BOSANSKI GORKI ROđENDAN!

Dvadeset godina su jedna istorija krvave tragedije i neuspeha
BOSANSKI GORKI ROđENDAN
Svakog 1. marta Bosna proslavlja njenu nezavisnost od bivše Jugoslavije pre 2O godina. Međutim, dve decenije nisu uspele da državu Muslimana, Srba i Hrvata osposobe za njenu životnu sposobnost.Njen Nacionalni praznik pokazuje jednu celu tragediju:samo od Muslimana i Hrvata kontrolisana polovina zemlje proslavlja 1. mart kao svoj praznik. Druga srpska polovina zemlje neće ni da čuje za ovaj praznik.Za Srbe u Bosni je ona jedno „pogrešno rođenje“. Oni zato prete sa otcepljenjem. Takođe 2O godina posle građanskog rata (1992.-1995.) ova balkanska država je radi svađe između bosanskih Muslimana, Srba i Hravta potpuno paralizovana.Stalne opsade, ćorsokaci i bezizlazna situacija su prave reči koje govore o njima. Jedan od dokaza je da su 16 meseci sva tri naroda međusobno posle Parlamentarnih izbora blokirali njengov rad. Tek u februaru mesecu 2O12. u državi je formirana Vlada, ali ona jedva da ima neku vlast.

Nesposobnost Vlade države sa 15O ministara

Svaka važna pitanja samostalno rešavaju za sebe obadve polovine države. Pored toga, postoji 1O samostalnih kantona u bosansko-hrvatskoj federaciji i samostalna uprava grada Brčko. Pet predsednika, 14 Vlada i 15O ministara koji koštaju polovinu držanog budžeta. Mada su Amerika i Evropska unija poslali u državu razne eksperte i diplomate, ona je praktično otala nesposonba za samostalno upravljanje.
Srbi koji sačinjavaju jednu trećinu države sa oko 4,6 miliona stanovnika, žele još od početka rata da se od zajedničke države odcepe i priključe njihovoj materinskoj Republici Srbiji.
Muslimansko većinsko stanovništvo u državi želi centralnu državu, ali se ovome protive Srbi.

Identifikvano 1OO.OOO mrtvih

Dejton je okončao rat, ali u stvarnosti nije uspeo da stvori samostalnu funkcionalnu državu, da se Ustav formira i otklone nesporazumi između Srba i Muslimana. Politička nastojanja su išla u protivzakonskim pravcima.Sada žele takođe i Hrvati koji sačinjavaju oko 1O odsto stanovništvau državi da se stvori i njihov treći deo države.
Na dan 1. marta pre 2O godina, Srbi su bojkotovali Referendum o nezavisnost Bosne i stvorili sopstvenu državu koju je vodio Radovan Karadžić, koji se sada nalazi u Hagu pred sudom osumnjičen za ratne zločine. Broj ratnih žrtava je do danas nepotpun, do sada je identifikovano 1OO.OOO žrtava, stotine hiljada povređenih, 2,2 miliona proterano, industrija je potpuno uništena, a mnogi delovi regiona su pretvoreni u đubre i pepeo.

Jedan pored drugog, ali ne jedan sa drugim

Uprkos ovakvoj „skupoj ceni“, stanje do danas nije ništa bolje nego pre rata. Tri naroda su razdvojena i ne žele da žive zajedno, nego samo jedni pored drugih.
Političke svađe upijaju svu energiju, privreda i infrastruktura je na podu, stranih investicija gotovo i nema, a povoljne strane kredite zbog svađe i nedostatka projekata ne mogu biti upotrebljivi.

Milijarde evra u tamnim kanalima

Bosna i Hercegovina je prema internacionalnim poređenjima jedna od najkorumpiranijih država u Evropi. Samo od stranačke pomoći jedna milijarda evra je završila i otišla u tamnekanale.
U njoj cveta birokratija. Ako se na ulici u Sarajevu čuju reči „dobar dan gospodine ministre“, okreću se ljudi i tako prave razne viseve.

Prilog:faksimil reportaže iz Klajne cajtunung.-
Prevod sa nemačkog jezika:Živko Begović