AUSTRALIJSKI SAVEZNI SUD NE VERUJE VLASTIMA U ZAGREBU

KAPETAN DRAGAN OD SUTRA NA SLOBODI

• Tročlano veće ocenilo da Vasiljković u Hrvatskoj ne bi imao pravedno suđenje jer je Srbin

Australijski savezni sud u Sidneju usvojio je juče žalbu Dragana Vasiljkovića (54), poznatijeg kao Kapetan Dragan, na odluku o izručenju Hrvatskoj, koja ga traži zbog navodnih ratnih zločina. Istovremeno je naloženo i puštanje Vasiljkovića na slobodu.
Ovo oslobađanje može, eventualno, da poremeti pravo zastupnika hrvatske strane kojima je dat rok od 24 sata da uvere sud da postoje posebne okolnosti zbog kojih ne bi mogao da bude oslobođen nakon tri godine i osam meseci provedenih u pritvoru.
Presudom u sredu, postupak još nije završen. Postoji, naime, još jedna mogućnost da maratonski proces ipak bude nastavljen, ukoliko se Hrvatska obrati Visokom sudu u Kanberi i ako taj sud prihvati da razmatra ovaj predmet.
U zaokretu u odnosu na raniji postupak, tročlano sudsko veće Federalnog suda Australije (sudije DŽefri Flik, Nil Mek Keraker i Anabel Benet) ocenilo je da Vasiljkovićeva žalba na zahtev Hrvatske za njegovo „ispitivanje u vezi s ratnim zločinom“ sadrži solidan osnov za uverenje da bi on tamo „mogao da bude kažnjen ili zatvoren na osnovu pristrasnosti i predrasuda“, a zbog „svoje nacionalnosti ili političkih uverenja“.

Pravo na politički stav

„Ne radi se ovde o pristrasnosti pri kažnjavanju na osnovu nacije, već na osnovu političkog uverenja“, zaključio je sud i upozorio da australijski zakon ne dozvoljava izručenje osoba koje bi mogle da u drugoj zemlji budu kažnjene zbog svojih verskih, rasnih, nacionalnih ili političkih opredeljenja.
„Politički stav podnosioca žalbe (Kapetana Dragana) jeste da krajiški Srbi imaju pravo da se vrate u svoju domovinu i da osnuju nezavisnu državu“, navodi se u presudi.

Federalni sud osvrnuo se na presude „hrvatskim učesnicima domovinskog rata“ u kojima je uvažavana kategorija olakšavajućih okolnosti, „jer su se borili na strani pobednika u sukobu“. Sudije su primetile da se i u zvaničnom izveštaju Oebsa (Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju) iz 2006. godine navodi kako Međunarodni sud u Hagu ne primenjuje takvu okolnost za eventualno smanjenje kazne. S tim u vezi, citiran je i stav Oebsa koji kaže: „Stalna primena ‘učešća u domovinskom ratu’ kao olakšavajuće okolnosti da bi bila smanjena kazna članovima hrvatskih vojnih snaga osuđenih za ratni zločin ostaje problem koji zabrinjava“.
„Iz dva izveštaja Oebsa proizlazi da Vrhovni sud Hrvatske smatra da faktor olakšavajuće okolnosti treba da bude uključen u izricanje kazne. Štaviše, ako bi bio osuđen, podnosilac žalbe (Srbin) bio bi zatvoren i lišen slobode na period duži nego koji bi bio određen pripadniku hrvatske strane“, zaključuje sud. Takođe, navodi se da faktor olakšavajuće okolnostina hrvatskim sudovima nije zasnovan na nacionalnosti, jer se „čini da se primenjuje i na Srbe koji su bili u Domovinskoj vojsci, ali ne i na Hrvate koji su se borili sa srpskoj strani za nezavisnu Republiku Srpsku Krajinu“.

Dvostruki aršini

Za razliku od svih prethodnih sudskih instanci, troje sudija zaključilo je ovog puta da dokazi, između ostalog, zvanični izveštaj Oebsa, sadrže podatke koji uveravaju da u Hrvatskoj postoji izrazita razlika u procesuiranju i kažnjavanju pripadnika srpskih vojnih formacija u odnosu na članove hrvatskih vojnih snaga. U presudi je čak iznesen i tabelarni pregled hrvatskih sudskih postupaka i presuda. Među njima su i podaci da su optužena čak 1.953 Srbina i samo 40 Hrvata, kao i da je 574 Srba osuđeno, naspram svega tri pripadnika Hrvatske vojske.

Sud se, kako se iz presude vidi, posebno osvrnuo na analizu osnovanosti tvrdnji u Vasiljkovićevoj žalbi da on neće imati pošteno suđenje. Između ostalog, njegovi branioci dokazivali su da je on poznata srpska vojna i politička ličnost, zatim da njegovi eventualni svedoci ne bi bili voljni da putuju u Hrvatsku kako bi dali iskaze u njegovu korist, da postoji mogućnost da je tokom istrage došlo do korupcije sistema dokazivanja (uticaj na svedoke) itd. Posebno je predočen na analizu rečnik kojim je sročen zahtev za ekstradiciju, kao i pisma hrvatskih vlasti i u kojima se koriste izrazi kao da je krivica već dokazana.

SRBI U AUSTRALIJI POZDRAVLJAJU PRESUDU

PRAVDA JE POBEDILA

Saopštavanje presude izazvalo je najpre tajac, a zatim nemalo iznenađenje, pre svega kod nekolicine predstavnika srpske zajednice. Nakon tri i po godine odbijanja svih argumenata, njima je izgledalo neverovatno da je došlo do ovakvog preokreta i nisu uspevali da sakriju uzbuđenje.
S druge strane, Vasiljkovićev barister (advokat) Kameron DŽekson ljubazno je odbio da daje izjave za medije.
– Ja sam staromodan čovek i nije mi običaj da dajem komentare pre nego što se celi slučaj završi. A slučaj još nije okončan – kazao je on. Pred sudom, okupljenoj grupi novinara, Nada Lukić-Brus, ispred grupe koja se zalagala za oslobađanje Dragana Vasiljkovića, pročitala je sledeću izjavu:
„Hvala Bogu, pravda je presudila. Danijel Sneden (kapetan Dragan) je u zatvoru skoro četiri godine, boreći se protiv izručenja. Jedan nevin čovek, Australijanac, zadržan je u pritvoru bez ikakve optužbe ili dokaza protiv njega. To omogućuje Zakon o ekstradiciji. I to može da se dogodi bilo kom Australijancu. Očekujemo Danijelovo hitno puštanje iz zatvora i zahvaljujemo se svima koji su podržavali kampanju za njegovo oslobađanje i molili se za njega. Bog vas blagoslovio.“

Bitka još nije gotova

– Svakako da bitka još možda nije gotova, ali je ovo bio kritičan trenutak u slučaju – smatra portparol lobija „Srbi za pravdu i demokratiju“ Ilija Glišić koji je uputio čestitke baristeru Kameronu DŽeksonu.

Profesor doktor Vojislav Ilić takođe je upozorio novinare da „ovo može da se desi svakome.“.
– To je najveći razlog za zabrinutost. Slučaj Danijela Snedena je primer šta može da se dogodi svakom našem državljaninu, ne samo njemu. Ono što nam je sada potrebno jeste reforma Zakona o ekstradiciji – kazao je Ilić.

S. P.