“Inflaciju pokreće profit kompanija”

“inflaciju-pokrece-profit-kompanija”

Tanjug

Najnovija analiza Australijskog instituta pokazuje da su profiti kompanija, a ne plate zaposlenih, pokrenule rastuću inflaciju u Australiji.

Institut je objavio dokaze o onome što naziva “spirala profit – cene“, tvrdeći da profiti velikih kompanija čine 69 odsto inflacije koja je iznad ciljanog raspona Banke državnih rezervi (RBA) od dva do tri odsto.

RBA i njen guverner, Filip Lou, upozoravali su na “spiralu cene – plate“, kada rast cena izaziva povećanje plata, a zatim dalji rast vrednosti, što je bilo ključno u periodu stagflacije 1970-ih (visoka inflacija u kombinaciji sa visokom nezaposlenošću i stagnirajućom tražnjom u privredi).

Međutim, Džim Stenford iz Centra za budući rad Australijskog instituta, ispitao je rast cena i profita kompanija nakon pandemije i uporedio ih sa povećanjem plata.

Australija se nalazi usred inflacionog šoka na strani ponude, pri čemu je do skoka cena došlo zbog prekidima u lancima snabdevanja, izazvanih pandemijom i prirodnim katastrofama, kao i poremećajem u snabdevanju energijom zbog ruske invazije na Ukrajinu.

Pa, i pored toga su kompanije ostvarile profit pored i preko poskupljenja, zaključuju stručnjaci.

Na parlamentarnom saslušanju u petak, Lou je priznao da centralna banka prilikom modeliranja mogućih ishoda, koji su rukovodili odgovore na rast inflacije, “nije ih dobro prilagodila šokovima u snabdevanju“.

Povećanje troškova rada čini samo 18 odsto inflacije iznad onoga što RBA želi da vidi, pre nego što ublaži povećanje kamatnih stopa.

Najnoviji podaci o BDP-u pokazuju da su domaće kompanije povećale cene za ukupno 160 milijardi dolara godišnje iznad izdataka za poreze, plate i drugih troškova.

Džim Stenford smatra da dokazi pokazuju da su dodatne milijarde dolara profita kompanija “dovele do velike inflacije koju Australija danas doživljava, i da bi bez tih profita inflacija od pandemije rasla mnogo sporije, na svega 2,7, a ona je 7,8 odsto“.

Zato Stenford smatra da istraživanje pokazuje da je profit kompanija, a ne plate radnika, “krivac za probleme inflacije u Australiji“, i da bi RBA i vlada trebalo da se fokusiraju na njih, a ne da ciljaju radnike kroz rastuće kamatne stope i nizak rast plata.

– Rekli su nam da radnici moraju da ograniče rast plata i prihvate trajno smanjenje životnog standarda kako bi popravili inflaciju. Ovi dokazi pokazuju da je to ekonomska bajka – naglasio je Stenford i dodao:

– Podaci Australijskog biroa za statistiku pokazuju da bi bez prekomernog povećanja cena, tokom pandemije, inflacija verovatno bila u okviru ciljnog opsega RBA, pa stoga ne bi bilo potrebe za devet ekstremnih, uzastopnih povećanja kamatnih stopa, koji uništavaju domaćinstva i vlasnike hipotekarnih kredita, podstičući krizu troškova života.

Međutim, guverner Lou i odbor RBA su upozorili da će doći do novih povećanja kamatnih stopa u nameri da se smanji inflacija.

Rast profita

Neke od najvećih australijskih kompanija nedavno su prijavile rekordne profite, pri čemu je Vulvorts zabeležio rast od 25 odsto, Kols od 11 odsto, a Komonvelt banka je prijavila rast profita od devet odsto, ili ukupno 5,1 milijardi dolara za poslednjih šest meseci 2023.

Kvantas je ove nedelje izašao sa podatkom da je ostvario rekordnu polugodišnju dobit od 1,43 milijarde dolara.

Detaljnije