Da li će Karađorđevićima biti vraćena imovina u Crnoj Gori

Vreme je da se konačno ispravi nepravda koja je učinjena kraljici Mariji oduzimanjem njene imovine. NJeni naslednici svakako pretenduju na to da im se ono što je pripadalo kraljici Mariji što pre vrati. Vila kraljice Marije u Miločeru može se tretirati samo kao porodična imovina i nikako drugačije. Nadam se da se Crnogorci u ovom slučaju neće poneti onako kako su to uradili Slovenci, rekao je nedavno Miladin Gavrilović, upravnik Zadužbine kralja Petra Prvog Karađorđevića u Topoli, najavljujući tako da potomci ove poslednje srpske dinastije neće odustati od dedovine u Crnoj Gori.

Zemlja na poklon

Paštrovići su bili oduševljeni što je kralj odabrao Miločer za letnjikovac. Samo jedan od njih nije hteo da popusti i pristane da proda imanje. Kad je uoči posete Francuskoj kralj svratio u Miločer, upitao je jednog od Paštrovića zašto neće da mu proda imanje:
– Presvijetli kralju, ja sam jedna od onih 525 paštrovskih pušaka koje su bile uz tebe na proboju Solunskog fronta i kakav bih ja to danas čovjek bio da ti prodajem imanje – želim da ga darujem zato što si izabrao da podigneš dvorac i nastaniš se među Paštrovićima.

Tako je jedna stara priča ponovo dospela u orbitu javnosti, pošto se zbog rušenja države SCG nisu ostvarila očekivanja izdanaka ove dinastičke loze da će posebnim aktom na „saveznom nivou“ biti rešeno ovo pitanje. A Karađorđevići su, sem Miločera sa starim dvorcem i sedam-osam manjih pratećih objekata, dve ponajlepše plaže na Mediteranu i ogromnim parkom u zaleđu, oko sada, izgleda, bacili i na susednu tajanstvenu vilu „Topliš“, pa čak i na sam Sveti Stefan, a ne zaboravljaju, po prilici, ni stare dvorce u Rijeci Crnojevića i na Cetinju.
Meka bogatih
Priča o Karađorđevićima i njihovoj imovini u Crnoj Gori, inače, vuče korene još iz ’80-ih godina 19. veka. Crnogorski knjaz Nikola je još 1883, odmah pošto se venčao sa njegovom najstarijom ćerkom Zorkom, sagradio skromni dvorac svom prvom zetu, knezu Petru Karađorđeviću, koji će tek dve decenije kasnije sesti na srpski tron i obnoviti slavu dinastije Karađorđevića. Ta skromna kuća, podignuta naspram dvorca knjaza i kraljaNikole, u kojoj će kasnije biti smešteno srpsko poslanstvo, pod tim imenom do danas bitiše na centralnom trgu pod Orlovim kršem.

Slavni u dvorcu

Dvorac u Miločeru, hotel sa oko 60 kreveta, ostao je praktično netaknut do dana današnjeg. U posleratnom periodu u njemu su odsedale mnoge poznate ličnosti iz celog sveta, od krunisanih glava do filmskih starova. Tu je boravio i Tito, kada god bi bio na Crnogorskom primorju i kažu da se žestoko ljutio na tadašnje rukovodioce zato što su, pored Miločera, za njega sagradili i vilu u Igalu.

Posle je zetu iz Srbije, kojeg, izgleda, nije baš mnogo voleo, naročito nakon iznenadne i prerane, do danas misterijom obavijene smrti kneginje Zorke, ćerke miljenice, dodelio i „LJeskovac“, nekadašnji perjanički dom na obali Rijeke Crnojevića.
Crnoj Gori, svojoj ujčevini, vratio se i naslednik kralja Petra, sin Aleksandar, ujedinitelj i prvi kralj Jugoslavije. On je ’30-ih godina 20. veka bacio oko na dve prekrasne plaže u Miločeru i prelepu uvalu u njihovom zaleđu i odlučio da tu sagradi dvorac. Nažalost, nije dočekao da ga vidi pod krovom. U jesen 1934, kada je krenuo na put bez povratka u Francusku, gde je 9. oktobra pao kao žrtva atentata, kralj Aleksandar je svraćao u Miločer da vidi kako napreduju radovi, a dvorac će potom 1935. dovršiti njegova udovica, kraljica Marija, koja će od tada sve do Drugog svetskog rata svako leto provoditi ovde sa sinovima Petrom, Andrejom i Tomislavom.

