Reagovanja posle privođenja Kapetana Dragana

REAGOVANJA POSLE PRIVOđENJA DRAGANA VASILJKOVIćA

POTPISI ZA SPAS KAPETANA

• U Sidneju formiran Koordinacioni odbor podrške Kapetanu Draganu • Peticiju za fer odnos prema svom ocu organizovao i DŽejson Vasiljković

Dok Dragan Vasiljković sedi iza rešetaka zatvora u Sidneju, pri Srpskoj narodnoj odbrani u Sidneju u nedelju uveče, predstavnici srpskih organizacija i crkveno-školskih opština (CŠO) organizovali su Koordinacioni odbor podrške Kapetanu Draganu. NJegov sin DŽejson je u Brizbejnu počeo porodičnu akciju, sakupljajući potpise za peticiju za fer odnos prema svom ocu.

Peticija i na Internetu

DŽejson Vasiljković je otvorio mogućnost potpisivanja peticije na Internetu (http://www.gopetition.com/region/237/7933.html) . U svom obraćanju posetiocima stranice on navodi:
„Dragan je uhapšen 19. januara i nije mu odobreno da se brani sa slobode zbog rizika da bi mogao pobeći, jer se pošlo od zaključka da nema porodice ili prijatelja u Australiji. Koliko razumem stvari, njegova majka, brat, sin, snaha i troje unuka bez sumnje predstavljaju ovde njegovu porodicu“.
Da bi do kraja potkrepio svoju tvrdnju, Vasiljković mlađi objavljuje na istom sajtu i fotografiju svog oca u igri sa unucima, među kengurima.

Koordinacioni odbor u Sidneju dogovorio je da, takođe, već ovih dana, započne masovno sakupljanje potpisa za peticiju u kojoj će se od državnih organa tražiti zaštita australijskih državljana od mogućih zloupotreba pravosuđa iz inostranstva. Istovremeno, Odbor je uputio poziv pojedincima i poslovnim ljudima da učestvuju u davanju osiguranja za puštanje Vasiljkovića uz kauciju, da bi se branio sa slobode. Odbor će se, zaključeno je, ovih dana obratiti organizacijama i CŠO u celoj Australiji.
Prema dosadašnjim saopštenjima za javnost, njihovi autori ne izražavaju nikakvu sumnju u australijski pravosudni sistem. U reagovanjima se ističe nedvosmisleno nepoverenje prema hrvatskom pravosuđu i traži da se Draganu Vasiljkoviću omogući da pred australijskom policijom i pravosudnim organima pobije optužbe za koje ga terete.

Motiv

Na sajtu „Medijski rat“ istražuje se i motiv zašto hrvatska vlada tek sada podiže optužbe protiv Vasiljkovića.
„Hrvatsku vladu posmatraju Amnesti interešenel, Hjumen rajts voč i Evropska unija, a zbog njene jednostranosti u pristupu ratnim zločinima u svojoj zemlji. Ona ih zanima i zbog zastrašivanja srpske populacije i otezanja da reši pitanja povratka proteranih Srbaj“. Stoga se kao motiv navodi da je „hrvatska vlada primila više primedaba i kritika zbog svog odnosa prema ljudskim pravima i bila upozorena da mora da promeni odnos prema ratnim zločincima, kao preduslov da je prihvate u Evropski savet“.

Internet-sajt www.medijskirat.com. , koji je otvorio Kapetan Dragan, redovno se obnavlja, iako on naravno nema pristupa. Tako se na stranici „Medijski rat“, Hrvatska optužuje za zloupotrebu međunarodnog pravnog sistema.
„Nezavisno od motiva hrvatske vlade, da li želi da se dodvori domaćem stanovništvu, da li da produži pritisak na iseljenu srpsku populaciju ili da skrene pažnju sa svog nacionalnog heroja (Gotovina) u Hagu, ova ozbiljna zloupotreba međunarodnog pravosudnog sistema ne sme da prođe nezapaženo. Ne smemo dozvoliti hrvatskoj vladi da lažnim optužbama teroriše australijske državljane.“, poručeno je sa ovog sajta.

Bez bure

Privođenje Kapetana Dragana je u većini australijskih medija izazvalo osrednju pažnju. Najveće interesovanje pokazao je „Australijen“ sa glavnim naslovom na prvoj strani i velikom Vasiljkovićevom fotografijom dok ga sprovode u Centralni zatvor u Sidneju. Televizija je dala najave o hapšenju u početku informativnih emisija, ali je sama vest došla na red znatno kasnije.

Tu se zatim navodi da su „posle rata u bivšoj Jugoslaviji, Međunarodni sud za ratne zločine, Vlada u Hrvatskoj i različite nevladine organizacije vodile intenzivne istrage o ratnim zločinima u Hrvatskoj i Bosni. One su bile usmerene na najisturenije pojedince sa ratne scene, a kapetan Dragan bio je jedan od njih. Vasiljkovićevo ime, kaže se dalje, nikada nije dovedeno u vezu sa bilo kakvim ratnim zločinom, a za vreme i dok su stotine svedoka prolazile kroz Međunarodni sud i kasnije, 2003. godine, kada se Vasiljković pojavio pred Tribunalom kao svedok u postupku protiv Slobodana Miloševića.