Istorijski sporazum 15 australijskih crkava

Petnćst australijskih crkava potpisalo je istorijski sporazum o saradnji koji predviđa međusobno prihvatanje krštenja i službe, čak i razmenu sveštenstva. Neke crkve koristiće iste crkvene zgrade, u kojima će različite kongregacije sedeti na istim klupama, ali na odvojenim službama, saopštio je „Sidnej moning herald“.
Predsednik Ujedinjene crkve Australije dr Din Drejton nazvao je sporazum „zaista dramatičnim izrazom želja i nade“ koji nije mogao da se dogodi nigde drugde u svetu.
Vođa australijskog katoličkog ekumenizma biskup Taunsvila Majkl Patni izjavio je da „ovo nije retorika i priča o pobožnosti“.
– Ovo je spremnost na dela. To je veoma značajan ekumenski događaj u istoriji crkve u Australiji – kaže biskup Patni.

Sporazum bez SPC

Potpisnici su crkve koje su članovi Nacionalnog saveta crkava Australije. Tu su: Katolička, Luteranska, Anglikanska, Ujedinjena, crkve Kongregacije, Hristove crkve, Kvekersi, Vojska spasa, i sedam pravoslavnih crkava.
Prema sidnejskom dnevniku „konzervativno vođstvo Anglikanske crkve u Sidneju verovatno će ignorisati ova pokret prema ujedinjenju podržanih od njihovih kolega“.
Konzervativne baptističke, prezviterijanske i pentekostalne crkve nisu u Nacionalnom savetu crkava, a sa zvaničnog mesta u Srpskoj pravoslavnoj crkvi obavešteni smo da ona nije potpisnik ovog sporazuma.

General sekretar Saveta DŽon Henderson izjavio je da nije svaka crkva potpisala svaki deo sporazuma. Razmenu crkava potpisale su sve osim četiri pravoslavne crkve. Svih 15 prihvatilo je da učestvuje u zajedničkim molitvama i nastoji da nađe još uverljivije izraze jedinstva. Anglikanci će razmenjivati rukopoložene sveštenike s luteranima i Ujedinjenom crkvom, a Ujedinjena crkva s Hristovom crkvom i luteranima.
Pričest je još uvek najveći izazov: katoličke i pravoslavne crkve ne odobravaju ljudima koji nisu kod njih kršteni da je prime. Samo par od njih 15 je potpisalo taj deo.
Henderson kaže da će javnost biti upoznata kada crkve započnu s razmenom zgrada i sveštenstva.
Dr Drejton kaže da je ovo „ogroman korak za sve nacionalne crkve – da se kaže da rade u korist budućeg ujedinjenja“.
– Priznavanje krštenja kod drugih je osnov svega ostalog – rekao je on.