LAŽNI AMBASADOR NAMAGARčIO BALKAN

U Podogrici je obelodanjeno da je nerezidentnom ambasadoru Gvineje Bisao Deziderijusu Ostrogonaku da Kosti još pre godinu oduzeta crnogorska diplomatska legitimacija i uskraćeno gostoprimstvo, odnosno pravo da predstavlja ovu egzotičnu, siromašnu afričku zemlju.
Svojevrsna bruka i prvorazredni diplomatski skandal je, međutim, prikrivan sve dok afera sa ovim lažnim ambasadorom nije kulminirala i „pukla“ u susednoj Bosni i Hecegovini i dok nije obelodanjeno da je on gotovo devet godina „vukao za nos“ i diplomatiju Hrvatske.

Pomoć iz ministarstva

Šef diplomatije Gvineje Bisao Marija Kabrao je, kako saznajemo, Crnogorcima potvrdila da su svi pečati i memorandumi kojima je raspolagao da Kosta originalni, što upućuje da je on imao nečiju veliku podršku i pomoć u samom ministarstvu, a to je pokrenulo veliku istragu koja bi trebalo da otkrije ko je i zašto podržavao ovog kriminalca.

Sve bi izgleda bilo još prikrivano i zataškavano da bosansko-hercegovački mediji, koji su objavili da „njegova ekselencija“ ambasador Da Kosta od prošlog četvrtka više ne boravi u toj državi, nisu počeli da spekulišu da se on sklonio u Crnu Goru, drugu zonu svog diplomatskog delovanja. MIP Crne Gore je odmah reagovao i saopštio da je taj gospodin još pre godinu dana proglašen nedobrodošlim, odnosno da mu je uskraćeno svako diplomatsko i građansko pravo.
Ispostavilo se da je ovaj opasan prevarant, koji se pod diplomatskim kišobranom bavio kriminalnim radnjama, trgovinom falsifikovanim diplomatskim dokumentima, diplomatskim registarskim tablicama i drugim što je donosilo lepe pare, namagarčio i crnogorsku diplomatiju. NJemu su i tamo 2006. godine ukazane sve počasti koje priliče ambasadoru jedne prijateljske zemlje. U predsedničkoj rezidenciji na Cetinju ga je tada primio lično predsednik Crne Gore Filip Vujanović.

Rezidencija u hotelu „Holidej“

Da Kosta je, kako i priliči diplomati od karijere, svoje diplomatsko predstavništvo smestio u elitni sarajevski hotel „Holidej in“, a za konzule i svoje predstavnike angažovao domaće snage. On sam se veoma retko pojavljivao jer je, zaboga, razapet diplomatskim aktivnostima i obavezama u tri države, a ispostavilo se da se bavio kriminalnim poslovima koji su mu donosili velike pare.

Da Kosta mu je tom prilikom, u prisustvu predstavnika MIP-a Crne Gore Miodraga Vlahovića, predao akreditive, a Vujanović mu izložio probleme Crne Gore i moguće pravce saradnje sa Gvinejom Bisao.
Kad je počelo da se zucka da u pitanju nije nikakav diplomata nego prevarant, koji je na sličan način, ono što se zna, namagarčio i diplomatiju Hrvatske i samog Stjepana Mesića, da se i ne govori o Bosni i Hercegovini gde je bio rezidentni ambasador, Crnogorci su ipak krenuli da isteruju stvar na čistac.

Hvalio se hrvatskim i nemačkim poreklom

Deziderijus Ostrogonak da Kosta je, kako se sada ispostavilo, u hrvatskom diplomatskom kremu, izgleda, uspeo sebi da podigne cenu i prikrije svoj identitet pričom da u njegovim venama teče i pomalo hrvatske i nemačke krvi. Na to je, pored dva šefa diplomatije, Mate Granića i Tonina Picule, naseo i sam predsednik Stjepan Mesić. Vrhunac svakako predstavlja to što su svojevremeno u Hrvatskoj uz sve počasti dočekan i izvesni gospodin kojeg je Da Kosta najavio kao ministra inostranih poslova svoje zemlje, a po svemu sudeći radilo se takođe o nekom prevarantu iz njegovog tima.

Najpre su se preko ambasade Gvineje Bisao u Parizu i stalne misije ove zemlje u NJujorku raspitali ko je Da Kosta, a potom uporno insistirali da Crnu Goru poseti ministar za inostrane poslove ove zemlje Marija Kabrao. Ona je uistinu i došla u posetu Crnoj Gori krajem 2007. godine i potvrdila da da Kosta nije nikakav ambasador, niti bilo kakav diplomatski predstavnik njene zemlje. Odmah potom MIP Crne Gore je kazao: sad je dosta, gospodine Da Kosta i oduzeo mu sva prava i privilegije koje uživaju diplomate.