U SKADRU SVEčANO OBILjEŽEN POčETAK RADA ŠKOLE SRPSKOG JEZIKA

Kad ne može u Podgorici, može u Albaniji


U četvrtak 28. februara 2008. u Skadru je svečano obilježen početak rada škole srpskog jezika, prve na teritoriji Albanije, nakon čitavih 73 godine. O ovom istorijskom događaju koji je važan korak na očuvanju identiteta srpskog naroda na tlu Albanije govori advokat Pavle Brajović – Jakoja predsjednik Udruženja srpsko – crnogorske manjine u Albaniji „Morača Rozafa“ i otpušteni profesor srpskog jezika u nikšićkoj Gimnaziji „Stojan Cerović“ Svetozar ćiraković, koji će srpski jezik od sada predavati u Skadru.

U Skadru je svečano obilježen početak rada škole srpskog jezika, prve na teritoriji Albanije poslije čitavih 73 godine otkako je posljednju srpsku školu ukinuo albansku kralj Zogu. Organizator i inicijator ovog izuzetno značajnog projekta je Udruženje srpsko-crnogorske manjine u Albaniji „Morača-Rozafa“, a podršku su pružili Ministarstvo za dijasporu i Ministarstvo za kulturu Srbije, Mitropolija crnogorsko-primorska, kao i Zavod za udžbenike Republike Srbije. Predsjednik Udruženja Pavle Brajović Jakoja, jedan od najuglednijih advokata u Albaniji, ukazao je na važnost koju za Srbe i Crnogorce u Skadru ima mogućnost da im djeca pohađaju nastavu srpskog jezika.
– Ovo je svečani i istorijski dan za nas i prvi i veoma važan korak ka očuvanju našeg identiteta – istakao je Brajović.
S obzirom na to da srpsko-crnogorska populacija u Skadru i okolini broji nekoliko desetina hiljada interesovanje za časove srpskog jezika bilo je izuzetno veliko, ali u ovom trenutku se nije moglo izaći svima u susret. Škola zasada ima 33 đaka koji su, u zavisnosti od uzrasta, podijeljeni u dva odjeljenja. Djecu će srpskom jeziku učiti Svetozar ćiraković, jedan od otpuštenih profesora nikšićke Gimnazije „Stojan Cerović“.
– Pri veličini misije koju treba da oposlim u Skadru osjećam odgovornost što je baš na mene pala ta Božja blagodat. Srpski jezik nisam mogao predavati u Crnoj Gori, ali, evo, mogu, na moju sreću, u Albaniji, u Skadru. Ja ću biti srećan ako ovu djecu naučim srpskom jeziku – rekao je Svetozar ćiraković.
Protojerej Radomir Nikčević prenio je okupljenima blagoslov arhiepiskopa cetinjskog mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija.
– Mi smo kao Mitropolija podržali ovu akciju, kao i svaku dobru akciju našeg naroda i sa uvažavanjem prihvatamo i podržavamo sve ono što radi gospodin Pavle Brajović sa svojim saradnicima, sve ono što radi Udruženje „Rozafa-Morača“. Mitropolija svakoga mjeseca participirati finansijski i podržavati ovu školu – rekao je protojerej Radomir Nikčević.
Otvaranje škole srpskog jezika pozdravio je i otpravnik poslova ambasade republike Srbije u Albaniji Miroljub Zarić.
– Drago mi je da ste posle toliko godina vaših napora i odricanja uspjeli ovo da postignete. Posebno je važno što se to dešava u ovom trenutku kada se Srbija i srpski narod uz pomoć brojnih i uticajnih prijatelja u svijetu bore za očuvanje ne samo svoje teritorije, nego i svog naroda koji živi na Kosovu i Metohiji – rekao je Zarić.
Svečani skup pozdravio je i Budimir Dubak, bivši ministar vjera u Vladi Crne Gore.
U Udruženju „Rozafa-Morača“ nadaju se da će uskoro uspjeti da organizuju i rad škole u kojoj bi se cjelokupna nastava izvodila na srpskom jeziku.

Bez podrške crnogorskog MIP-a

Brajović je istakao da je Udruženje i od crnogorskog Ministarstva inostranih poslova zatražilo podršku za otvaranje škole, ali da je ona izostala.
– Prilikom susreta ministar Milan Roćen mi je rekao da oni nisu zainteresovani da finansiraju nešto što nije njihovo. Kazao mi je da ja ne pričam crnogorski. Ma, rekoh mu, jedini čovjek koji ovdje zna da priča crnogorski sam ja, a vi pričate pravi srpski – rekao je Brajović, aludirajući tom prilikom na arhaičnost jezičkog izraza koji su zadržali naši ljudi u Albaniji nasuprot savremenom govoru u Crnoj Gori.
Brajović je napomenuo da je Udruženje imalo dobru saradnju sa dosadašnjim premijerom Željkom Šturanovićem.