PROŠIRILA SE NAJSTARIJA SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVENA OPŠTINA U AUSTRALIJI

Najstarija srpska pravoslavna crkvena opština u Australiji – parohija „Svetog Save“ u Flemingtonu – dobila je, prvi put, svoj crkveni hol, mesto prevashodno namenjeno ovdašnjoj nedeljnoj školi.
Stešnjena na dosta skučenom prostoru u geografskom središtu prenaseljenog grada, familija ovdašnjih vernika do sada je za službu imala na raspolaganju samo manji hram (završen i osvećen 1954. godine), a sve druge aktivnosti obavljane su pod vedrim nebom ili šatrom.

Otvoreni za svakoga

Prema rečima Radovića, ovde će se najpre smestiti nedeljna škola.
– Nije nam, međutim, samo to u planu. Ono što bismo hteli jeste da ovaj lepi prostor bude otvoren svakog dana i postane kulturni centar. Ja sam i na svečanosti iskreno rekao da mi crkva danas, kad smo se ovako okupili, više i ne izgleda tako mala. Dužni smo, ovom prilikom, da odamo priznanje svešteniku Milenko Stefanoviću i njegovim saborcima koji su podigli našu prvu crkvu. Ona je i jedini spomen-hram Draži Mihailoviću i njegovim saborcima. Kao što se vidi, oni su gradili ne samo za sebe, već i za nas. Tako i mi, ovo što podižemo, gradimo s nadom da će generacije iza nas čuvati i za buduća pokolenja – veli Radović, ističući da je u svemu, takođe, nemerljiv doprinos članica Kola srpskih sestara.

U nedelju, posle svete arhijerejske liturgije koju je vodio episkop Irinej zajedno sa ovdašnjim sveštenikom Vladislavom đorđevićem i drugima, osvećena je nova zgrada na kojoj je grupa predanih vernika radila više godina. Svečanosti ovom izuzetnom događaju za ovu zajednicu prisustvovali su i brojni gosti, delegati CŠO i drugih srpskih organizacija, među kojima i ambasador Republike Srbije u Kanberi Milivoje Glišić i generalni konzul Aleksandar Besarabić.

Pomoć žrtvama požara

Tokom dana saopšteno je da je za stradale u požarima u Viktoriji ovde prikupljeno 2.000 dolara.
Prisutnima se tokom svečanosti obratio ambasador Glišić koji je rekao da je ovo njegova oproštajna poseta jer se narednog meseca vraća kući. Pozdravnu reč uputio je i domaćin, protojerej-stavrofor Vladislav đorđević.

– U ovaj hram, najstariji na Petom kontinentu, u kome smo se okupili danas, ugrađene su i suze, i znoj, i muke i trud i ljubav blagočestivog srpskog naroda koji je ovo polako gradio u slavu i čast Gospoda Boga i našeg Gospoda Isusa Hrista, a na slavi njegovog velikog ugodnika svetog Save srpskog – kazao je episkop Irinej, obraćajući se prisutnima posle bogosluženja.
Prvi čovek Srpske crkve Australije i Novog Zelanda rekao je zatim da je dan svečanosti od četvorostruke radosti. Ovo je nedelja, dan u koji crkva slavi vaskrsenje Gospodnje. Takođe i dan kada se, u pripremi za veliki post, čitanjem iz Jevanđelja pouke o bludnom sinu, simbolično upozorava na opasnost od greha koji udaljava od Božje ljubavi.

Crkva, pored toga, na današnji dan slavi veliki praznik, Sretenje Gospodnje, kada se završava se bogoslužbeni ciklus o Hristovom rođenju. Takođe, to je i dan na koji su se Srbi 1804. godine sastali da ustanu protiv tiranije Otomanske imperije, a 1835. godine proglasili prvi parlamentarni ustav nove mlade srpske države, podsetio je episkop.
– Nova zgrada pri crkvi u Flemingtonu delo je većeg broja darodavaca i neimara koji su na njoj radili skoro četiri godine. Vrednost radova iznosila je 800.000 dolara, a na to još treba da se doda i dobrovoljni rad grupe članova opštine, ali i drugih dobronamernih ljudi koji su dolazili da pomognu, tako da cela suma prelazi milion – kaže predsednik CŠO Dragan Radović.