Klub u Mosonu konacno Srpski

Ako Srbi Kanbere nastave složno kako su zapoceli, njihov klub u Mosonu otvorice ponovo svoja vrata u drugoj polovini decembra!
Ova lepa vest rezultat je presude Vrhovnog suda u Kanberi koji je prošlog petka potvrdio da Srpsko-australijski kulturni klub i imanje CŠO u Mosonu ostaju onima kojima su namenjeni od prvog dana – Srbima ovog grada i cele Australije.
Da bi se ta odluka provela, potrebno je da clanovi pre 20. decembra održe još jednu skupštinu na kojoj treba da potvrde odluke sastanka od 7. oktobra, kada su doneli izmene statuta i birali dve uprave (kluba i CŠO „Sveti knez Lazar“).
Ako sve bude teklo po planu, 14 dana posle tog sastanka prestaje funkcija sudskog upravitelja.
Ovakvo poverenje suda srpskoj zajednici rezultat je parnice koja je trajala još od prošle godine. Tacnije, od casa kada je ondašnji upravnik Steva Radovanov odlucio da svojevoljno proda i crkveno i klupsko imanje firmi „Harcourt Homes“ i primi za to avans u iznosu od 150.000 dolara. Protiv kupoprodaje ustalo je tada novoformirano Srpsko vece Kanbere ciji su predstavnici na sudu uspeli, evo, da ostvare zadatak koji im je njihova zajednica dala.

Pouka za sve Srbe
– Nismo se stideli vlastitih suza kada je sudija okoncao jednu mukotrpnu raspravu – rekao nam je prota Ilija Dragosavljevic. – Ovo je bio, sa pravnog stanovišta, veoma zanimljiv proces, dele mišljenje pravnici koji su u njemu ucestvovali. Od jednog sam cak cuo da ima nameru da piše knjigu o tome kako je pretres tekao. Što se naše zajednice tice, svim Srbima ovo je pouka. A onima koji su samo dan pre presude, misleci da smo izgubili, likovali i slali nam ružne poruke – neka je na cast kao i dosad.

Presuda u petak ne znaci da su do tog trenutka stvari išle potaman i uvek na vodu pokretaca sudskog postupka, LJiljane Vesic jednog od osnivaca kluba i protojereja-stavrofora Ilije Dragosavljevica koji je tužio zbog prodaje crkvenog imanja.
Svega tri dana pre izricanja presude, naime, predstavnik firme „Senatore, Brenan, Rašid“ koju je sud odredio na dužnost privremenog upravitelja poslova nad klubom, neprijatno je iznenadio predstavnike Srpskog veca. Nije tajna da su oni u svojim naporima mnogo nade polagali baš u ovu firmu, jer su njeni ljudi bila najbolji svedok svih dešavanja oko imanja i izvanrednog raspoloženja srpske zajednice da se prodaja obustavi. Sudski upravitelj je, medutim, prošle nedelje izneo uverenje da ta ista zajednica – nece moci da vodi poslove u klubu na zadovoljavajuci nacin. Na ovo je dodat i predlog da bi imanje stoga trebalo da se definitivno ustupi firmi „Harkort homs“, tim pre što se ona pojavila sa dotad najvecom ponudom za kupovinu – oko 670.000 dolara.
– Ovo je, preneseno u stvarnost, znacilo likvidaciju i prodaju imanja. Znacilo bi, takode, da su skupštine Srba povodom celog slucaja, a zakazivane od tog istog sudskog upravitelja, bile potpuno bespotrebne, da su srpsko uclanjivanje i plebiscitarno izjašnjavanje, te izbori koje smo proveli – bili samo farsa i uzaludan posao – komentariše zbivanja od prošle nedelje LJiljana Vesic. – Hvala bogu, sudija nije tako mislio.

Odmrznuti racuni Radovanova
Konacan iznos potraživanja od kluba u Mosonu utvrdivace se naknadno. Sudskom odlukom, odmrznuti su i racuni kojima je raspolagao Stevan Radovanov, da bi mu se omogucilo da angažuje branioce.

Prema presudi koja je dostavljena „Vestima“, sudiju Krispina je, medutim, da postupi drugacije opredelila upravo cinjenica da ovdašnja srpska zajednica nije žalila ni vlastitog ucešca, ni truda, ni sredstava da dode do pravednog rešenja.
Sud je, naime, posebno istakao cinjenicu da se na prvi poziv na sastanak odazvalo cak 380 Srba, da se nakon toga u klub uclanilo više od 600 naših ljudi, te da su skupštini od 7. oktobra na kojoj su birali nove organe oba udruženja prisustvovala 234 clana. Ovakav odziv, sudija Krispin ocenio je „nadmocnom podrškom“ zajednice.
Valja da se kaže da je ovakav odnos Srba bio još više uvažavan i zbog cinjenice da je sadržavao i finansijsku podlogu kojom bi se „ocistili“ eventualni dugovi nad imanjem. Predsednik Srpskog veca Kanbere Ratko Milicevic izneo je, naime, pred sud da su za sanaciju poslovanja u Mosonu na raspolaganju sredstva ostala nakon prodaje ovdašnjeg Srpsko-australijskog useljenickog kulturnog centra kojim je on rukovodio. Na tom racunu ima više od 560 hiljada dolara.