Ne haju za tuđe želje

Niko u Crnoj Gori ni od zvaničnika vlasti ni od predstavnika opozicije nije do sada reagovao na interesovanje Karađorđevića za imovinu. Oglasila se samo samozvana Crnogorska pravoslavna crkva, odnosno njen „mitropolit“ Mihailo, koji je to protumačio kao novi pokušaj okupacije Crne Gore.

Danas je Miločer meka crnogorskih parali – političara i svite Mila đukanovića, njegovih prijatelja i istomišljenika od Crne Gore preko Srbije do Rusije kao i „krema“ kriminalaca visokog ranga, ali i estradnih zvezda. A ko će ubuduće u njemu odsedati i ko će u njemu trajno biti gazda, ostaje da se vidi.
Poklon ljubavnici
Najrealnije izgleda da će to u krajnjem biti nasleđe Karađorđevića, jer koliko je nerealno i besmisleno govorkanje da im pripadaju dvorci na Cetinju i Rijeci Crnojevića, odnosno njihovo svojatanje čak i Svetog Stefana, toliko je, čini se, nesporno da je Miločer njihov. O tome, kažu, pored ostalog, postoje i verodostojni tragovi u zemljišnim knjigama koje se čuvaju u Kotoru.
Sada ostaje veliko pitanje i kako će se brojni naslednici pogoditi oko imovine Karađorđevića u Crnoj Gori, jer je na pomolu spor oko podele nasledstva, naročito ako se do kraja bude poštovalo slovo testamenata i potonja volja predaka.
Naime, prvo je, kako tvrde neki bolji poznavaoci prilika u dinastičkoj porodici, kraljica Marija, u svom testamentu ostavila kosku i razlog za velika sporenja oko imovine, a potom i njen najstariji sin, kralj Petar Drugi Karađorđević. Tomislav Karađorđević, mlađi brat kralja Petra Drugog, u svojim memoarima tvrdi da je majka, kraljica Marija, kao naslednike Miločera odredila samo njega i brata mu Andreja, odnosno njihovu decu i potomstvo.

Nije se rodio na Cetinju

Do sada je bilo uvreženo – tako piše i u njegovoj biografiji – da se kralj Aleksandar Karađorđević rodio na Cetinju. Neki stariji stanovnici, međutim, tvrde da se on rodio u Rijeci Crnojevića i da ga mlekom nije prva zadojila majka, kneginja Zorka, već jedna meštanka koja se takođe porodila tih dana. Budući kraljević je potom noću tajno prevezen na Cetinje, gde je sutradan obnarodovana prinova.

On pri tom uopšte ne spominje kralja Petra, najstarijeg brata, pa dakle ni njegovo potomstvo, odnosno princa Aleksandra i njegovu porodicu!
Na drugoj strani, sve glasnije se govorka da je princ Aleksandar, kad je nasleđe u pitanju, ostao kratkih rukava i u testamentu koji je pred smrt sročio njegov otac, kralj Petar Drugi Karađorđević. Navodno, on u njemu nije čak ni spomenuo sina kada su u pitanju nepokretnosti i kraljevska imovina, već mu je samo ostavio ček na 5.000 dolara. Sve ostalo je, po tim pričama, potpisao svojoj ljubavnici, famoznoj Mici Lou, koja je i sama u jednom intervjuu tvrdila da ima uredne papire sa kojima na svakom sudu može opovrći bilo čiji naum da nasledi nekretnine poslednjeg jugoslovenskog kralja, Petra Drugog Karađorđevića.

Medeni mesec

Priču za sebe predstavlja vila „Topliš“, jedini objekat izvan kapija miločerskog parka. Ovu kamenu kuću opasanu bedemom sagradila je kraljica Marija 1938. za svoju odanu englesku prijateljicu, dvorsku damu Rozmari Kreksvel, koja, izgleda, u njoj nije provela ni jedan jedini dan. Dugo se verovalo da ova kuća, površine od 289 kvadrata, pripada britanskoj kruni. Dokle se išlo u zabludi najbolje govori to što je vila svojevremeno ponuđena princu čarlsu kad se oženio ledi Dajanom, da u njoj provedu medeni mesec.