Iz EU stigla dugo očekivana vest

IZ EVROPSKE UNIJE STIGLA DUGO OčEKIVANA VEST

KONAčNO KUćI BEZ VIZA!

• Našim zemljacima ubuduće na putu do zavičaja neće biti potrebne šengenske vize Austrije ili Italije • Odluku treba da usvoje Evropski parlament i Savet ministara

Komisija Evropske unije konačno je i zvanično pokrenula posao oko ukidanja tranzitnih viza za državljane zemalja izvan EU koji imaju regulisan boravak u Švajcarskoj. Ovo će naravno važiti i za naše zemljake koji žive i rade u Švajcarskoj. Ubuduće im na putu ka zavičaju neće više biti potrebne šengenske vize Austrije ili Italije, ali će dužina tranzita kroz te zemlje biti ograničena na pet dana.
Do zvaničnog stupanja na snagu odluke o ukidanju tranzitnih viza biće neophodno još samo da to usvoje Evropski parlament i Savet ministara. Posle toga će biti objavljen i datum od koga više neće biti potrebne tranzitne vize koje su zadavale mnogo muka strancima u Švajcarskoj koji imaju pasoše zemalja izvan EU.

Redovi pred konzulatima

čak 90 odsto šengenskih viza koje su godišnje izdavale ambasade EU zemalja bile su tranzitne. Na njih su u dugim redovima čekali državljani SCG, BiH, Hrvatske, Turske i drugih zemalja. Najviše tranzitnih viza izdavali su konzulati Austrije i Italije.

Evropski komesar za pravosuđe Franko Fratini najavio je ovu novinu rekavši da je reč o „prikladnom rešenju“. U Briselu se izražava nada da će ovaj propis uskoro stupiti na snagu. NJime će sve zemlje članice Šengenskog sporazuma priznati „papire“ koje strancima izdaju švajcarske vlasti prilikom regulisanja njihovog boravišnog statusa.
Ovaj propis je zapravo samo prelazno rešenje do trenutka kada Švajcarska postane punopravni član Šengenskog sporazuma. Tada će stupiti na snagu još povoljnija pravila o međusobnom neograničenom priznavanju svih viza.

Strah od „ne“ na referendumu

Na odluku EU o ukidanju tranzitnih viza loše bi mogao da utiče jedino negativan ishod predstojećeg referenduma u Švajcarskoj o slobodi kretanja državljana 10 novih članica Unije. Na prethodnom referendumu u junu odobren je paket bilateralnih sporazuma sa Briselom, ali bi odbijanje drugog paketa sporazuma moglo da pokvari odnose Berna i Brisela i ugrozi pomenute olakšice za strance iz „trećih zemalja“.

Prvi su povodom ovih olakšica za strance iz tzv. „trećih zemalja“svoje zadovoljstvo izrazili funkcioneri sindikata UNIA i udruženja FIMM (Forum za integraciju migranata).
– Konačno je stiglo i ovo rešenje – sa olakšanjem su primetili u ovim organizacijama koje su se prethodnih godina uporno borile za ravnopravnost stranaca iz zemalja koje nisu članice EU.
Generalni sekretar FIMM Klaudijo Mikeloni najavio je da će se već tokom iduće nedelje sastati sa grupom poslanika Evropskog parlamenta i tom prilikom pokušati da ih uveri u potrebu što bržeg izglasavanja odluke o ukidanju tranzitnih viza.