Ekstazi i “magične pečurke“ odobreni za lečenje

ekstazi-i-“magicne-pecurke“-odobreni-za-lecenje

AP Photo/Richard Vogel

Uprava za terapijska sredstva (TGA) objavila je da će psihijatri, nakon 10 godina “demonizacije“, moći da prepisuju MDMA ili ekstazi (sintetička sustanca koja menja raspoloženje i percepciju) i psilocibin (“magične pečurke“) od jula ove godine.

Supstance će biti dozvoljene za upotrebu u kontrolisanom okruženju, dok će u drugim slučajevima biti zabranjeni.

Dr Dejvid Kaldikot, viši predavač urgentne medicine na Australijskom nacionalnom univerzitetu, smatra ovaj potez kao “dobrodošao korak unapred”.

MDMA (3,4-metilendioksi-metamfetamin) je opšte poznat kao ekstazi, dok je psilocibin psihodelik koji se obično nalazi u takozvanim magičnim pečurkama.

Obe supstance su eksperimentalno i terapijski korišćene pre nekoliko decenija, pre nego što su zabranjene.

Posebno ovlašćeni psihijatri će moći da prepišu MDMA za posttraumatski stresni poremećaj, a psilocibin za depresiju otpornu na lečenje.

Ekstazi je razvijen kao sredstvo za suzbijanje apetita 1912, ali je 1970-ih počeo da se koristi na terapijskim sesijama u SAD.

U Australiju je ušao 1980-ih kao droga za zabavu, ali je zabranjen 1987.

Mnoge vrste “magičnih pečuraka“ rastu u Australiji, ali je nelegalno posedovati ili snabdevati ljude psilocibinom.

Dr Dejvid Kaldikot ističe da je postalo jasno da kontrolisana zaliha MDMA i psilocibina “može da ima dramatične efekte na stanja koja se često smatraju otpornim na savremeni tretman“, te da posebno može da koristi muškarcima i ženama koji su služili u odbrambenim snagama.

– Sigurna “remedikalizacija“ određenih istorijski zabranjenih supstanci je dobrodošao korak dalje od onoga što je decenijama demonizovano. Pored jasne i evoluirajuće terapeutske koristi, one, takođe, nude priliku da se nadoknade decenijama izgubljene prilike za udubljivanje u unutrašnje funkcionisanje ljudskog uma, napuštenog tako dugo kao deo loše zamišljenog, ideološkog “rata protiv droge“ – rekao je on.

S druge strane, kognitivni neuropsiholog, profesor Suzan Rosel iz Svinburnovog centra za mentalno zdravlje, ističe “značajnu dozu opreza“ u vezi sa odlukom, i smatra da su potrebna dalja istraživanja.

Ona je vodeći istraživač najvećeg istraživačkog ispitivanja efikasnosti psilocibina za depresiju otpornu na lečenje.

– Nemamo podatke o dugoročnim ishodima, i to me brine, što je jedan od razloga zašto radim izuzetno veliku studiju – istkala je profesorka.

Uprava za terapeutsku robu je priznala “potencijalnu korist“ upotrebe MDMA za lečenje PTSP-a (post traumatskog stresnog poremećaja) i omogućila nastavak kliničkih ispitivanja u Australiji.

U saopštenju, TGA navodi da su se u odluci rukovodili “trenutnim nedostatkom opcija za pacijente sa specifičnim mentalnim bolestima otpornim na lečenje“.

– To znači da psilocibin i MDMA mogu da se terapeutski koriste u kontrolisanom medicinskom okruženju. Međutim, pacijenti mogu da budu ranjivi tokom psihoterapije potpomognute psihodelikom, što zahteva kontrolu kako bi se zaštitili – stoji u saopštenju TGA.

Samo u Australiji

Dr Stiven Brajt, viši predavač i direktor Psihodeličkih istraživanja u nauci i medicini na Univerzitetu Edit Kauan, kaže da je Australija “prva zemlja na svetu koja je zvanično priznala MDMA i psilocibin kao lekove“.

To je “važan korak u reformi zvanične politike“, rekao dr Brajt, ali je dodao da je potrebna opsežna obuka za psihijatre.

Pored toga, smatra da bi ova najava mogla da dovede do toga da više ljudi pristupi drogi ilegalno, i to iz očaja.

Detaljnije