AZRA BAŠIć PO BOSNI KLALA LOGORAŠE, U AMERICI NEGOVALA STARE

LEKSINGTON – Azra Bašić, koja je uhapšena u SAD zbog zločina počinjenih tokom sukoba u BiH, pojavila se prvi put pred sudijom u federalnom sudu u gradu Leksingtonu u američkoj saveznoj državi Kentaki.
Ona se pojavila pred sudijom Robertom Vijerom, koji je 1. april odredio za održavanje statusne konferencije, prenose lokalni američki mediji. Na tom ročištu sud će doneti odluku da li će biti održano i saslušanje radi ekstradicije.
Prema sudskim dokumentima, 52-godišnja Bašić je optužena da je 1992. zatvorenika fatalno izbola nožem u vrat.
Optužnica je, takođe, tereti za paljenje zatvorenika, čupanje noktiju, otkidanje ušiju i urezivanje krstova i slova „s“ u meso zatvorenika.

zru Bašić, koja je uhapšena zbog ratnih zločina nad Srbima u BiH u Stentonu u američkoj državi Kentaki, sugrađani su poznavali pod pseudonimom „Izabela“, a otkad se pre nekoliko godina doselila u ovaj ruralni, brdoviti kraj preživljavala je tako što je negovala stare i radila u fabrici hrane.
Agencija AP u reportaži o „slučaju Bašić“ navodi da su žitelji Stentona šokirani saznanjem da je reč o optuženoj za ratne zločine koja se krila dve decenije.
„Ona je divna osoba, vrlo posvećena poslu“, rekla je za AP Henrijeta Kiršner (88), koju je Bašić negovala nedelju dana, dok se oporavljala od preloma noge.

Azrin bivši komšija Brajan Rajs (44) smatra da su ove optužbe „veoma šokantne“:
„Ona je prilično draga osoba… da sad prolazi u automobilu pored mene, mahnula bi kroz prozor i viknula „ćao, Brajane.“

AP primećuje da je nejasno zašto je Bašić za sklonište izabrala baš gradić Stenton, poznat u SAD po godišnjem festivalu kukuruza.
Komšija Rajs, međutim, veruje da je u Stentonu pronašla mesto u kojem će „pobeći od prošlosti“, jer u gradiću „svako gleda svoja posla“, a komšije se retko druže.
Kompanija za proizvodnju gotovih jela i sendviča „Maunt Sterling“ potvrdila je da je Bašić bila zaposlena, ali nisu otkrili druge detalje.
Džo Eperson, prodavac u lokalnoj prodavnici cigareta i pribora za pušenje, kaže da je Azru Bašić viđao jednom sedmično, kad kupuje boks domaćih mentol cigareta „24/7“.
Eperson tvrdi da je jednom upitao šta je dovelo u taj deo Kentakija, a da je Bašićeva kratko odgovorila da je „bila u ratu“.

Interpol je, kako navodi AP, locirao Bašićevu u Kentakiju još 2004, međunarodni nalog za hapšenje je izdat 2006, SAD su od BiH primile zvaničan zahtev za izručenje februara 2007, a prošle godine u SAD je iz BiH stigla i dodatna dokumentacija o tom slučaju.
Bašićevoj je određen advokat po službenoj dužnosti, a zbog – kako je rekao sudija – „šokantne prirode zločina“ za koje je terete, odbijen je zahtev za puštanje uz kauciju.
Ona bi pred sudijom u Leksingtonu trebalo ponovo da se pojavi 1. aprila, a advokat Patrik Neš najavio je da će ponovo zatražiti puštanje uz kauciju.
Bašić je optužena za ratne zločine u tri kampa u blizini većinsko srpskog naselja čardak u Derventi, odakle su, po tvrdnjama svedoka, Srbi odvođeni na mučenje.
Jedan svedok opisao je da je gledao dok su zatvorenika Blagoja đurasa tukli dok se nije onesvestio, te da ga je Bašić zatim ubola nožem u vrat, ubila ga, a zatim odvlačila ostale Srbe do njegovog tela i terala ih da piju krv.
Drugi svedok ispričao je istražiteljima 1992. da je bio nateran da pije benzin i da je prebijan, a da mu je Bašić, koja je nosila hrvatsku vojnu uniformu, zapalila vatru na rukama i licu.

Bašićeva je, prema svedočenjima, avgusta 1992. jednom zatvoreniku nožem urezala krst i četiri „s“ na čelo, a zajedno sa ostalim stražarima terala je zatvorenike da ližu krv s poda, koji je bio prepun srče, te da su im konopcima čupali zube.
AP navodi, pozivajući se na sudska dokumenta, da su prilikom hapšenja Azre Bašic savezni šerifi takođe priveli izvesnog Teodora S. Lomana (63), koji je bio prijavljen na istoj adresi, zbog posedovanja oružja uprkos zabrani zbog krivičnog dosijea.
Agenti su pronašli nekoliko pištolja i puški u kući u koju su ušli radi hapšenja Bašićevu, koju su zatekli na ulazu u kuhinju.

Bašićeva je rođena kao Azra Alešević, 22. juna 1959. godine u Rijeci i udala se za Nedžada Bašića u martu 1994. u BiH, navedeno je u sudskoj dokumentaciji.
Kriva i za zločine u logoru u Brodu
Predsednik Udruženja za traženje zarobljenih boraca i nestalih civila iz Broda Marko Grabovac smatra da je tužilaštvo napravilo propust u krivičnoj prijavi protiv Azre Bašić, jer joj na teret nisu stavljeni zločini počinjeni nad Srbima u logoru na stadionu „Polet“ u Brodu 1992. godine.

„Kroz ovaj logor prošlo je više od 300 Srba iz više opština RS od kojih je većina fizički bila maltretirana i ubijena, a čiji se posmrtni ostaci danas nalaze u masovnim grobnicama ili su delimično ekshumirani“, rekao je Grabovac Srni.
Grabovac kaže da je pre hapšenja Bašićeve u SAD Tužilaštvo BiH trebalo da procesuira Indiru Vrbljanac-Kamerić, koja je odgovorna za brojne zločine počinjene nad Srbima tokom proteklog rata u Brodu i drugim mestima u Posavini, a koja je Bašićevoj bila nadređena.

On je podsetio da je Udruženje logoraša iz Broda tužbeni zahtev i dokumentaciju o ratnim zločinima počinjenim nad Srbima u Brodu dostavilo Haškom tribunalu 2002. godine, a 2008. godine Tužilaštvu BiH, ali da nažalost niko do sada nije procesuiran za te zločine.