“Božiji čovek“ dirnuo mnoge

“boziji-covek“-dirnuo-mnoge

Facebook/socANZ

Publika na projekciji filma

U sali Sabornog hrama Svetog velikomučenika Georgija u Kabramati, prošle subote posle večernje službe, prikazan je film “Božiji čovek“ (Man of God), režiserke Jelene Popović.

Ovaj film iz 2021. godine govori o životu Svetog Nektarija Eginskog čudotvorca, a sniman je u grčko-američkoj koprodukciji.

Gledanje filma u sklopu duhovne večeri organizovano je od strane Svetosavske omladinske zajednice – SOYA YOUTH MINISTRY – s blagoslovom Njegovog preosveštenstva episkopa Siluana i uz podršku Crkvene opštine Svetog velikomučenika Georgija u Kabramati.

Scena iz filma “Božiji čovek“

Kako je objavljeno na Fejsbuk stranici Mitropolije australijsko-novozelandske, film “Božiji čovek“ nikoga od prisutnih nije ostavio ravnodušnim i vidno je dirnuo mnoge.

Posle projekcije filma, prisutnima se obratio episkop Siluan, govoreći o tome da su Sveti Božiji ugodnici oni koji su pretvorili Sveto jevanđelje u svoj život i time postali istinski ljudi, odnosno Hristoliki ljudi Božiji.

SOYA je organizovala i dobrotvornu prodaju knjiga i ikona Svetog Nektarija, a sav prikupljeni novac, kao i dodatne priloge koji su takođe donirani te večeri, uputiće manastiru Svete Petke “Izvorske“, za pomoć deci.

Inače, film “Božiji čovek“ dobio je nagradu publike u glavnoj konkurenciji na ovogodišnjem Međunarodnom moskovskom filmskom festivalu. Takođe je jedan od najgledanijih filmova godine u Grčkoj.

Publici se obratio episkop Siluan

U ovom ostvarenju igra poznati američki glumac Miki Rurk, dok je glavna uloga Svetog Nektarija Eginskog poverena grčkom glumcu Arisu Servatalisu, a značajnu rolu ima i zvezda ruske kinematografije Aleksandar Saša Petrov.

Film je sniman u Grčkoj, a radnja prati težak život Svetog Nekatrija Eginskog, kao i njegovo praštanje i inspirativnu ljubav. Život Svetog Nektarija Eginskog iz Grčke bio je praćen progonima. Kao sveštenik običnog naroda lišen je crkve i prognan iz Egipta i od parohijana koji su ga voleli.

Sa večernje službe

Nektarije je brinuo o siromašnima, učio seljane da čitaju i pišu, inspirisao mladiće koji su stupali u sveštenstvo, pisao knjige i držao besede koje su jačale veru naroda. Uprkos svim preprekama osnovao je manastir na Egini, neplodnom i pustom ostrvu, koje je i danas svetionik hodočasnicima.

Autorka fima Jelena Popović rođena je u Beogradu, a sa 17 godina se preselila u Ameriku gde je napravila uspešnu karijeru u filmskoj industriji. Potpisuje scenarije za više filmova, a u sopstvenoj produkciji je snimila film „L.A. Superheroji“. Pored toga što je režirala “Božijeg čoveka“, Jelena je i koproducent ovog filma.

Knjige i ikone Svetog Nektarija

Australijski pečat

Muziku za film “Božiji čovek“ Jelene Popović komponovao je Zbignev Prajser, dvostruki dobitnik Cezar nagrade, koji je poznat i po muzici iz filma „Tri boje: Plava“.

Muziku u filmu izvodi australijska umetnica Liza Džerard, dobitnica Zlatnog globusa za muziku iz čuvenog filma “Gladijator“ sa Raselom Krouom.

Detaljnije