Gvozdenović: Pitanje Makrinog doma da reše obe države

Borba Srba u Rumuniji za „Makrin dom“ traje 20 godina. Razmišljamo da pokrenemo zakonsku inicijativu da Srbija i Rumunija, u znak dobre volje, nađu načina da proglase Makrin dom i npr, zgradu Lučaferul u Vršcu kao zgrade od nacionalnog interesa, vrate ih državama i primene zakon restitucije, rekao je Slavomir Gvozdenović za RTS.

Dvadeset godina traje borba Srpske pravoslavne crkve i Srba u Rumuniji za Makrin dom. Reč je o Zadužbini Makre Stojković, dvospratnoj kući sa dvorištem od oko 2200 kvadratnih metara zemljišta u najužem centru Temišvara.
Iz emisije „Srbija na vezi“

U emisji Srbija na vezi o borbi za Makrin dom govorio je poslanik srpske manjine u rumunskom parlamentu, književnik i profesor dr Slavomir Gvozdenović.

Već 20 godina traju sudski procesi. Naša Crkva dobije jedan proces, a posle ga dobiju drugi, lažni, nezakoniti vlasnici, oni koji su nam to oteli prevarom.

Mi, kao Savez, svih ovih godina smo bili uz našu Crkvu, ta saradnja je odlična i nismo ništa preduzimali a da se sa njom nismo dogovorili. Tako sam postupao i ja, a i moj prethodnik.

U parlamentu Rumunije sam više puta pokretao to pitanje. Prilikom susreta na najvišem vrhu, postoji lep običaj kod svih rumunskih predsednika, da u zvaničnu delegaciju uključe i predstavnika manjine sa čijim se predsednikom sastaje, tako da smo i mi svaki put mogli da govorimo o našim problemima, npr. kako sačuvati škole i povratiti imovunu…

Da se ne razume pogrešno, Rumunija je danas mnogo toga uradila na evropskom nivou kada su u pitanju nacionalne manjine, od našeg predstavljanja u parlamentu do Saveta nacionalnih manjina…Mi, u stvari,sami rešavamo svoju sudbinu.

Ali, ovde, gde su sudski procesi, svaki put smo dobili odgovor da država ne sme da se meša u pravosuđe.

Razmišljamo da pokrenemo zakonsku inicijativu da dve države, Srbija i Rumunija, u znak dobre volje, nađu načina da proglase Makrin dom i recimo, zgradu Lučaferul u Vršcu kao zgrade od nacionalnog interesa, države ih dobiju nazad i tada primene zakon restitucije. A onima koji su u međuvremenu postali vlasnici, da im se isplati određena suma“, istakao je Slavomir Gvozdenović u emisiji Srbija na vezi.

Vraćanjem Makrinog doma u vlasništvo Eparhije temišvarske Srpske pravoslavne crkve srpska zajednica u Rumuniji bi dobila mnogo. Na prostoru od preko 2200 kvadrata planira se smeštanje svih institucija srpske zajednice u Rumuniji što bi smanjilo sadašnje troškove zakupnina.

Urednici emisije Nada Vukelić i Miroslav Karlica. Sa gostima, profesorom Slavomirom Gvozdenovićem i Jadranom Klanicom, direktorom gimnazije Dositej Obradović u Temišvaru, u studiju razgovarala Nada Vukelić.