Jačanje bratskih veza

Lična arhiva
Dan srpsko-grčkog prijateljstva počeće liturgijom u Crkvi Svetog arhiđakona Stefana

U predstojeću nedelju, 18. septembra, u Crkvi Svetog arhiđakona Stefana, u sidnejskom naselju Ruti Hil, biće održan tradicionalni 29. Dan srpsko-grčkog prijateljstva. Ova prelepa tradicija datira još od 1994, a protekle dve godine jedine su u kojima se ova bratska i multikulturalna manifestacija nije održala. Ova prinudna pauza je, prema rečima oca Aleksandra Ivanovića, starešine hrama u Ruti Hilu, samo razlog više da se članovi obe zajednice okupe u nedelju u što većem broju.

– Poslednji put smo se okupili na Danu srpsko-grčkog prijateljstva 2019. godine i izuzetno smo srećni što ćemo opet imati priliku za lepo druženje. Posle dve godine pauze imamo interesovanje roditelja i rođaka dece i omladine koja će nastupiti u kulturno-umetničkom delu programa, ali se nadamo da će nam se i mnogi drugi članovi srpske i grčke zajednice pridružiti u proslavljanju zajedničke vere, kao i kultura i tradicija naša dva naroda – istakao je otac Aleksandar.

Dan srpsko-grčkog prijateljstva je dugo bio istinski festival, ali je u poslednjih nekoliko godina počeo pomalo da se pretvara u dan folklora za roditelje i rodbinu. Organizatori ovog vrednog događaja se nadaju da će od ove godine sve ponovo početi da izgleda kao pre. Želja je da se ovoj celodnevnoj manifestaciji vrati stari sjaj i da se napravi lepa uvertira za ono što sledi 2023. godine.

Crkva svetog arhiđakona Stefana u Ruti Hilu

– Planiramo da osvežimo program i da se što bolje pripremimo za jubilarni 30. Dan grčko-srpskog prijateljstva iduće godine. Takođe, nameravamo da Crkvu i veru vratimo u centar događaja i suštinu stvari, da se ne vezuje za određene crkvene opštine i određene ljude i događaje. Jedino tako možemo da vratimo, da privučemo i zadržimo ljude. Ovaj dan znači mnogo za zajednicu, biće to lepa prilika da uživamo u uzajamnoj ljubavi braće po veri, da se okupimo i družimo, da stičemo nova iskustva i da se okrenemo prema našoj veri i tradiciji – kaže otac Aleksandar.

U više navrata tokom proteklih godina, Dan srpsko-grčkog prijateljstva se pretvarao u panpravoslavnu manifestaciju pošto su učestvovali i predstavnici ruske, ukrajinske, rumunske, bugarske, jermenske, asirijske i palestinske pravoslavne zajednice. I ove godine će, osim grčkih i srpskih ansambala, učestvovati i predstavnici ruske zajednice u Australiji.

– Želimo da što više uvedemo i druge pravoslavne narode u ovaj događaj. To je veoma važno zbog mladih jer će naša deca imati priliku da se upoznaju s vršnjacima iz drugih naroda, s njihovim kulturama i običajima. Od izuzetnog je značaja da mladi u našoj zajednici shvate da postoje i drugi ljudi koji su rodoljubi, koji čuvaju svoju tradiciju, da nismo mi jedini na svetu. Kao zajednica ne smemo da se izolujemo jer samo ako se otvorimo prema drugima, moći ćemo da sačuvamo sebe. Ne smemo da se učaurimo jer vremenom sve to više neće biti aktuelno za mlade, pa ni sama deca neće želeti da budu deo zastarelog sistema. Zbog toga je od ključne važnosti da tradiciju okupljanja s drugim narodima zadržimo i prenesemo na nove generacije jer tako mogu mnogo da nauče, a jednog dana će sve ostati na njima – poručio je otac Aleksandar Ivanović.

Domaćini: Deca iz Crkvene škole Rastko sa sveštenikom Aleksandrom Ivanovićem

Bogat program

Svečanost će početi u 9.30 Svetom liturgijom u hramu Svetog Stefana, na adresi 259 Hyatts Rd u naselju Plampton (Ruti Hil). Od podneva, u Crkvenoj sali biće dostupan bogat izbor hrane i pića, a u 12.30 počinje bogat muzički i kulturno-umetnički program. Cena ulaznice za ovu manifestaciju je 15 dolara.

Učesnici

Na smotri folklora za Dan srpsko-grčkog prijateljstva iz naše zajednice će učestvovati domaćini, deca iz Crkvene škole Rastko u Ruti Hilu, zatim folkloraši iz Srpskog centra u Bonirigu, kao i deca iz crkvenih opština Sveti Jovan Krstitelj iz Dapta i Vulongonga. Očekuje se i nastup Folklorne akademije Krug iz Sidneja, a dolazi i više ansambala iz grčke zajednice.

Original Article