Vize za znanje

Da bi rešila problem radne snage, Australija će u narednoj finansijskoj godini (2005/06) odobriti dodatnih 20.000 viza za doseljenike s diplomama. Tako će ukupan broj viza, mimo humanitarnog programa, iznositi između 130.000 i 140.000, od čega je za stručnjake odvojeno čak 97.500.
Prema izjavi ministra za useljeničke poslove Amande Venston, vlada će napraviti promene i u oblasti viza koje izdaje za godišnje odmore u Australiji. Tako, ubuduće, treba da krene pilot-program po kome bi se gostima iz inostranstva omogućilo da za vreme odmora pohađaju obuku na radnim mestima u unutrašnjosti i na selu. Ako bi završili takvu vrstu obuke za posao, imali bi pravo da traže dozvolu stalnog boravka.
Radno-odmorske vize odnosiće se čak i za obične poljoprivredne radove. O tome, Amanda Venston kaže:

„Bliske veze“

U okviru promena u viznom režimu vlada je ukinula povlastice na osnovu takozvanih „bliskih veza“ (sa Australijom). Reč je o mogućnosti da se odobri stalni boravak deci porodica koje su ušle u zemlju ilegalno. Polazilo se od toga da nema dečje krivice u ilegalnom dolasku, pa su ona, kada napune 18 godina, mogla da traže stalni boravak, pod uslovom da su veći deo detinjstva i odrastanja provela ovde i da su napustila porodicu.
Ta privilegija je, kaže Amanda Venston, ukinuta jer je bila zloupotrebljavana – posle dobijanja viza, deca su se vraćala familijama.

– Idemo na to da jasno omogućimo osobama, koje su na radnom odmoru, da s punim pravom zatraže produženje vize ukoliko provedu tri meseca na sezonskoj berbi u unutrašnjosti Australije. To bi, u stvari, bilo od koristi za poljoprivredni sektor.
Tumači se da je ovo prilika i za autostopere da produže boravak koji je sada tri meseca. U vezi s ovim povećanjem, kaže ministar, biće proširena i lista najtraženijih zanimanja, da bi se potrebnim stručnjacima omogućilo da dosele u Australiju.
– U praksi, iza porasta broja viza stajaće poslodavci kao sponzori – rekla je Venston. – Poslodavci najbolje znaju koji su im stručnjaci potrebni. Takođe, ići će se na sponzorstvo država i regija, zbog toga što ljudi na lokalnim područjima raspolažu najboljim spoznajama o tome kakvo znanje oni traže.

Nedostaju zidari

Među prvima je na vest o vizama reagovalo udruženje Master Builders Australia koje okuplja građevinare. Prema rečima izvršnog direktora Vilhelma Harniša (Harnisch ), ovoj industriji posebno nedostaju zidari, stolari, tesari, fasaderi i vodoinstalateri.

Ovo je sada trostruko veći broj viza za stručnjake nego pre sedam godina, kada je ukupno odobreno 34.600 ulazaka za doseljenike sa diplomama.
Ministarstvo će finansirati deset novih radnika koji bi radili sa ekonomijom na utvrđivanju njenih potreba. Predviđeni su i seminari za poslodavce o tome kako doći do najboljeg izbora stručnjaka. Iz Ministarstva za useljeničke poslove obećavaju da će na Internetu redovno obaveštavati o potrebama za pojedinim zanimanjima.