Mađarski referendum nije uspeo, Orban predlaže promenu ustava

Prema prvim zvaničnim rezultatima, na osnovu skoro 100 odsto izbrojanih glasova, na referendum je izašlo oko 43 odsto upisanih birača. Da bi referendum o odbijanju evropskih kvota bio važeći, na njega mora da izađe najmanje 50 odsto plus jedan od ukupno 8,27 miliona mađarskih birača.

Vladajuća stranka u Mađarskoj Fides, koja je raspisala referendum, očekujući negativne rezultate, zadovoljna je što se većina izašlih na glasanje izjasnila protiv migrantskih kvota. Tri miliona i 250.000 ljudi reklo je „ne“ kvotama, a tek oko 55.000 je glasalo „za“. Broj nevažećih listića iznosi oko šest odsto.

Nacionalna izborna kancelarija saopštila je da je 98,2 odsto izašlih glasalo protiv migrantskih kvota i da referendum nije uspeo zbog nedovoljne izlaznosti.

Prethodno je Fides saopštio da je, prema njihovim izlaznim anketama, na referendum izašlo oko 45 odsto upisanih birača.

Mađarski premijer Viktor Orban nazvao je referendum izvanrednim i dodao da je broj onih koji su glasali za odbacivanje migrantskih kvota premašio broj onih koji su glasali za ulazak Mađarske u EU 2004. godine.

Takođe je najavio amandman na ustav.

„Ostvarili smo veliki rezultat. Danas smo krenuli na dugačak put. Napravili smo prvi najznačajniji korak. Na tom putu nas čekaju teške borbe i sukobi. Nakon slavlja treba da uradimo dve stvari. Prvo, da volju naroda pretočimo u zakone. Narednih dana ću predložiti parlamentu izmene Ustava“, rekao je Orban.

Istakao je da „volju naroda treba ugraditi u najviši pravni akt zemlje“.

„Druga bitna stvar je da današnju važnu odluku valorizujemo u Briselu“, rekao je Orban na prvom obraćanju javnosti posle referenduma.

Poručio je da EU ne može da prisili njegovu zemlju da primi migrante, te da moraju da uzmu u obzir rezultate glasanja. Istakao je da će „ovo oružje biti dovoljno jako i u Briselu“.

Zamenik mađarskog premijera Žolt Šemjen rekao je da je Vlada zadovoljana jer je najveći broj izašlih birača glasao protiv evropskih kvota.

„To će biti velika politička podrška mađarskoj vladi da se bori u Briselu“, rekao je Šemjen na konferenciji za novinare posle zatvaranja glasačkih mesta.

Vladajuća stranka Fides smatra da joj rezultat daje mandat da se bori protiv migrantskih kvota, a portparol vlade Zoltan Kovač izjavio je da vlada i parlament imaju dužnost da preduzmu akcije na osnovu rezultata referenduma, budući da su građani jasno stavili do znanja šta misle.

Opozicija kritikuje Orbana 

Politika mržnje mađarskog premijera Orbana je propala, ocenili su zvaničnici opozicione mađarske partije Dijalog za Mađarsku (PM), pred pristalicama koji su se okupili ispred zgrade parlamenta, javlja MTI.

„Nehumana i bezosećajna vlada Viktora Orbana će pasti“, smatra Timea Sabo iz rukovodstva te stranke. Ona je rekla da će stranka PM zatražiti od stranaka koje pripadaju takozvanoj „demokratskoj opoziciji“ da počnu pripreme za preliminarne izbore krajem oktobra. 

Portparol radikalne nacionalističke mađarske stranke Jobik izjavio je da se čini da je Orban „izgubio“ i da se „neodgovorno kockao sa Mađarskom.“ 

Glasanje na referendumu o obavezujućim evropskim kvotama za prihvat migranata završeno je u 19 sati na svih 10.331 izbornih mesta.

Kako prenosi agencija MTI, biračima koji su čekali u redu ispred birališta omogućeno je da glasaju i posle 19 sati.

Pitanje postavljeno na referendumu bilo je „da li želite da EU ima mogućnost da propiše obavezno premeštanje nemađarskih građana u Mađarsku čak i bez dozvole Parlamenta“.