Mesić uvredio Srbe na Božić!

Odlazeći hrvatski predsednik Stjepan Mesić teško je uvredio Srbiju i građane Srbije prvo pomilovanjem ratnog zločinca Siniše Rimca, ali i posetom Prištini drugog dana Božića, smatraju sagovornici Pressa. Oni dodaju da je Mesić na samom kraju svog mandata „pokazao svoje pravo lice“ i obelodanio da je njegova navodna politika pomirenja u regionu i osuda zločina bila samo politički marketing.

Dušan Zec, koji je sa sestrom Gordanom preživeo masakr porodice u Zagrebu, nije želeo za Press da govori o odluci Stjepana Mesića da pomiluje čoveka koji mu je ubio oca, majku i sestru. Ženski glas koji nam se javio na telefon u njihovim stanu u Banjaluci, gde trenutno žive, preneo nam je Dušanov stav.

– On ne želi da daje izjave za medije. Jednostavno, ne želimo da pričamo o tome i molimo vas za razumevanje – rečeno nam je u porodici Zec.

Porodica Zec važila je za imućnu porodicu, otac Mihajlo bio poznati zagrebački mesar, a majka Marija je držala kafić. U decembru 1991. Siniša Rimac lično je ubio Mihajla, a onda je sa još trojicom kolega „mečepovaca“ odvezao Mariju i njihovu ćerku Aleksandru do Planinarskog doma „Adolfovac“ na Sljemenu, gde su ih ubili. Za ovaj zločin niko nije osuđen, ali ga je Hrvatska priznala kad je preživelima porodice Zec isplatila 200.000 evra. Savo Štrbac ima i još jedan interesantan podatak o vezama porodice Zec.

– Devojačko prezime ubijene Marije Zec bilo je Mesić i mislim da je njena porodica u nekim daljim rođačkim vezama sa odlazećim hrvatskim predsednikom. To je još jedan podatak o hrvatskom predsedniku – kaže Savo Štrbac.

Mesić je na pravoslavni Božić doneo odluku da za godinu dana smanji kaznu Siniši Rimcu, koji je osuđen na osam godina zatvora zbog zločina nad Srbima na Pakračkoj poljani. Rimac je i glavnoosumnjičeni za ubistvo srpske porodice Zec u Zagrebu decembra 1991, ali za ovaj zločin niko nije osuđen. Međutim, Mesiću to nije bilo dovoljno, već je drugog dana Božića posetio Kosovo, gde je proglašen za počasnog građanina Prištine (pogledaj okvir).

Tadić: S one strane razuma

Ove postupke Mesića osudio predsednik Srbije Boris Tadić koji je rekao da je „pomilovanje ratnog zločinca Siniše Rimca antievropski i anticivilizacijski gest s one strane razuma, koji se ničim ne može opravdati“.

– Kada odlazeći predsednik Hrvatske pomiluje zlikovca koji je ubijao srpsku decu samo zato što su druge nacionalnosti, onda je to čin za svaku osudu i žaljenje. Ta odluka je još jedna u nizu, u koje spada i poseta Prištini, kojima Mesić na veoma efikasan način kvari odnose sa Srbijom ostavljajući ozbiljan i nepotreban teret svom nasledniku – rekao je Tadić.

On je dodao da je zadatak svih zemalja regiona da potpuno sarađuju sa Hagom, a to podrazumeva i da ratni zločinci koji su procesuirani pred domaćim sudovima dobiju zasluženu kaznu.

– Ta kazna mora biti zadovoljenje pravde i nevinih žrtava, a nikako ne bi smela da bude umanjivana ili poništavana diskrecionim odlukama koje suštinski relativizuju zločin i obeskrivljuju najstrašnije zločince – zaključio je Tadić.

Predsednik Srpskog narodnog veća u Hrvatskoj Milorad Pupovac kaže za Press da ne zna šta je nateralo Mesića da povuče poteze koji će dodatno zakomplikovati odnose sa Srbijom, a pri tom neće doneti nikakvu korist ni Hrvatima, pa ni Albancima na Kosovu.

