SRBI DALI POLA MILIONA DOLARA ZA ODBRANU VASILJKOVIćA

„AUSTRALIJEN“: SRBI DALI POLA MILIONA DOLARA ZA ODBRANU VASILJKOVIćA

BITKA ZA DRAGANA

Srpska zajednica u Australiji potrošila je više od 500.000 dolara za borbu protiv ekstradicije Dragana Vasiljkovića u Hrvatsku, optuženog za zločine u ratu koji se vodio u bivšoj Jugoslaviji, objavio je u „Australijen“. List navodi da će ovi troškovi verovatno biti veći pošto se predmet vraća pred Vrhovni sud.
Grupa koje se naziva Srbi za pravdu i demokratiju i koja je pravni postupak protiv Kapetana Dragana označila kao „lov na veštice“ navodi da su troškovi u vezi sa sporom premašili pola miliona dolara, a da računi i dalje pristižu, navodi dnevnik. Predsedavajući grupe đorđe Bubalo izjavio je za „Australijen“ da su 42 srpske organizacije širom zemlje dale svoj finansijski doprinos u prikupljanju sredstava.
– Postupak da se zaustavi izručenje Kapetana Dragana u Hrvatsku daleko je od završenog – kazao je Bubalo. – Ići ćemo ako bude potrebno i do Vrhovnog suda Australije pošto je Dragan državljanin Australije.
„Žalba sledi pošto je prošle nedelje sudija i pomoćnik šefa Lokalnog kriminalističkog suda u Sidneju Pol Kloren odobrio pravo Hrvatskoj da Vasiljković može da bude izručen po optužbi za ratni zločin počinjen tokom srpsko-hrvatskog građanskog rata pre više od 15 godina. Vasiljković (52) se doselio u Australiju sa majkom kada mu je bilo 12 godina, a u Srbiju se vratio 1991. godine i bio komandant paravojne jedinice u samoproglašenoj Republici Krajina“, navodi list i citira sudske dokumenta po kojima je on bio vojni komandant u Krajini i „igrao ključnu ulogu u čuvanju te oblasti od zauzimanja od strane HDZ jedinica od juna 1991 do 1995. godine“.

Odmazda za Gotovinu

Vasiljković piše da je postupak protiv njega odmazda za krivično gonjenje hrvatskog vojnog komandanta Ante Gotovine od strane Međunarodnog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji.
– Verujem da je svrha mog izručenja kako bi me politički procesuirali i koristili kao propagandni trofej protiv srpskog naroda i kao politički revanš za Gotovinu – napisao je Vasiljković.
Takođe je naveo da piše knjigu iz zatvora kako bi „razjasnio svoju ulogu u ratu“.

Hrvatska ga tereti da je u Krajini početkom devedesetih godina izložio torturi zarobljenog vojnika, izdavao naredbe za ubistva i naređivao vojnim snagama da pucaju na civilne ciljeve u gradu Glina.
Vasiljković poriče optužbe, piše dnevnik i podseća na izjavu koju je napisao u decembru prošle godine iz sidnejskog zatvora „Parkli“, a u kojoj je naveo da nikada neće imati pošteno suđenje u Hrvatskoj.
– Verujem da ne mogu da budem oslobođen optužnice bez obzira koji dokazi budu predočeni pred sudom u Hrvatskoj, a zbog političkih posledica na karijeru bilo kog sudije koji bi utvrdio moju nevinost – naveo je Vasiljković u delu svoje izjave koju je Lokalni sud ocenio kao neprihvatljivu.

Naredni korak

Srpska lobi rupa „Za pravdu i demokratiju“ okuplja 25 australijskih Srba, među kojima je i pravoslavni sveštenik, otac Rade Radan, navodi „Australijen“. Prema rečima đorđa Bubala, njeni članovi će se ovih dana sastati u Sidneju kako bi razmotrili naredni pravni korak.
– Pokažite mi dokaze da je Dragan uradio nešto pogrešno. Nema ih. Dragan sedi u sidnejskom zatvoru „Parkli“ poslednjih 15 meseci samo na osnovu optužbe.
član grupe Ilija Glišić postavlja pitanje zbog čega Međunarodni sud za ratne zločine nije tražio Vasiljkovića.
– Po svim pravilima, Dragan Vasiljković je nevin u ovom trenutku. Ukoliko nije, zbog čega Međunarodni tribunal sud u Hagu nije pokazao interesovanje za ovaj slučaj? – pita se Glišić.

– Verujem da bilo koji sudija, koji bi utvrdio moju nevinost, ne bi dalje mogao bezbedno da živi u Hrvatskoj – napisao je Vasiljković ističući da je njegova uloga u ratu bila predmet „mitova i glasina“.
– Na primer, bilo je samo 20 muškaraca kojima sam dao crvene beretke nakon događaja u Glini, ali su mnoge srpske paravojne jedinice počele da nose crvene beretke pošto se vest o pobedi proširila. Bio sam identifikovan sa njihovim aktivnostima i pored toga što nisu bili pod mojom komandom – naveo je on.