Akcija etničkog čišćenja upakovana kao „edukativna igra za decu“

Igrica o „Oluji“ hit u Hrvatskoj – Srbine, ne ljuti se

Hrvatski preduzetnik Josip Brnić iz okoline Zagreba patentirao je „edukativnu“ društvenu igru „Oluja 1995“, po ugledu na akciju hrvatske vojske kojom su krajiški Srbi proterani sa svojih ognjišta.
Iako je u „Oluji“ ubijeno više od 2.000 Srba, Brnić kaže da je igru namenio prevashodno deci.

– Na ideju sam došao pre tri godine slušajući šta se sve negativno priča o „Oluji“. Nisam želeo da se zaboravi taj bitan događaj za Hrvatsku – objasnio je Brnić hrvatskim medijima šta ga je dovelo na ovakvu ideju.
Igra je namenjena za četiri igrača, a svaki dobije figuricu i baca kocku. U zavisnosti od broja, zauzima polja na tabli, a start je u okolini Hrvatske Kostajnice. Uz mesta kojima je prolazila hrvatska vojska ucrtani su tenkovi, srpski vojnici, ali i hrvatski vojnici, koji su prikazani kao veći, jači i opasniji. Pobednik igre je onaj koji prvi uspe da dođe do Knina.
– Pazio sam da igra bude dostupna svakom detetu – pohvalio se Brnić, koji je svoj pronalazak patentirao i prodaje ga za 14 kuna (oko 160 dinara).

Savo Štrbac, direktor Informaciono-dokumentacionog centra „Veritas“ koji se bavi stradanjem Srba u Hrvatskoj, smatra da je ovo još jedan od načina indoktrinacije koja je vidljiva u svim segmentima hrvatskog društva.– I kada igraju protiv Andore ili Engleske, ceo stadion skandira „ubij Srbina“, Tompsonovi koncerti su najposećenije manifestacije i mislim da će Hrvatska imati veliki problem sa tim na putu u Evropsku uniju – smatra Štrbac, dodajući de je propaganda koja traje skoro dve decenije dala rezultate koji se sada ne mogu ukinuti nikakvim dekretima.
Način na koji ova igra prikazuje „Oluju“ je, po njegovim rečima, jednostran i različit od onog kako se ta akcija hrvatske države vidi u Haškom tribunalu, gde je u toku postupak protiv trojice generala koji su njome komandovali.
Prema podacima koje je dosad prikupio „Veritas“, u operaciji „Oluja“ ubijeno je više od 2.000 krajiških Srba, od kojih su dve trećine bili stariji od 60 godina, a među ubijenima je bilo 540 žena.