RASEJANJE BIRA SVOJE DELEGATE

Ministar za dijasporu Srđan Srećković smatra da je Zakon o dijaspori i Srbima u regionu prekretnica u politici Vlade Srbije prema svojim sunarodnicima koji žive van granica otadžbine. Taj pravni akt nedavno su usvojili srpski ministri, a prema najavama uskoro bi trebalo da se nađe i pred narodnim poslanicima. Resorni ministar u razgovoru za „Vesti“ kaže da bi zakon mogao da bude usvojen već na jesen.

• Kada očekujete da će se zakon naći u Skupštini?
– Postoji apsolutna volja čitavog državnog vrha da se vodi nova politika prema dijaspori, pa verujem da ćemo koalicionim dogovorima precizirati da se ovaj zakon vrlo brzo nađe i na sednici Skupštine. Očekujem da zakon bude usvojen na jesen i da onda institucije koje su njime predviđene počnu da funkcionišu. Time ćemo postaviti temelje dugoročne politike.

• Ne očekujete da u parlamentu bude problema sa usvajanjem?
– Ovo je jedan od onih zakona oko kojih možemo da postignemo široku saglasnost bez obzira na interese političkih stranaka. Iskreno očekujem i da neke opozicione stranke podrže ovaj zakon.

Država kao partner

• Da li je ekonomska kriza ubedila Vaše kolege iz Vlade da malo ozbiljnije shvate Ministarstvo za dijasporu i ono što vi radite?
– Nisam siguran da je to imalo presudan uticaj, ali ja zaista verujem da u Srbiji dolazi jedno mirnije i politički manje turbulentno vreme u kome će čitava država imati više kapaciteta, i ljudskih i finansijskih, da vodi politiku prema dijaspori. Iako sam uvek govorio da je država više od pola veka vodila pogrešnu politiku prema dijaspori, i da ju je često doživljavala kao političkog protivnika, a ne partnera i saveznika, s druge strane bi trebalo imati u vidu i sve probleme kroz koje je država Srbija prolazila proteklih 20 godina. Ipak, verujem da dijaspora polako, ali sigurno, vraća poverenje u institucije države Srbije.

• Skupština dijaspore i Srba u regionu je ključni momenat u zakonu. Kakva će biti njena ovlašćenja?
– Želim da naglasim da Skupštinu čine 44 delegata i da će oni autonomno, bez ikakvog mešanja Srbije, biti birani od predstavnika dijaspore i Srba u regionu, što je posebno definisano članovima zakona. Skupština će se sastajati najmanje jednom godišnje i donositi strateške odluke vezano za politiku koja treba da se vodi prema dijaspori i Srbima u regionu. Ona će zapravo dati zadatke svima nama – resornim ministrima, državnim organima, ali i predstavnicima naše dijaspore. Predviđena su i tela koja će funkcionisati između dva zasedanja Skupštine.

• Ko će biti zadužen da se odluke zaista sprovedu?
– Nosilac sprovođenja odluka Skupštine Srba u dijaspori i regionu biće Ministarstvo za dijasporu, naravno u saradnji sa svim ostalim ministarstvima – pre svega mislim na Ministarstvo spoljnih poslova i diplomatsko konzularna predstavništva. Usvajanjem ovog zakona nismo rešili sve probleme u odnosima matične države i dijaspore, ali postavljamo temelj za dugoročnu politiku kao svaka ozbiljna, demokratska i civilizovana država. Iz ovog zakona će proizići institucije koje treba da rade, a Narodna skupština će usvojiti i strategiju razvoja odnosa sa dijasporom i Srbima regionu.