Srpski kulturni centri u Beču i Torontu

SRPSKI KULTURNI CENTRI U BEčU I TORONTU

Pomoćnik ministra za dijasporu u Vladi Republike Srbije Miodrag Jakšić rekao je da ovo Ministarstvo pokrenulo inicijativu da se srpski kulturno-informativni centri otvore u Beču i Torontu. Jakšić je na konferenciji za novinare 12. avgusta 2005. godine u prostorijama Ministarstva dijaspore naglasio da je to ministarstvo pokrenulo inicijativu da se, pored jedinog postojećeg u Parizu, i u drugim zemljama otvore kulturna-informativna predstavništva Srbije.

On je dodao da će kulturni centar u Beču biti otvoren u zgradi našeg konzulata, dok je predlog da u Torontu budu u prostorijama Srpskog kulturno-umetničkog društva „Oplenac“.

Kako je Jakšić naveo, najveća teškoća za organizovanje predstavništva srpske kulture i tradicije u svetu je adekvatan i skup prostor. Prostorije za srpski kulturno-informativni centar u Torontu ustupilo bi Kulturno-umetničko društvo „Oplenac“, koje već 19 godina okuplja oko 600 Srba, žitelja ovog kanadskog grada. Predsednica KUD „Oplenac“ Gordana Dimitrijević je kazala da će pomenuti centar biti prva značajna ustanova za Srbe na tlu severna Amerike.

– Naše društvo je kupilo zgradu koja se trenutno renovira, a država će učestvovati u programima centra. Ideja je i da pokrenemo međusobnu razmenu kulture, roba, sporta i drugih delatnosti – izjavila je Dimitrijevićeva.

KUD „Oplenac“ će ovom investicijom proširiti svoje aktivnosti, pa će osim folklora, najmlađim predstavnicima dijaspore ponuditi dramsku, likovnu i muzičku sekciju. Društvo se, kako je rekla Dimitrijevićeva, finansira volonterskim prilozima roditelja čija deca učestvuju u programu „Oplenca“. Ukupno je u radu KUD angažovano oko 600 Srba koji žive i rade u Torontu i okolini.

Dimitrijević je navela da će to društvo od 15. do 26. septembra biti domaćin pozorišta za decu „Pan tetar“ iz Beograda, koje će osim u Torontu izvesti predstave i u Vankuveru, Otavi, Kičineru i Hamiltonu.

U Ambasadi Srbije i Crne Gore u Beču potvrđuju da su od Ministarstva kulture dobili dopis u kome se kaže da su čvrsto rešeni da se otvori Srpski kulturno-informativni centar.

– Sada je potrebno da oni tu inicijativu pošalju Vladi Srbiji a da zatim oni takav predlog upute Savetu ministara SCG. Ukoliko Savet ministara to prihvati, potrebno je da Ministarstvo inostranih poslova da nalog za otvaranje KIC. On može da bude otvoren i u Konzlatu SCG, s tim što se sada u delu prizemlja nalazi predstavništvo Privredne komore Srbije. Ako bi tu bio otvoren KIC, možda bismo Komoru izmestili ili bi se KIC smestio tik uz PKS – kažu u ambasadi i napominju da će, ukoliko se KIC otvori u Beču, u njemu biti verovatno i postavka kopije ličnih stvari Vuka Karadžića, pošto je propao projekat da se spomen-soba ovog srpskog velikana otvori u zgradi u kojoj je on živeo.

– Vlasnik zgrade čekao je na poteze vlasti u Srbiji da odluče da li žele da kupe ili iznajme sobu a, kako naša država na vreme nije reagovala, čovek je zgradu izdao trećem licu na duži period i kasnije nas o tome obavestio dopisom – navode u ambasadi.

Na konferenciji Miodrag Jakšić najavio je da ovakvi centri, osim u Beču i Temišvaru, treba da budu otvoreni još u Skoplju i Temišvaru.

– U svim ovim mestima srpski kulturni centri biće otvoreni u zgradama koje naša država neće morati da kupi ili da plaća zakup. Jedino će morati da se izdvoje sredstva za zaposlene – kaže Jakšić.