Cene goriva ponovo rastu

Tanjug/AP
Na mnogim pumpama cene su preko dva dolara po litru goriva

Pre samo mesec dana cene goriva u Australiji dostigle su najniži nivo još od aprila, ali već sada se ponovo beleži rast, koji bi do kraja septembra mogao da poprimi dramatične razmere.

Naime, 28. septembra ističe šestomesečno smanjenje akcize na naftne derivate, koje je donela prethodna Savezna vlada kada je prepolovila državnu taksu sa 44,2 centa na 22,1 cent po litru goriva.

S obzirom na to da je novi kabinet premijera Entonija Albanezea decidirano odbacio mogućnost produžetka uredbe, ekonomski stručnjaci predviđaju da će se povratak punog iznosa akcize prebiti preko džepa potrošača, odnosno da će benzinske pumpe vrlo brzo preliti tih 22,1 cent razlike u cenu koju vozači plaćaju.

Iz vlade objašnjavaju da je udarac na državni budžet koji nanose snižene akcize ogroman i da je u proteklih pet meseci iznosio više od tri milijarde dolara.

Ipak, u sredu je savezni premijer Entoni Albaneze objavio da će njegov kabinet ipak razmotriti mogućnost produžetka ove odluke na određeno vreme, kako bi se obuzdao pritisak na troškove života koji su u stalnom usponu, uporedo s rastom zvanične inflacije.

Međutim, on je potvrdio da sniženje stope akcize na gorivo neće biti trajno. Ova najava je stigla samo dva meseca uoči objavljivanja prvog saveznog budžeta njegove vlade, koji je zakazan za 25. oktobar.

– Trenutno ispitujemo mogućnosti za odluku o produžetku sniženja akcize. Međutim, nismo u mogućnosti da uradimo sve što bismo želeli. Razmatramo postojeće okolnosti, ali smo vrlo jasno stavili do znanja da je što se tiče benzina trošak za budžet ogroman. Jednostavno, ne vidim izlaz po tom pitanju – istakao je Albaneze u razgovoru za sidnejski 2GB radio.

Cene benzina za sada su i dalje znatno ispod najvišeg nivoa zabeleženog u junu, a nedavni podaci Australijskog instituta za naftu pokazuju da je gorivo između 25 i 50 centi po litru jeftinije od maksimuma koji je dostignut pre dva meseca.

Zanimljiv je, međutim, podatak da su veleprodajne cene pale za više od dva centa prošle nedelje, ali je uprkos tome nacionalni prosek za bezolovni benzin porastao za čak 3,6 centi po litru. To je prvi rast cena u poslednjih šest nedelja.

S druge strane, ono što ekonomiste naročito zabrinjava, jeste izuzetno visoka cena dizela, koji na pojedinim pumpama u Sidneju već dostiže 2,30 dolara po litru, u Brizbejnu ide do 2,20, a u Melburnu i Kanberi do 2,15 dolara.

– Kod dizela u Australiji nema fluktuacije cena kao kod bezolovnog benzina. U glavnim gradovima Australije imamo cikluse cena za bezolovno gorivo, ali ti ciklusi cena ne postoje za dizel. Drugim rečima, dizel ima tendenciju da više odražava kretanje cena nafte na globalnom tržištu – kaže Piter Kouri, stručnjak iz NRMA.

On tvrdi da su Oziji ranije ove godine plaćali rekordne cene goriva, što je imalo veoma jak uticaj na ekonomiju. To se pre svega odnosi na dizel gorivo, koje koriste većina kamiona i drugih teških vozila koja se koriste u lancu snabdevanja i industrijama kao što je građevinska.

– Dizel pokreće veći deo naše ekonomije i zbog toga su troškovi života žestoko pogođeni visokim cenama ovog goriva – upozorava Kouri.

On je ipak izrazio uverenje da će se uočeni pad velikoprodajnih cena uskoro odraziti i na cene na pumpama, te da bi dizel postepeno trebalo da se vrati na nivo ispod dva dolara po litru.

Trenutno najskuplji grad u Australiji po cenama naftnih derivata je Darvin, gde litar bezolovnog od 95 oktana u proseku košta 1,97 dolara, a litar dizela 2,10 dolara.

Sledi Sidnej sa prosečnom cenom dizela od 2,00 dolara i bezolovnog (95) 2,05 dolara. U Melburnu je prosečna cena za bezolovni (95) 2,01, dok dizel staje 1,98 dolara.

Najjeftiniji glavni grad u Australiji je Adelajd, sa prosečnim cenama od 1,70 dolara za bezolovni (95) i 1,87 dolara za litar dizela.

Prosečne cene

Grad Bezolovni (95) Dizel

Sidnej 2,05 2,00

Melburn 2,01 1,98

Brizbejn 2,01 1,97

Pert 1,92 1,88

Adelajd 1,70 1,87

Kanbera 1,97 2,04

Hobart 1,94 2,01

Darvin 1,97 2,10

– Iznosi u AUD

Udarac za farmere i prevoznike

Jedan od najboljih pokazatelja zbog čega cene hrane neprestano rastu poslednjih meseci je trošak koji imaju poljoprivrednici i prevoznici.

Direktor Nacionalne federacije farmera Toni Jork rekao je za Kanal 7 da je ova industrija zabeležila “ogroman porast ulaznih troškova s kojima se farmeri suočavaju“, uključujući dizel koji pokreće traktore i ostalu mašineriju.

– Prosečan traktor recimo koristi 1000 litara dizela, što je preko 2.000 dolara za jedan pun tank. Ako uzmemo da im je nedeljno u proseku potrebno deset punih rezervoara, jasno je da se radi o velikom novcu – kaže Jork.

S istim pritiskom se suočavaju i prevoznici, naročito oni manji. Toliko veliki ulazni troškovi neminovno dovode do daljeg povećanja cena u lancu snabdevanja, tvrde stručnjaci.

Original Article