Zemljotres u Makedoniji, povređeno 100 osoba

Epicentar zemljotresa, koji se dogodio u 15.10 časova, bio je jačine pet stepeni Rihterove skale, sedam kilometara istočno od Skoplja, na dubini od oko 10 kilometara.

Povređeni su prevezeni u skopske bolnice, uglavnom sa prelomima ruku i nogu i posekotinama, navodi Sitel televizija

Kako su neki od pacijenta rekli, povređeni dok su pokušavali da pobegnu iz svojih domova tokom snažnog zemljotresa. Neki su pali na stepenice, dok je jedan povređeni skočio sa terase sa nižih spratova.

Jedan od dvojice radnika skladišta, koji su primljeni u Urgenti centar skopskog Kliničkog centra, doživeo je potres mozga.

U selima u Skopskoj Crnoj Gori nema struje, dok je na pojedinim stambenim zgradama u Skoplju pričinjena materijalna šteta.

Očevici navode da su sa pojedinih zgrada otpadali delovi fasade, kao i da su se pojavile pukotine na zidovima.

Hitna pomoć u glavnom gradu Makedonije imala je i veliki broj intervencija zbog uznemirenih građana, velikog broja srčanih udara i posledica uznemirenosti i straha.

Izveštač Tanjuga javlja da se potres osetio u Kosovskoj Mitrovici, a mediji javljaju da se zemljotres osetio i u Nišu, Vranju, Beogradu…

Na sajtu Republičkog seizmološkog zavoda Srbije navodi se da je zemljotres koji je pogodio region Skoplja imao jačinu pet jedinica Rihterove skale, a intenzitet u epicentru procenjen je na VII stepeni Merkalijeve skale.

Navedeno je da zemljotresi ovakvog intenziteta mogu izazvati umerena oštećenja na objektima u epicentralnoj oblasti.

Građane Skoplja su jutros uznemirila dva zemljotresa, jačine od 3,9 i 2,8 stepeni Rihterove skale, saopštila je makedonska seizmološka služba.

Prvi, jači potres se dogodio jutros u 6.58 časova, a drugi, slabiji, samo minut kasnije, navodi se u saopštenju, a prenela je agencija MIA.

Stručnjaci su ocenili da je dobro što je epicentar bio na velikoj dubini jer bi u suprotnom zemljotres bio razoran poput onog iz 1963. godine, kada je poginulo više od hiljadu ljudi, a preko tri hiljade povređeno. Uništeno je između 75 i 80 odsto objekata u Skoplju. Između 120 i 200 hiljada građana je ostalo bez krova nad glavom.