Viša brana čuva živote

Brana Varagamba na zapadnom obodu Sidneja

Kiša već danima “teroriše“ Novi Južni Vels i delove Viktorije i Kvinslenda.

Prognostičari najavljuju da će manje-više slično vreme potrajati još nedeljama, što će izuzetno povećati rizik od poplava u rečnim dolinama i drugim vodotokovima, a pod opterećenjem bi mogla da se nađe i brana Varagamba na zapadnom obodu Sidneja.

Premijer NSW Dominik Perote je ove sedmice posetio branu i najavio da će njen zid biti podignut za 14 metara.

Ovaj predlog je proglašen za infrastrukturu od “kritičnog značaja za državu“, kako iz ekonomskih, tako i društvenih razloga.

Premijer Perote je rekao je da će podizanje zida brane spasiti živote, sačuvati imovinu i pomoći Zapadnom Sidneju u budućnosti da smanji rizik od poplava.

– Moj prioritet kao premijera je zaštita zajednica Novog Južnog Velsa. Znamo iz nedavne nezavisne istrage o poplavama da je najbolji način da zaštitimo zajednice nizvodno od Varagambe, tako što ćemo podići visinu zida – istakao je Perote.

On je ocenio da se ovom objavom potvrđuje da je podizanje zida brane najefikasnija dugoročna strategija za ublažavanje opasnosti od poplava i zaštitu stanovnika širom duž toka reka Hoksburi i Nepian.

– Ovaj region je na udaru poplava i mi smo posvećeni napretku važnog projekta, kako bismo osigurali da stanovnici imaju istinsku zaštitu u budućnosti – dodao je premijer NSW.

Kritičari ovakve ideje zameraju vladi što je odluku o nadogradnji brane donela uprkos tome što projekat nema ekološko odobrenje i neophodno finansiranje.

Naime, naučni savetnici su upozorili da bi podizanje zida brane moglo da ugrozi biljni svet sa liste svetske baštine na Plavim planinama, kao i pojedine vrste kao što je kritično ugrožena ptica regent medojed.

Međutim, Perote je izjavio da će staviti “ljude ispred biljaka“.

– Spasavanje života i zaštita imovine je najvažnija stvar koju možemo da uradimo. Savezna vlada uzima u obzir zabrinutost za životnu sredinu, ali ono što nećemo dozvoliti je taj deo procesa koji stoji na putu podizanja ovog zida – poručio je Perote.

On je rekao da će se, imajući u vidu da je podizanje zida brane proglašeno za projekat od kritičnog značaja, procesi zaštite životne sredine i planiranja “preusmeriti kako bi se došlo do toga da ovaj projekat bude odobren što je pre moguće“.

Perote je objasnio da će Državna služba za vodu (Water NSW) završiti izveštaj o projektu i predati ga Ministarstvu za planiranje i životnu sredinu Novog Južnog Velsa, a zatim će predlog biti upućen Saveznoj vladi.

– I onda – bam! Gotovi smo s tim i počinjemo s radom – samouvereno je poručio premijer Perote.

On je predao konačno državno odobrenje ministru za planiranje Entoniju Robertsu. A, ministar za vodu Kevin Anderson rekao je da će plan vlade zaštititi ljude u Zapadnom Sidneju.

– Jedini put je da branu dižemo gore, da dogradimo taj zid. Treba da ga podignemo za 14 metara i to je ono što planiramo da uradimo – rekao je Roberts.

Ministar je dodao da proglašavanje projekta za infrastrukturu od kritičnog značaja neće uticati na sprovođenje rigorozne procene i ispitivanja od strane svih relevantnih i zainteresovanih strana , kroz koje bi predlog trebalo da prođe.

– Predlog je već bio predmet 82-dnevne javne rasprave, koja je zainteresovanim stranama dala priliku da daju svoje mišljenje – rekao je Roberts.

EKOLOZI: Oportunistički, politički čin

Odluka da se projekat proglasi “kritično značajnom infrastrukturom“ izazvala je reagovanja ekoloških grupa.

Hari Burkit iz organizacije Wilderness Australia ocenio je potez vlade kao “oportunistički, politički čin“.

– Još nemamo sredstva za evakuacione rute, nisu preduzete nikakve aktivnosti na razvoju u plavnoj ravnici, i nismo videli nikakvu akciju na adaptivnom upravljanju postojećom branom u svrhu ublažavanja poplava. Ali, postoje tri marginalna poslanička mesta dole, od kojih Perote treba dva da zadrži na izborima. O tome se zaista radi – rekao je Burkit za „Gardijan“.

OPOZICIJA: Vlada bez plana

Portparol opozicije Peni Šarp rekla je da ova najava ništa nije pomogla zajednicama u regionu Hoksburi-Nepian, koje su bile poplavljene više puta u poslednje dve godine i koje su ove nedelje suočene s najvećim rizikom od poplava.

– Premijer nije uradio ništa osim što je potpisao parče papira o nefinansiranom projektu koji bi mogao biti izgrađen za osam godina. Lokalnim zajednicama već sada preti sledeća poplava, a plan za trenutno ublažavanje njenog efekta ne postoji – rekla je Šarp.

Ona je dodala da projekat ugrožava listu svetske baštine Nacionalnog parka Plave planine i milione dolara od turizma i poslova koji idu uz to.

Original Article