Zaštita srpske baštine u Rumuniji

Tokom nedavne posete zamenika ministra kulture i medija Jovana Despotovića i Milosava Marinovića Temišvarskoj eparhiji, sa rumunskim vlastima dogovorena je restauracija manastirske Crkve sv. đorđa u Temišvaru. Tim povodom razgovarali smo sa Jovanom Despotovićem, koji je u ministarstvu zadužen upravo za kulturnu baštinu. Prema njegovim rečima, delegacija je, sem obilaska manastira i Crkve sv. đorđa, rodne kuće Dositeja Obradovića u čakovu i vladičanskog dvora u Temišvaru, posetila i Srpski savez u Rumuniji.

– Primljeni smo i u Prefekturi oblasti Timis, gde smo razgovarali o saradnji sa rumunskom službom zaštite na urgentnim poslovima konzervacije i restauracije kulturne baštine Srba u Rumuniji. Na samom kraju posete bili smo i na Likovnoj akademiji u Temišvaru sa kojom je planirana veća saradnja u budućnosti – navodi Despotović.

U kakvom je stanju Crkva sv. đorđa i zašto se baš ona restaurira?
– Posle višegodišnje zapuštenosti i zemljotresa koji je ozbiljno narušio građevinsko stanje crkve, a kako ona istovremeno spada u najreprezentativnije crkvene i umetničko-kulturne objekte Srba u Rumuniji, rumunska služba zaštite je s razlogom Crkvu sv. đorđa stavila u prioritete za restauraciju.

Kakav je dogovor oko investiranja u ovu obnovu?
– Dogovor je da se Republika Srbija, zapravo Ministarstvo kulture i medija preko svojih nadležnih institucija zaštite – Republičkog i Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Narodnog muzeja i Muzeja Vojvodine, aktivnije uključe u tekuće poslove obnove nepokretne i pokretne kulturne baštine Srba u Rumuniji, i to ne samo u oblasti ekspertske saradnje već i sa znatnijim finansijskim sredstvima.

čiji su majstori, umetnici (ukoliko se radi živopis)…
– Protokolom o saradnji u ovoj oblasti biće formirani mešoviti timovi stručnjaka – naših i rumunskih, koji će zajedno raditi prema godišnjim programima i planovima rada u svakom konkretnom slučaju.

Kakvo je trenutno stanje naših manastira na Kosovu?
– Ovo je velika tema koja zahteva mnogo dužu eksplikaciju. Mediji su redovno izveštavali o devastaciji kulturne baštine na Kosovu i Metohiji. Trenutno je neka vrsta zastoja u direktnom uništavanju, ali se zapravo proces nastavlja prepuštanjem spomeničke baštine nebrizi, „zubu vremena“, urbanističkom haosu itd. Vlada Republike Srbije i Koordinacioni centar za Kosovo i Metohiju trenutno čine sve što je moguće da se stanje i u oblasti zaštite kulturne baštine preokrene od prepuštanja propadanju ka urgentnoj zaštiti.

Šta je najugroženije?
– Praktično sve, posebno oni manastiri koji su izvan srpskih enklava.