Ubrzana asimilacija **ALBANIJA**

Republika Albanija se prostire na 28.748 kvadratnih kilometara. Prema popisu iz 2001. godine ima 3.069.275 stanovnika (slabo pouzdani podaci etnickog sastava):
Albanaca 3.026.383 (98,6%)
Grka 35.829 (1,2%)
Cincara (Vlaha) 992
Crnogoraca 678
Tranziciona je parlamentarna demokratija republikanskog tipa sa nekoliko demokratskih smena vlasti, a vladajuca je koalicija Demokratske stranke, Republikanske stranke Albanije, Demohrišcanske stranke Albanije i Reformsko-demokratske stranke Albanije (predsednik Vlade Salji Beriša 2006–) i (predsednik Republike Bamir Topi 2007–).
Srpski narod uživa podrazumevani manjinski status u Albaniji kao nacionalnoj državi albanskog naroda (clan 3 ustava) mada nije izricito nabrojan u ustavu.
Albanski je zvanicni jezik (clan 14. ustava).
Clan 20. garantuje manjinama pravo na upotrebu i razvoj maternjeg jezika, kao i udruživanja u svrhu zaštite sopstvenih interesa i identiteta. Komitet za nacionalne manjine u saradnji sa manjinskim zajednicama priprema zakon o manjinama kao i prilagodavanje buduceg popisa pitanju subjektivnog izjašnjavanja.
Prosecna bruto zarada iznosi 339$ nominalno, 571$ po paritetnoj kupovnoj moci (2008, MMF).
Srbi su koncentrisani u Skadarskom okrugu (Qarku i Shkodrës) i Skadarskoj (Rrethi i Shkodrës) i Veliko-malesijskoj opštini (Rrethi i Malësisë së Madhe).
Prethodni popis (1989) zabeležio je samo 100 pripadnika crnogorske manjine dok je 1991. posle otvaranja albansko-jugoslovenskog granicnog prelaza Božaj samo iz okoline Skadra prešlo 1.671 lice tražeci azil, od cega je popisano preko 1.500 gradana crnogorsko-srpske narodnosti (ostatak su cinili Muslimani i Albanci iz mešovitih brakova).
Naselja sa velikom koncentracijom Srba su Vraka, Gril, Kamenica, (Stari i Mladi) Boric, Omara, Kopljika, na obali Skadarskog jezera uz broj Srba u samom Skadru. Može se slobodno reci da samo u okolini Skadra živi preko 2.000 Srba, dok je u Tirani, Lješu, Elbasanu, Firu i drugim vecim gradovima nastanjen nepoznat broj pripadnika srpskog naroda.
Jedina postojeca manjinska stranka jeste grcka Partija ujedinjenja za ljudska prava (naslednica Omonije), koja ima blisku saradnju sa predstavnicima svih manjina, racunajuci i srpsku. U poslednjem sazivu ima dva poslanika (izabranih proporcionalnim sistemom) od 140.
Ustrojstvo SPC u vidu Skadarskog vikarijata (obnovljeni hram u Vraki, dva hrama u Skadru) u stalnom je opštenju sa Mitropolijom crnogorsko-primorskom. Bratstvo vikarijata sv. Jovana Vladimira u Skadru.
U Skadru su 2009. godine prvi put organizovani Svetosavski dani.
Prvu godinu nastave na srpskom jeziku u Skadru pohadalo je 70 osoba raznih uzrasta, uz podršku Ministarstva za dijasporu (MZD) i Mitropolije. Udruženje „Moraca Rozafa“ je u Skadru uz pomoc MZD otvorilo informativno-kulturno-ekonomski centar.
Srbima je omoguceno da ponovo koriste predašnja imena i prezimena. Radna grupa Morace-Rozafe je identifikovala 5 razlicitih zapuštenih lokacija grobalja srpskih vojnika iz doba balkanskih ratova na severu zemlje.
Udruženje Moraca-Rozafa pokazalo je spremnost da posreduje u bilo kakvom vidu srpsko-albanske privredne saradnje.
Sporazumom 2004. godine umnogome je olabavljen vizni režim izmedu dve zemlje. Usled priznanja nezavisnosti Kosova Srbija je povukla svog ambasadora iz Albanije i odnosi su svedeni na nivo otpravnika poslova.