PRI KRAJU PRETRES O IZRUčENJU DRAGANA VASILJKOVIćA

Dokazni postupak u Sidneju po zahtevu hrvatske vlade za izručenje Dragana Vasiljkovića privodi se kraju. Juče je još trebalo da, putem video-linka, bude saslušan svedok iz Italije Nikola Bajić. Istovremeno, odbrana je sudu predala niz dokumenata, a u dokazivanju stava da Vasiljković ne bi imao fer suđenje u Hrvatskoj, te da, u krajnjem, njemu ne bi ni trebalo da se sudi, jer je već bio predmet istrage Haškog tribunala koji nije pokrenuo proces protiv njega, već ga je uzeo za svedoka.

Očekuje se, međutim, da sudija Pol Kloran, na Centralnom lokalnom kriminalističkom sudu neće moći da saopšti svoju odluku pre druge polovine januara iz razloga što je i predstavnicima Krune i odbrani potrebno neko vreme za završnu reč o celokupnom predmetu.
Vasiljković će, dakle, dočekati novu godinu u zatvoru.
U slučaju da u januaru sud pozitivno odgovori na hrvatski zahtev, odbrana mora u najkraćem roku da se žali, u daljem nastojanju da spreči izručenje.

Pristrasna suđenja

U toku dana, barister Bredli Slougrouv predao je sudu više dokumenata i izveštaja zvaničnika Haškog tribunala, posmatračkih organizacija i stručnjaka za međunarodno pravo u kojima se, kako odbrana ističe, uz ostalo, iznose važne pojedinosti o odbijanju hrvatskih vlasti da sarađuju sa Tribunalom, odnosno o pristrasnim suđenjima vođenim u toj zemlji.

Posle pauze od nekoliko dana pretres je nastavljen u četvrtak. Kao svedok, na kratko, pozvan je i sam Vasiljković. On je, na pitanje kako se zove, upozorio da je njegovo „zakonsko ime već 30 godina Danijel Sneden“.
– Ja nisam Danijel Sneden, alijas Dragan Vasiljković, kako je saopšteno po mom hapšenju, već sam Danijel Sneden – objasnio je na početku.

Odbrana je iskoristila njegovo prisustvo na klupi za svedoke za identifikaciju više dokumenata, uključujući fotografije priložene u okviru dokaznog postupka.
Sud je prihvatio i pismeni podnesak u kome Vasiljković objašnjava svoje mesto u događanjima na Balkanu početkom devedesetih godina, motive i ubeđenja koja su ga tamo odvela. Iz obrazloženja odbrane, da se zaključiti da on u tom dokumentu govori i o svojim razilaženjima i neslaganjima sa „ekstremnim strujama među Srbima“, uz ostalo i sa Vojislavom Šešeljom. Opisao je i svoju saradnju sa Haškim tribunalom i svedočenje protiv Slobodana Miloševića. Poseban deo odnosi se na njegov Humanitarni fond kojim je nastojao da pomogne žrtvama rata.

I sin u sudnici

U sudnici je, uz ostale, bio i DŽejson Vasiljković, sin Kapetana Dragana koji živi u Brizbejnu. Austrijanac Rihard Šnajder koji je sprečen da svedoči, odlučio je da odloži povratak i sačeka kraj dokaznog postupka. Ovog puta, on je radio svoj, novinarski posao.

Među dokumentima uručenim sudu našla se i fotografija spomen-ploče na Kninskoj tvrđavi, otkrivene u avgustu ove godine, četiri meseca pre njegovog hapšenja. Na ploči je navedeno da su na tom mestu njegovi vojnici „izlagali torturi i ubijali zarobljenike“.
Sudu je uručen i faksimil prve stranice ovdašnjeg „Australijena“ iz septembra prošle godine, sa naslovom koji Vasiljkovića označava kao „komandira srpskog odreda smrti“.
Predstavnik Krune Stiven Lojd nije želeo da mu postavlja pitanja.