Plaćamo najskuplju struju na svetu

placamo-najskuplju-struju-na-svetu

Pixabay.com

Cene električne energije u Australiji dospele su u red najviših na svetu. Računi za struju već prevazilaze prosek koji se plaća u Sjedinjenim Američkim Državama, a pritom ne samo da ne spokazuju znake usporavanja, već je od 1. jula najavljen i novi drastičan skok cena.

Neki od najvećih dobavljača struje u Australiji – kompanije AGL, Origin i Energy Australia – potvrdili su da od početka iduće finansijske godine počinju da primenjuju nove tarife.

Poskupljenja će biti različita od države do države, a stopa rasta cena struje variraće i u odnosu na regione i na iznose subvencija koje će biti dostupne u gotovo svim jurisdikcijama.

Najveći udarac na budžet mogu da očekuju potrošači rvajdera AGL u Južnoj Australiji i Novom Južnom Velsu. U ove dve države električna energija će poskupeti i do 29,8 odsto, odnosno 29,7 odsto. Prevedeno u novac, to znači da će domaćinstva u proseku plaćati i do 540 i 565 dolara više na godišnjem nivou.

U Viktoriji, domaćinstva koja koriste usluge kompanije AGL mogu da očekuju rast od 25,5 odsto ili prosečno 341 dolar godišnje, dok će povećanje varirati u Kvinslendu, u zavisnosti od dela države. Ali, generalno gledano, očekuje se skok cena od 26,4 odsto ili 447 dolara godišnje u proseku.

Potrošači koji struju dobijaju preko kompanije Origin mogu da očekuju najveće povećanje u Viktoriji – 25 odsto, odnosno 24 procenta u Južnoj Australiji i 21 odsto u Novom Južnom Velsu i Kvinslendu.

Klijenti provajdera Energy Australia najbolje će proći u Kvinslendu (20,3 odsto ili 363 dolara) i Novom Južnom Velsu (povećanje od 20,5 odsto ili 338 dolara godišnje u proseku). S druge strane, potrošače ove kompanije u Viktoriji očekuje povećanje od 23,6 odsto (oko 324 dolara godišnje u proseku), a u Južnoj Australiji će cene skočiti za 23,2 odsto ili prosečno 453 dolara.

– Svesni smo da će više cene električne energije izvršiti pritisak na domaćinstva i preduzeća u vreme kada postoje i širi pritisci na troškove života – rekao je portparol AGL-a za Kanal 9.

On je istakao da je odluka te kompanije da poveća cene od 1. jula zasnovana na detaljnom razmatranju niza faktora, uključujući veleprodajne cene, mrežne naknade, maloprodajne operativne troškove, pristupačnost i vrednost koja se nudi kupcima za njihov novac.

Šef maloprodaje kompanije Origin, Džon Briskin, rekao je za „devetku“ da „povećanje cena nikada nije odluka koja se donosi olako“.

– Naročito to ne uzimamo olako u vreme kada se mnogi ljudi suočavaju s teškoćama zbog viših troškova života – rekao je Briskin i najavio da će postojeći kupci koji su uključeni u program „Power On“ biti zaštićeni od naglih promena cena.

– Potrošićemo do 45 miliona dolara u narednih 12 meseci kako bismo pružili podršku klijentima u teškoćama – dodao je Briskin, napominjući da je prošle godine u iste svrhe izdvojeno 30 miliona dolara.

Australijski energetski regulator (AER) potvrdio je prošlog meseca da će cene električne energije porasti između 20 i 25 odsto od 1. jula za oko 600.000 domaćinstava i preduzeća. Odluka će posebno uticati na kupce u Novom Južnom Velsu, jugoistočnom Kvinslendu i Južnoj Australiji, koji će tokom naredne finansijske godine biti na takozvanoj standardnoj tržišnoj ponudi.

Predsednica AER-a Kler Sevidž rekla je da regulator mora da uravnoteži pritiske na troškove života sa kojima se kupci suočavaju s potrebom da trgovci na malo nadoknade razuman deo troškova.

– Znamo da se domaćinstva i mala preduzeća i dalje suočavaju sa pritiscima troškova života na mnogim frontovima. Zato je važno da standardna tržišna ponuda obezbedi sigurnost za one koji možda nemaju najbolji ugovor za električnu energiju – rekla je Sevidž.

Tužba protiv AGL

Kompanija AGL je optužena da „izigrava“ veleprodajno tržište električne energije, koristeći se ponudama da naduva cene struje i tako dovede do većih potrošačkih računa.

Grupna tužba protiv AGL-a, podneta Federalnom sudu u Novom Južnom Velsu, ima za cilj da nadoknadi „značajne gubitke“ potrošačima, uzrokovane navodnim manipulisanjem tržištem električne energije od strane AGL-a.

Iza tužbe stoji advokatska kancelarija „Pajper Alderman“, koja je istraživala slučajeve „naduvanih računa“ u Južnoj Australiji, od 2013. do 2020. Navodno, i Alderman se našao među onima koju su u tom periodu plaćali AGL-u paprene račune.

Ukoliko sud presudi u korist tužilaca, AGL će morati da isplati kompenzaciju svim potrošačima koji su preplatili utrošenu struju u tom periodu.

Izlaz u obnovljivim izvorima

Bivši savezni blagajnik iz redova Laburističke partije, Vejn Svon, smatra da na horizontu postoji nada za Australijance koji nemaju novca za plaćanje skupih računa.

– Ključ je u obnovljivoj energiji, koja je daleko jeftinija od fosilnih goriva – rekao je Svon.

On tvrdi da bi cene danas bile niže da je Koalicija ostavila na snazi cenu emisije ugljenika, koju su Laburisti uveli 2013. godine, neposredno pre nego što su pali s vlasti.

– Trenutno nemamo dovoljno obnovljivih izvora energije u sistemu. Takođe, pokretački faktor rastućih cena je i naša energetska infrastruktura, a to su bandere i žice, što znači da “zavisimo od skupih fosilnih goriva raspoređenih na ogroman distributivni sistem zbog veličine naše zemlje – istakao je Svon, naglasivši da je neophodno nastaviti sa uspostavljanjem što više obnovljivih izvora energije, ali da to ne može da se učini preko noći.

Detaljnije