Vozačke dozvole važiće u celoj Evropi

Jedan od predloga novog Zakona o bezbednosti saobraćaja je da se kazne neće plaćati na licu mesta već u pošti ili banci, dok će nesavesni vozači dobijati kaznene poene za kršenja propisa koje će izricati sudovi za prekršaje. Ali zbog usaglašenosti sa evropskim zakonima, naše vozačke dozvole važiće u celoj Evropi.

Vozači će dobijati od jednog do sedam negativnih poena u zavisnosti od predviđene kazne za učinjeni prekršaj, a sa 12 bodova biće im oduzimana dozvola na mesec dana. Kada nesavestan vozač sakupi 18 kaznenih poena, vozačka dozvola će mu biti poništena i moraće da pauzira šest meseci, nakon čega će ponovo polagati vozački ispit.

Ako isti vozač drugi put sakupi 18 poena, dozvola mu se poništava na dve godine, uz novo polaganje vozačkog, a nakon dobijanja 18 poena treći put, dozvola će biti oduzeta trajno. Međutim, u slučaju nasilničke vožnje, kada je brzina veća od dozvoljene za 50 km/h u gradu ili 70 km/h van grada, vozač će automatski dobiti 18 kaznenih poena.

Jedan od predloga je da se kazne neće plaćati na licu mesta već u određenom roku, u pošti ili banci, a ova mera zavisiće od primenljivosti u našim uslovima. – Policajac neće imati pravo da uzme pare na ulici već će morati da izda uplatnicu. Vozač će moći u roku od nekoliko dana da plati iznos u pošti ili banci. Ukoliko ne bude platio u tom roku, onda će morati da plati kod sudije za prekršaje i to 50 odsto skuplje.

Međutim, osim plaćanja, biće mu upisivani i kazneni poeni – objašnjava za „Blic“ Milan Vujanić, profesor Saobraćajnog fakulteta i jedan od autora novog zakona. Vozači koji ne budu u toku godine imali kaznenih poena biće svrstani u kategoriju savesnih vozača. Oni koji zarade do sedam bodova smatraće se nepažljivim vozačima, od osam do 13 rizičnim, dok će oni koji budu imali od 14 do 18 poena biti zavedeni kao opasni učesnici u saobraćaju.

Rizični vozači će dobiti i pismeno upozorenje od Agencije za bezbednost saobraćaja, dok će opasni vozači, osim što će privremeno ostati bez dozvole, morati da idu i na psihijatrijske i psihofizičke preglede, koje će sami finansirati. Međutim, postojaće i mogućnost da se izbrišu neki negativni poeni i to u slučaju da vozač za dve godine ne napravi nijedan prekršaj.

Pomoćnik ministra za infrastrukturu Dragan Jovanović izjavio je za „Blic“ da će biti uvedene četiri nove kategorije (A1, B1, C1 i D1) koje će biti ograničavajuće u odnosu na standardne, ali i da će vozači biti drugačije školovani prema propisima u većini zemalja u svetu.

– Trenutno ako želite da vozite negde u inostranstvu, morate da vadite međunarodnu dozvolu. S obzirom na to da ta dozvola važi samo šest meseci, ako ostanete u nekoj stranoj državi duže, odnosno čim prijavite prebivalište dolazite u situaciju da morate da polažete ponovo vozački, jer se ne priznaju vozačke dozvole izdate u Srbiji.

Usvajanjem ovog zakona steći će se uslovi da se naša dozvola priznaje bilo gde u Evropi – objašnjava za „Blic“ Demir Hadžić iz Ministarstva za infrastrukturu. Hadžić kaže da će ovu privilegiju imati i vozači koji su polagali pre donošenja novog zakona, bez dodatnog polaganja testova za vožnju.

Inače, još se ne zna kada bi zakon trebalo da bude usvojen u Skupštini, a umesto Ministarstva za infrastrukturu, za predlaganje novih propisa biće nadležno Ministarstvo unutrašnjih poslova.