IZUZETAN PODUHVAT VERNIKA SABORA SRPSKIH SVETITELJA

Vernici Misionarskog područja Sabora srpskih svetitelja sa Centralne Obale na putu su da, 13 godina od osnivanja, kupe svoje zemljište. Ovih dana, nalaze se pred konačnim potpisivanjem ugovora o kupovini imanja u Pits Ridžu. Na imanju se već nalazi sala, sagrađena još 1928. koja je u dobrom stanju i može da posluži za potrebe ove pravoslavne zajednice. Danas se tamošnji vernici koriste gostoprimstvom grčke crkve Svetog Dionisija u okolini Gosforda.
Područje broji 56 aktivnih članova, ali je broj onih koji ovde žive daleko veći. Centralna Obala je, naime, već neko vreme mesto koje i Srbi rado naseljavaju, posebno kad dođe vreme penzije, jer je život bitno drugačiji nego u prenaseljenim gradovima.

U naporima da dođu do svog imanja, ovde imaju izuzetnu podršku srpskih nacionalnih organizacija, posebno iz Sidneja. Tako su im, prema rečima predsednika Misionarskog područja Milorada Babića, iz Srpskog kulturnog kluba Sveti Sava u Hokston parku ponudili da im oni budu garanti pri kupovini. Podršku imaju i od Srpskog centra u Bonirigu, gde su prošle subote organizovali dobrotvornu zabavu s ciljem da se dopuni fond za kupovinu zemljišta. Na zabavi su, u znak solidarnosti, učestvovali i folklorni ansambli iz Hokston Parka, Boniriga i Srpske narodne odbrane.

Koliko Srbi imaju svetaca

Zanimljiv je i način na koji Babić neupućenim Australijancima objašnjava značenje ovog datuma.
– Kad pitaju koliko, kao srpski pravoslavci, imamo svetitelja, kažem ovako: iz Drugog svetskog rata, što po ustaškim logorima, što od okupatora, imamo 1,2 miliona. Takođe, iz Prvog svetskog rata, gde vi imate žrtve Galipolja, mi smo izgubili 60 odsto muškog stanovništva, braneći se. Godine 1389, braneći hrišćanstvo od otomanske imperije, izgubili smo bitku, ali smo zaustavili njeno proširenje. Sve su to srpski svetitelji, a dragulj u njihovoj kruni je sveti Sava.

Imanje koje nameravaju da kupe prostire se na površini od 3.700 kvadratnih metara, a cena mu je 435.000 dolara. Sve ove godine, kaže Babić, svakog meseca ostavljalo se na stranu oko hiljadu dolara, pa će taj novac biti uložen kao učešće u kupovini.
Babić navodi zanimljiv podatak iz vreme osnivanja i donošenja odluke kakvo ime da ponese njihovo misionarsko područje. Naziv su odabrali pošto im se, kako je objasnio, „kalendar otvorio“.
– Želeli smo da izbegnemo korišćenje nekog od postojećih imena, pa smo se dogovorili da poslušamo kalendar i otvorili smo ga na Saboru srpskih svetitelja.
Na Centralnoj Obali nadaju se da bi posvećenje novog zemljišta možda mogli da obave već u julu.