Vladi lakše kad Srbe boli

Još nema objašnjenja zašto je Vlada izbrisala deo strategije o dijaspori. čak i autori spornog teksta ne razumeju zašto je on izmenjen
ODLUKA Vlade Srbije da izbriše sporne delove teksta strategije o dijaspori umirila je zvaničnu Podgoricu, ali izazvala talas nezadovoljstva među političkim predstavnicima Srba, ne samo u Crnoj Gori, već i u ostalim državama regiona.
I dalje nema zvaničnog objašnjenja na čiju inicijativu je strategija još početkom marta promenjena, kao ni zašto Beograd o tome nije obavestio vlasti u Crnoj Gori pre protestne note.

Prema nezvaničnim informacijama, procenjeno je da bi se delovi teksta, u kojima naša država kao cilj postavlja dobijanje statusa konstitutivnog naroda za Srbe u Crnoj Gori, mogli zloupotrebiti u političke svrhe, pa su sporne rečenice na sednici Vlade 2. marta izbačene.

LUKŠIć: SAMI SU PRETERALI
NA PITANJE da li Crna Gora, protestnom notom Srbiji zbog strategije o dijaspori, nastavlja antisrpsku politiku koju je vodio kabinet premijera Mila đukanovića, Lukšić je odgovorio da nijedna crnogorska vlada nije, niti će imati takav stav:
– Mislim da su i u Srbiji shvatili da su preterali sa strategijom pa su sami izbacili ono što su definisali kao cilj – da se srpskom narodu obezbedi konstitutivnost što je mešanje u ustavni poredak Crne Gore. Nisu, međutim, izbačeni načini kako da se to postigne, zbog čega Crna Gora ostaje pri svom stavu.Ovakav postupak srpskih vlasti još je čudniji kada se ima u vidu da se na ovoj strategiji radilo nekoliko godina, da su u brušenju konačnog teksta učestvovala sva ministarstva, predstavnici nevladinog sektora, istoričari, stručnjaci…

– Srbija je ovom strategijom prvi put pokazala da ima konkretan plan za brigu o svom narodu izvan granica i zato mi je neobjašnjiva ova odluka Vlade. S druge srane, apsurdno je da nas država koja je priznala nezavisno Kosovo optužuje da se mešamo u njen ustavni poredak – kaže za Novosti istoričar Predrag Marković, koji je učestvovao u izradi strategije.

On kaže da smo sada došli u paradoksalnu situaciju da je Srbiji Rumunija veći prijatelj od Crne Gore – Bukurešt je Srbima dao status konstitutivnog naroda i nije priznao Kosovo.

– Srbija mora dobro da vaga svoje nacionalne interese i da od njih ne odstupa bez obzira na to da li to može da uvredi neke stare ili novokomponovane susede – kaže za naš list Slavomir Gvozdenović iz Rumunije, predsednik Skupštine dijasopre i Srba u regionu, koga čudi odluka Vlade da posle postizanja širokog konsenzusa izmeni tekst strategije.

Andrija Mandić, lider Nove srpske demokratije, kaže da bi bolje bilo da Vlada Srbije nije ništa ni zapisivala u strategiji, jer je brisanjem ovih rečenica poslala lošu poruku Srbima u Crnoj Gori.

ŠEF NE ZNA
PREDSEDNIK parlamentarnog Odbora za odnose sa Srbima izvan Srbije radikal Branimir đokić kaže nam da ovo telo nije raspravljalo o strategiji i da će se o njoj raspravljati na jednoj od narednih sednica.
– Zahtev da budemo konstitutivan narod isporučili smo Podgorici još u vreme zajedničke države SCG. Crnogorsku državu su i stvorili Srbi i ne pristajemo na status gosta u rođenoj kući.

Većina političkih stranaka nije želela da se izjašnjava o još jednom u nizu sporova između Beograda i Podgorice.

Sa druge strane, Aleksandar čotrić, poslanik SPO i potpredsednik Odbora za odnose sa Srbima izvan Srbije, pozdravlja odluku Vlade, uz objašnjenje da je to dokaz da je naša zemlja opredeljena za dobrosusedske odnose:

– Crna Gora je definisana kao država svih građana, nijedan narod nema status konstitutivnog, pa nije u redu da to traže Srbi.

Sa njim se slaže i Nenad Prokić iz LDP, koji kaže da bi sporne rečenice mogle biti tumačene kao nastavak velikosrpske politike i da je dobro što su izbačene.