Gotov prednacrt zakona o popisu naših u inostranstvu

Gotov prednacrt zakona o popisu naših u inostranstvu

Samo Vlada zna kad počinje popis

U Ministarstvu dijaspore još uvek ne znaju kad će početi popis dijaspore, ali prednacrt zakona o popisu Srba i državljana Srbije koji žive i rade u inostranstvu je završen. Popisom će biti obuhvaćeni državljani Srbije u inostranstvu, dvojni državljani, kao i pripadnici srpskog naroda i njihovi potomci, koji nisu državljani Srbije a privremeno ili stalno su nastanjeni van granica državne zajednice SCG.

– Nadamo se da će konačna verzija nacrta zakona biti gotova do kraja juna. Dotad bi o njemu trebalo da se izjasne razna ministarstva unutar Vlade kako bi nacrt zakona bio konačno gotov. Tek posle toga o njemu bi trebalo da se izjasni Vlada, da bi ga potom usvojila i Skupština, posle čega bi popis mogao da počne – kaže Aleksandar čotrić, državni sekretar u Ministarstvu dijaspore.

čotrić je najavljuje da će centralni organ za sprovođenje popisa biti Nacionalni savet, i da će u realizaciji projekta sarađivati sa Biroom za popis, regionalnim i osnovnim komisijama u inostranstvu, popisnim komisijama na graničnim prelazima i opštinskim popisnim komisijama.

– Naš predlog je da na čelu Nacionalnog saveta treba da bude predsednik Srbije. O tome još nismo obavestili predsednika Tadića, ali se nadamo da će on to prihvatiti – kaže čotrić.

Prednacrtom zakona o popisu dijaspore predviđeno je da odluku o datumu početka i završetka popisa donosi Vlada Republike Srbije, da period popisa bude istovetan za sve zemlje i da odluka o sprovođenju popisa mora biti doneta i objavljena najmanje 90, a najviše 180 dana pre nego što popis počne.

– Mi ne znamo na kojoj sednici i kad bi Vlada mogla da raspravlja o našem predlogu o popisu, kao ni kad će doneti odluku za održavanje popisa. Mi ne možemo ni da pretpostavimo kad bi popis mogao da počne, jer to ne zavisi od nas već od toga kad će nacrt zakona biti gotov, zatim kad će ga Vlada proslediti Skupštini i, na kraju, kad će ga Skupština izglasati – iznosi čotrić.

Državni sekretar najavljuje da će biti upućeno najmanje devet javnih poziva građanima za učešće u popisu, da će davanje podataka naših ljudi u inostranstvu biti isključivo na dobrovoljnoj bazi, kao i da će se garantovati tajnost popisnih podataka.

– Devet javnih poziva znači da će najmanje tri ići preko RTS, a ostali pozivi će ići preko verskih organizacija, klubova, konzularno-diplomatskih predstavništava i drugih medija – navodi čotrić.

Obrasci za popis još nisu gotovi, ali se zna da će pored toga što će ići preko pošte i konzularnih predstavništva, moći da se preuzmu i na internet prezentacijama Ministarstva za dijasporu i Republičkog zavoda za statistiku.