Predrag Mandić – novi Dositej iz Pečuja

Urednik srpskog radio programa, profesor i novinar već decenijama u Mađarskoj brine o srpskom jeziku, kulturi i informisanju. Zato je i postao dobitnik priznanja „Dositej Obradović“

U PEčUJU, na jugu Mađarske, danas ima oko tri stotine Srba. Ova malobrojna zajednica naših ljudi uspela je da se upiše u kalendar kulturnih manifestacija grada bogatim celodnevnim programom Dana srpske kulture u Pečuju.

Zbog toga je sedište mađarske županije Baranja postalo nosilac laskave titule prestonice evropske kulture. Najveće zasluge za to ima jedan čovek – profesor Predrag Mandić.

– Nas je ovde ostalo jako malo. Ipak smo se prihvatili veoma delikatnog zadatka da prikupljamo i sačuvamo od zaborava sve ono vredno što su Srbi stvorili na ovim prostorima. Ovom manifestacijom, koja se organizuje svake godine, predstavili smo se većinskom mađarkom življu i brojnim turistima u najboljem svetlu. Mi smo ubeđeni da je srpskoj kulturi mesto u evropskim tokovima, jer imamo vredne stvaraoce o kojima bi morala i Evropa da sazna.

Ovako je doktor Mandić sublimirao misiju Dana srpske kulture u Pečuju.

DELO SVETOG SAVE

– Moja porodica je decenijama negovala svoje srpsko poreklo. Valjda sam od oca i majke nasledio ljubav prema Svetom Savi, čija dela i život izučavam, ali i ljubav prema otadžbini, koju imam i u Mađarskoj i u Srbiji. Njih spaja reka, zbog koje najviše i volim pesmu Dunave, kraj tebe mi srce moje ostade. Srećan sam što je moja otadžbina umela da pohvali moj rad i da me tako obaveže da još više brinem o njoj i našem narodu – rekao je u svom govoru dr Predrag Mandić.

Naš sagovornik je urednik srpskog programa radio Pečuja koji se emituje svaki dan u trajanju od dva sata i urednik izdanja Baranjske sveske oko kojeg se okupljaju malobrojni srpski intelektualci, pokušavajući da u tim sveskama sačuvaju od zaborava ono najvrednije što su Srbi vekovima stvarali na prostorima sadašnje Mađarske.

– U Pečuju – kako ističe dr Mandić – kultura i vera su zaista jedno.

Srbi su u ovaj deo Mađarske stigli i pre 14 veka. Bilo je perioda kada je bilo više Srba koji su se selili, a zatim i vraćali. Ostavili su značajne tragove u Pečuju koji je kolevka hrišćanstva i centar duhovnosti.

Predrag Mandić je Srbin iz Mađarske. Rođen je u Segedinu 29. decembara 1964. Godine u porodici oca Ljubinka Mandića i majke Smilje, rođene Putnik. Osnovnu školu završio jeu Kaćmaru, a potom maturiraou budimpeštanskoj Srpsko-hrvatskoj gimnaziji 1983. godine. Diplomirao književnost i srpski jezik na UniverzitetuLorand Etveš 1989.i doktorirao 1994. godine. Zaposlio se na Višoj učiteljskoj školi Jožef Etveš u Baji. Bio je predavač Univerziteta Atila Jožefu Segedinu od 1991. do1993.Angažovan je kaonaučni saradnik Fondacije Miloš Crnjanskiu Segedinu.

– Za svoj patriotski rad u oblasti obrazovanja, kulture i informisanja Ministarstvo vera i dijaspore je doktoru Mandiću dodelilo nagradu i povelju Dositej Obradović za 2011. godinu – rekao je na svečanoj dodeli nagrada Vukman Krivokuća, pomoćnik ministra.

Nagradu i povelju sa imenom najvećeg srpskog prosvetitelja dr Predrag Mandić je dobio iz ruku patrijarha srpskog Irineja i ministra vera i dijaspore Srđana Srećkovića.

PORODIčNO SLAVLJE

Na svečanu dodelu priznanja Ministarstva vera i dijaspore doktor Mandić je došao sa kompletnom svojom porodicom. Poveo je dedu, oca i tasta. A pored njega su stajali supruga Janja, inače, profesorka, sin Marko i kćerka Mirna. Sin je kamerom snimio dodelu nagrade i povelje, ali i nadahnuti govor svog oca, koji samo što nije zaplakao za govornicom.

Nagrada i povelja „Dositej Obradović“ se dodeljuje za izuzetan doprinos, rezultate i zasluge postignute u oblasti obrazovanja pripadnika dijaspore i Srbima u regionu u očuvanju kulturnog, etničkog, istorijskog i verskog identiteta, ostvarivanju kulturne, prosvetne i sportske saradnje i u unapređivanju saradnje s verskim zajednicama.
– Gospodin dr Predrag Mandićjenovinar , šef srpske redakcije Mađarskog radija, predsednik Pečujsko-Baranjskog srpskog udruženja, zatim potpredsednik pečujske Crkvene opštine, počasni član Srpske zajednice u Segedinu, član kuratorija Fondacije Miloš Crnjanskii istaknuti član srpske zajednice u Mađarskoj– kaže pomoćnik ministra Krivokuća.

Mandić sa jerejom Milanom Erićemiz Pečuja radi na očuvanjucrkveno-umetničke zbirke i izgradnjinove crkve u Pečujuna mestu stare i oronule. Predsednik jePečujsko-baranjskog srpskog udruženja, nevladine civilne organizacije i potpredsednik Crkveno-opštinskog odbora u Pečuju.Za to je Mandić nagrađen Pohvalnom poveljom 1982. i potom i Svetosavskom poveljom.