Titomanija među mladima u Sarajevu

Trideset godina posle smrti Josipa Broza Tita u BiH postoje brojna udruženja koja obeležavaju datume vezane za vreme njegove vladavine, a pojam Titomanija sve češće se vezuje za mlade.

Žal za Titom i bivšom zajedničkom državom glasniji je u bošnjačko-hrvatskom delu BiH – u Federaciji, dok se u Republici Srpskoj ne obeležavaju antifašistički datumi iz Drugog svetskog rata.

Sarajevsko društvo Josip Broz Tito jedno je od mnogih koja okupljaju obožavaoce bivše zajedničke države SFRJ i neguju tekovine NOB. U tim udruženjima se obeležavaju i svi važniji praznici koji su se slavili u Titovo vreme.

Svakog 4. maja obeležava se godišnjica smrti Josipa Broza, 9. maja Dan pobede nad fašizmom obeležava se zajedničkim aktivnostima sa ostalim antifašističkim organizacijama Sarajeva, 25. maj je godišnjica Desanta na Drvar i Drugog kongresa USAOJ-a u Drvaru…

Poseban značaj pridaje se 25. maju, Danu mladosti kada se posećuje spomenik Titu u Sarajevu, putuje organizovano na izlet u njegovo rodno mesto Kumrovec i prisustvuje centralnoj proslavi Dana mladosti sa ostalim antifašistima iz svih krajeva bivše Jugoslavije.

I nedavno formirana regionalna organizacija Naša Jugoslavija ima svoj ured u Sarajevu, dok na interenet stranici Slobodna Jugoslavija jugonostalgičari mogu da upišu svoje lične podatke i pogledaju kako bi izgledao njihov crveni SFRJ pasoš.

Iako mnogi u BiH često javno kritikuju politiku koju je vodio Tito, smatrajući da je iza sebe ostavio trulo stanje koje je kulminiralo raspadom zajedničke države, mnogo je veći broj onih koji će stati u Titovu odbranu i uzvratiti kontra argumentima.

Danas penzioner u Sarajevu, Raif Dizdarević, koji bio ministar spoljnih poslova, član i predsednik Predsedništva SFRJ, izjavio je nedavno da mu je žao što se Jugoslavija raspala.

Žao mi je, prvo, zbog toga što je to bila jedna civilizacijska koncepcija. To je bila zemlja sa toliko različitosti, a sa izuzetno razvijenim zajedništvom, rekao je Dizdarević sarajevskim medijima.

Kao bliski Titov saradnik, sa današnje distance za njega kaže da nije bio svetac već normalan čovek sa dobrim i lošim osobinama. On je, naravno, vanserijska istorijska ličnost. To je čovek koji je posedovao državnički, strateško-vojni dar i svet mu je za ono što je učinio odao priznanje kao jednom od najvećih državnika 20. veka. To najbolje govori kakva je bio ličnost, kaže Dizdarević.

On je rekao da je Tito imao poseban odnos prema Bosni i Hercegovini, dok za današnju politiku u BiH smatra da je bez strategije i jasno definisane orijentacije. Danas nadvladavaju samo nacionalni i nacionalistički interesi. Grozim se nad činjenicom da su u BiH u igri svi kriterijumi osim sposobnosti i čestitosti, navodi on.

Poslednjih godina je obožavanje lika i dela Josipa Broza u BiH sve prisutnije čak i među mladima, zbog čega se sve češće govori o Titomaniji.

Tako se jedan od najatraktivnijih kafića u Sarajevu zove Tito, a ukrašen je suvenirima sa motivima SFRJ – zastavom, grbom, Titovim potpisom… U tom kafiću, mladi do ranih jutarnjih sati obeležavaju Titove datume. Ovih dana je na kafiću istaknut plakat 25. maj Dan mladosti čime se obećava dobar provod, uz vatromet i muziku.