Roboti beru jagode

roboti-beru-jagode

pixabay.com

Farma bobičastog voća na Tasmaniji, u nedostatku radne snage, koristi 16 robotskih kombajna za berbu, koji su stigli iz Velike Britanije!

Ovaj farma je isprobala prvog robota u saradnji sa britanskom kompanijom “Dogtut tehnolodži“, pre skoro sedam godina.

Inače, svaki robot ubere oko četiri voćke u minuti, a uzgajivači kažu da im tehnologija pruža smirenost, jer industriju muči stalni nedostatak radne snage.

Osim toga, australijska vlada i privatni investitori finansirali su razvoj robota za berbu voća. Međutim, postoje posebni izazovi pri korišćenju mehaničkog branja za meko voće, poput jagoda.

Prema rečima Rejčel Mekenzi iz organizacije Bobičastvo voće Australije, roboti su česti u proizvodnji borovnica, ali je manje uobičajeno da se koriste za berbu.

– Borovnice su otpornije voće i verujem da neke kompanije istražuju mehaničku berbu za nepremijum sorte. Uz povećanje troškova rada, predviđam da bi mehanička berba mogla postati češća u narednih pet godina, ali ne i u slučaju kupina, malina i jagoda – objasnila je Mekenzi.

Prema njenim rečima, troškovi rada predstavljaju najmanje 60 odsto troškova proizvodnje jagodičastog voća, tako da ako bi postojao način da se to smanji, proizvođači su zainteresovani.

Eva Tildervist, koja je zaposlila programere robota da upravlja njima, ističe da roboti rade zajedno sa ljudima.

– Oni nisu zamena za radnu snagu, to je više dodatak kapacitetima na farmi. To je mir za uzgajivače u slučaju da ne možete da dobijete radnu snagu koja vam je potrebna – objasnila je ona.

Kako rade?

Roboti se kotrljaju po stazama između redova jagoda. Poseduju desetine kamera, koje im omogućava da snime svaku jagodu.

Roboti imaju dve “ruke“, koje odlučuju da li je voćka odgovarajuće veličine i oblika za branje. Jagoda se zatim stavlja u kontejner ili prebacuje u drugu tacnu.

Detaljnije