U parlamentu BiH bez dogovora o rezultatima popisa

Srpski poslanici su predložili da direktor Agencije za statistiku BiH Velimir Jukić povuče odluku o metologiji obrade popisnih podataka, koju je doneo bez saglasnosti entitetskih zavoda za statistiku, kao i da se rok za obradu podataka popisa produži do kraja godine.

Ti predlozi nisu dobili podršku poslanika iz Federacije BiH, kao ni predlog srpskih poslanika da Jukić podnese ostavku.

Za poslanike iz RS sporna je odluka o metologiji obrade podataka, jer se prema njoj rezidentnim (stalnim) stanovnicima BiH smatra i 196.000 državljana BiH koji žive u inostranstvu, a u vreme popisa bili su u svojim predratnim mestima boravka. Uglavnom se radi o ljudima bošnjačke nacionalnosti.

Šef kluba poslanika Srpske demokratske stranke (SDS) Aleksandra Pandurević naglasila je da to što poslanici iz Federacije BiH nisu imali odgovor na tvrdnje srpskih poslanika da je odluka o metodologiji obrade popisnih podataka doneta mimo Zakona o popisu i Zakonu o statistici, „jasno govori da oni nisu imali argumenata da odgovore na dokaze poslanika iz RS“.

„Zato su krenuli sa uvredama i ono što se danas moglo čuti od poslanika SDA Sadika Ahmetovića u ovoj zgradi se nije moglo čuti još od 90-tih godina“, rekla je Pandurevićeva.

Poslanik Stranke demokratske akcije (SDA) Sadik Ahmetović je poslanicima iz RS rekao da da prestanu s pretnjama da će „biti neki problem“, ako se ne povuče odluka o objavi popisa stanovništva u BiH.

„Sve vreme nam pretite da će biti nekakav problem, pa neka bude problem. Biće problem i sa takozvanim bošnjačkim jezikom“, istkao je Ahmetović.

Predsedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Mladen Bosić upozorio je Ahmetovića da izlazi iz suštine dnevnog reda i da će mu oduzeti pravo da govori.

Na Bosićevu odluku Ahmetović je oštro reagovao, ističući da je suština to što se u Republici Srpskoj po popisu pojavilo više Bošnjaka „nego što se planiralo“, zbog čega mu je Bosić oduzeo reč.

Prema nezvaničnim rezultatima popisa stanovništva, koje su objavili pojedini lokalni mediji, BiH danas ima 3.520.000 i u poređenju s popisom iz 1991. godine, broj stanovnika u BiH smanjen je za 875.000.

U odnosu na popis stanovništva iz 1991. godine najviše je umanjen broj pripadnika „ostalih naroda“, za 219.000, dok su u apsolutnom iznosu najveći demografski gubitak pretrpeli Srbi, kojih je bilo 1.366.000, a danas ih je 281.000 manje, odnosno sada ih je 1.085.000.

Hrvata je u odnosu na 1991. godinu manje za 217.000, dok je broj Bošnjaka takođe umanjen – njih je 1991. godine bilo 1.902.000, a danas ih je 1.760.000, što je pad za nešto više od 142.000.

Direktor Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine Velimir Jukić rekao je u parlamentu da je učinio sve da dođe do dogovora o metodologiji obrade podataka popisa stanovništva, a da je na kraju sam doneo odluku koja je skladu sa preporukama Međunarodne posmatračke misije za popis (IMO).

Obraćajući se poslanicima na sednici Predstavničkog doma parlamenta BiH, Jukić je rekao da je odluku o metodologiji obrade popisnih podataka doneo kako ne bi bio ugrožen popis stanovništva, obavljen još 2013. godine.

Jukić je rekao da je metodologija obrade podataka trebalo da bude doneta na početku procesa i da ona mora biti međunarodno uporediva, dodajući da je rad Agencije za statistiku BiH zasnovan na zakonu i u skladu s preporukama Ureda za statistiku Evropske komisije (EUROSTAT).

Prema njegovim rečima, ostalo je ukupno šest neusaglašenih pitanja u vezi popisa u Centralnom popisnom birou, a radi se o visokostručnim statističkim pitanjima za koje je potrebno ekspertsko znanje. Rok za objavljivanje rezultata popisa je 1. jul.