ZAHTEV ZA ROđAKA – S DOLARSKIM POKRIćEM

OD 1. NOVEMBRA AUSTRALIJA DELOM MENJA USLOVE ZA SPONZORISANE VIZE

ZAHTEV ZA ROđAKA – S DOLARSKIM POKRIćEM

• Ključna izmena da će zahtevi za ovu vrstu boravka biti ubuduće primani isključivo u Australiji, u Ministarstvu za useljeničke, multikulturne i domorodačke poslove • Sponzor može da bude: supruga, roditelj, brat, sestra, dete, usvojeno dete, braća ili sestre roditelja, nećaci, unuci, bake i dede, te rodbina supružnika

Od prvog novembra, Australija delimično menja uslove takozvanih sponzorisanih viza za posete porodici. Ključna izmena je da će zahtevi za ovu vrstu boravka biti ubuduće primani isključivo u Australiji. Dosad, podnosioci zahteva to su radili u inostranstvu, a sponzor ih je odavde snabdevao svojim dokumentima. Uz to, ostavlja se i mogućnost dužeg boravka (do šest meseci), a samo u izuzetnim slučajevima do godinu dana. Sadašnji limit je tri meseca.
Kategorija sponzorisanih viza uvedena je pre četiri godine, a osnovni uslov je da sponzor, porodica ili pojedinac koji poziva gosta, položi za njega od 5.000 do 15.000 dolara kaucije (bond) po osobi.

Kaucija zlata vredna

Statistički podaci pokazuju da je Australija, uvođenjem novčanog pologa, uspela značajno da smanji broj posetilaca koji su prekršili propise i ostali ovde posle dozvoljenog roka. Tako je, na primer, pre četiri godine samo oko trećine posetilaca došlo sa kaucijom. Rezultat je bio da ih je 8,24 posto ostalo ovde. Lane je zahtevan polog kod dvostruko više – 67 posto viza. Tako je i broj onih koji su odlučili da ostanu preko limita bio znatno manji – svega 2,16 procenata.
Kad je reč o sponzorisanim posetiocima sa područja beogradske ambasade, pre četiri godine je 4,1 posto pokušalo da ostane mimo odobrenog vremena. Lane, taj procenat je pao na 1,4.

Došlo je i do promena u organizaciji – rešavanjem zahteva samo na jednom mestu bitno se pojednostavljuje ceo postupak, sponzorima se omogućuje da u bilo koje doba dobiju informaciju o napredovanju njihovog postupka, a useljeničkim vlastima da lakše kontaktiraju sponzore i dobiju eventualne dopunske podatke, kažu u Ministarstvu za useljeničke, multikulturne i domorodačke poslove. Uz to, zahtevi će biti ubuduće primani i u svim odeljenjima ovog Ministarstva na federalnom nivou, te po državama i Severnoj Teritoriji.
Za ovu vrstu vize popunjava se obrazac broj 48S, a ako je reč o porodici, još i obrazac 1149 za svakog člana koji dolazi. Sponzor može da bude rodbina. Ovo pravo, uz nju, jedino imaju još članovi federalnog i državnih parlamenata, vladine agencije i šefovi lokalnih organa vlasti. članovi parlamenata, međutim, ako se i pojavljuju u ovoj ulozi, većinom nisu glavni sponzori, već učestvuju kao podrška zahtevima rodbine. Pisma podrške mogu i dalje da pišu istaknuti predstavnici etničkih grupa.

Ugovor sa državom

Sponzorska viza je jedna vrsta ugovora sa državom, u kome sponzor preuzima i novčani rizik za svog posetioca. Ukoliko njegov gost prekrši pravila, posebno o dužini boravka, novac sponzora ostaje državi.
Ukoliko posetilac ne otputuje na vreme ili naruši bilo koji drugi uslov iz vize, njegovom sponzoru će biti onemogućeno da podnese zahtev za nekog drugog u periodu od pet godina. Kaucija mu, takođe, propada.

Pod pojmom rodbine podrazumevaju se: supruga, roditelj, brat, sestra, dete, usvojeno dete, braća ili sestre roditelja, nećaci, unuci, bake i dede, te rodbina supružnika. Sponzor mora da bude australijski državljanin stariji od 18 godina. U istom vremenu, moguće je biti sponzor samo jednoj osobi ili jednoj porodici.
Za vreme boravka u Australiji, sponzorisani posetilac nema pravo da radi, ne sme da ostane duže od odobrenog (izuzetne okolnosti podležu posebnoj proceduri), mora da napusti zemlju u roku, ne može da pohađa škole ili drugu obuku u trajanju dužem od tri meseca. Takođe, ako je reč o osobi starijoj od 11 godina, koja bi želela da studira duže od četiri nedelje, mora da prođe kroz rendgenski pregled.

Predstavnici useljeničkih vlasti o novim propisima upravo upoznaju javnost. Na jednom od takvih sastanaka održanom ove nedelje u Paramati, predstavnik jednog udruženja za prijem izbeglica izneo je stav da nova pravila ne donose ništa novo osim što se prijem zahteva prebacuje u Australiju, što otežava proceduru za buduće posetioce, jer su oni naravno u inostranstvu.
Od predstavnice Ministarstva za useljeničke poslove dobio je odgovor da je ova institucija dosad primila veliki broj pritužbi upravo zbog postojećeg načina – u kome posetilac podnosi zahtev u inostranstvu, a sponzor odavde ga snabdeva dokumentacijom.