Rumuni se s nostalgijom prisećaju čaušeskua

Ekonomska kriza kakva se ne pamti decenijama prisilila je vladu da uvodi oštre mere štednje, što izaziva nezadovoljstvo građana. – Polovina anketiranih misli da se u vreme socijalizma, pogotovo 70-ih i 80-ih godina, bolje živelo nego sada.

Kako se ekonomska kriza produbljuje, a vlada zavrće slavine na primanja građana, mnogi Rumuni se s nostalgijom prisećaju starih vremena, za koja se verovalo da se otišla u zaborav.

Tako nešto niko nije mogao da predvidi kada je u decembru 1989. godine oboren diktatorski režim Nikolaea čaušeskua.

Anketa koju je u septembru sprovela grupa CSOP, pokzala je da se gotovo svaki drugi ispitanik s nostalgijom priseća socijalističkih vremena. Preciznije 49 odsto građana je izjavilo da se tada bolje živelo nego sada. A samo dve dve godine pre ulaska Rumunije u EU (2007.) dve trećine ankteriranih je bilo uvereno da zemlja ide u pravom smeru.

Rumuni nisu izuzetak. Žal za socijalističkim prošlošću zapaža se i u Bugarskoj koja je, takođe, pre tri godine ušla u EU. Slično pokazuju i istraživanja u većini država koje su nastale na ruševinama jugoslovenske federacije.

Ti si nam dao stanove, gas za grejanje. Sada živimo mizerno, kao psi, prenosi agencija AP izjavu Helene Bokanu dok je palila sveću na grobu čaušeskua. Ona sada preživljava sa 50 evra mesečno.

Frustracije Rumuna, koji se očigledno teško mire sa nepravdama postkomunističke ere, na dramatičnan način su se mogle videti prošlog meseca u parlamentu. Tada je TV inženjer Adrijan Sobaru skočio sa sedam metara visokog balkona u salu među poslanike.

Scena je bila dramatična i zahvaljujući televiziji istog časa obletela svet. Sobaru, koji je preživeo, objasnio da se odlučio na taj samoubilački potez pošto, jer zbog mera štednje, ne može da leči bolesnog sina.

Rumunija se suočila sa ekonomskom krizom kakva se ne pamti decenijama. Vlada je u javnom sektoru smanjila plate za 25 procenata, povećala PDV za pet odsto, smanjila penzije. Prosečna plata je 325 evra.

Mnogi Rumuni sada žive gore nego u vreme socijalizma, pogotovo 70-ih i 80-ih godina prošlog veka.

Ovo nije kapitalizam. U kapitalizmu postoji srednja klasa, žali se šef prodavnice u Bukureštu Mirčela Popa. Društvo se, kaže ona, podelilo na mali broj bogataša i armiju sirotinje.

Ljudi, naravno, ne pate za diktaturom čaušeskua, već za kakvom- takvom socijalnom pravdom koja više ne postoji. Promena sistema donela je demokratiju, ali samo od toga se, kažu, ne živi. U vreme socijalizma ljudi su imali siguran posao, krov nad glavom i subvencionisano letovanje na Crnom moru.

Narod je želeo da se oslobodi diktature jer se nadao da će, posle toga, doći bolja vremena, u kojima će glavno merilo biti sposobnost i rad. A šta se desilo?

Kada sam shvatila da su hohštapleri, bivši agenti Sekuritate i lopovi postali najbogatiji i sada vladaju Rumunijom, izgubila sam nadu. Ne za mene nego za moju decu, prenosi AP izjavu arhitetkte Valentine Lupan.