– Zaista ne znam zašto to radi jer je on bio poznat po borbi protiv opstrukcije suđenja za ratne zločine, tako da za ovaj akt milosti uopšte nemam razumevanja. Slučaj „Rimac“ je specifičan jer je upravo on sudelovao u likvidaciji porodice Zec, a to je jedno od najtežih ubistava. On je to priznao, kao i drugi saučesnici, ali nije osuđen samo zato što su se neki potrudili da iskazi priznanja i prikupljeni materijalni dokazi ne budu dovoljni. Mesić je imao ugled kod Srba kao predsednik, ali je ovim potezima sve devalvirao – ističe Pupovac.

Štrbac: Što se čudite

Osnivač Istraživačkog centra „Veritas“ Savo Štrbac nije iznenađen odlukom Stjepana Mesića da pomiluje Rimca jer, kako kaže, dobro prati sve njegove poteze poslednjih decenija.

Reagovanja:

Ivica Dačić, SPS: Odluka Mesića je neopravdana i nepravedna, da je u Srbiji neko doneo sličnu odluku bio bi žestoko kritikovan. Ovo pokazuje da se svi u regionu ne odnosimo isto prema ratnim zločinima, a to nije dobro za dobrosusedske odnose.

Aleksandar Vučić, SNS: Odluka hrvatskog predsednika Stjepana Mesića da smanji zatvorsku kaznu Siniši Rimcu osuđenom za ubistva srpskih civila u Hrvatskoj 1991. pokazuje odnos hrvatske države i hrvatskog rukovodstva prema srpskom narodu.

Aleksandar Jugović, SPO: Pomilovanje zločinca Siniše Rimca znači i pomilovanje samog zločina i svi to moraju znati. Nadam se da su ovo lične Mesićeve odluke kojih se građani Hrvatske stide.

– Ne znam čemu toliko čuđenje javnosti, kad je Mesić imao mnogo drastičnije odluke. On je doneo odluku o pomilovanju Stjepana Grandića za kog je pravosnažno presuđeno da je učestvovao u likvidaciji 51 civila u Gospiću. Mesić je poručio zloglasnom generalu Mirku Norcu da će i njega pomilovati, ali je Norac ljut na njega i ponosan, pa neće da traži pomilovanje. To su sve jako loše stvari i poruke Srbima i sigurno neće doprineti da se Srbi u Hrvatskoj dobro osećaju. Naprotiv – ističe Štrbac.

Mesiću Zlatna medalja nezavisnosti Kosova

Svečanim dočekom sa državnim počastima kakve nisu ukazane nikom od predsednika u regionu, vlasti na Kosovu dočekale su juče Stjepana Mesića. Ovakav doček tumači se kao znak zahvalnosti rukovodstva Kosova Zagrebu što je pred Sudom pravde branio nezavisnost Kosova. Posle sastanka sa predsednikom Kosova Fatmirom Sejdiuom, koji ga je odlikovao Zlatnom medaljom nezavisnosti za doprinos koji je dao za slobodu i nezavisnost Kosova“, Mesić je pozvao sve države da priznaju nezavisnost Kosova“. Govoreći na svečanoj sednici Skupštine Kosova Mesić je rekao da je nezavisnost Kosova nova realnost u regionu“.

– Srbija više ne treba da pothranjuje lažne nade kod Srba sa Kosova kako status Kosova nije rešen i kako se točak istorije može vratiti nazad. Srbija će, iako ne mora da prizna Kosovo, pre ili kasnije zbog kosovskih Srba morati da pronađe način za suživot s Kosovom. Moja poseta Kosovu nije uperena ni protiv koga. Došao sam kao prijatelj mlade države, ali i svih njenih građana, i Kosovara i Srba. Ponavljam, i Kosovara i Srba – rekao je Mesić.

Mesiću je potom na sednici Skupštine opštine Priština Mesiću uručena diploma počasnog građanina Prištine i zlatna bista Boginje na tronu. Mesić je u Prištinu doveo i grupu hrvatskih biznismena koji su se sastali sa predsednikom Komore i kosovskim preduzetnicima. On je obišao i selo Janjevo u kojem žive Hrvati i pripadnike Vojske Hrvatske koji su deo međunarodnih mirovnih snaga. Mesić je 2. marta 2007. proglašen i za počasnog građanina Podgorice. (R. P.)