Sirijska opozicija u Prištini: traže savet od OVK

(subota 28. april, pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama u srpskoj štampi)

Dok se najavljuje da će se Tadić poslednjeg dana kampanje pojaviti na otvaranju Bajrakli džamije, i dok Grubješićeva tvrdi da nema saveza sa SNS-om, čeda: da Toma nema kapacitet za LDP, IRI: da će Stanković biti treći po broju glasova, Zukorlić: da će od države napraviti ujedinjene srbijanske emirate, a Nikolić i dalje pravda dolazak đulijanija, sirijska opozicija je otišla u Prištinu da uzme recept za svrgavanje režima i da uči od OVK. Ministar i poljoprivrednici postigli su načelan dogovor. Dulić traži hitnu istragu u Vinči. Privatizacija je svojevremeno poljuljala i Sloveniju. Slika Degaa vraćena je pre Sezanove. Hrvatski haker preusmeravao je sebi novac namenjen bolesnoj deci. U Srbiji i dalje posluje više od 2.000 gatara. Dive pripremaju zajedničke koncerte za publiku u Nišu, Beogradu i Novom Sadu. Zajednica superligaša upozorila je FSS na kazne od FIFA, ako nastavi da postavlja političare na funkcije u klubovima.

Tadić na otvaranju Bajrakli džamije

Predsednički kandidat liste Izbor za bolji život – Boris Tadić trebalo bi poslednjeg dana izborne kampanje, 3. maja, da prisustvuje svečanom otvaranju obnovljene Bajrakli džamije u Beogradu. List Danas piše da bi svečanosti trebalo da prisustvuju i zvaničnici Azerbejdžana, čija je vlada finansijski pomogla radove na džamiji. Zdanje iz 16. veka napadnuto je u noći između 17. i 18. marta 2004. kada su u Beogradu izbili nemiri zbog martovskog pogroma nad Srbima i SPC na Kosmetu.

Savez URS-SNS nemoguć

član Predsedništva URS-a Suzana Grubješić u intervjuu za Danas kaže da svi koji budu glasali za ovu stranku treba da znaju da je koalicija sa naprednjacima na republičkom nivou nemoguća. Na podsećanje da demokrate tvrde da je nerealno da URS obećava napredak ekonomije i regionalnog razvoja, budući da je upravo ta stranka bila zadužena za ove resore prethodne četiri godine, Grubješićeva kaže: Građani vrlo dobro znaju da smo uspeli da vratimo novac i imovinu svim gradovima i opštinama u Srbiji i da na delu dokažemo kako se treba boriti za decentralizaciju i stvarati jednake šanse za razvoj svih regiona u Srbiji. Znaju, takođe, da bez investitora poput Fijata, Jure, Falkea, Panasonika, Gorenja ne bi bilo moguće pokrenuti život u Kragujevcu, Nišu, Leskovcu, Zaječaru, Rači i drugim krajevima Srbije.

čeda: Nikolić nema ’kapacitet’

Predsednički kandidat liste Preokret čedomir Jovanović u intervjuu za Novosti kaže da Srbija mora da postane normalna zemlja u kojoj svako, pa i Nikolić, ima pravo da, posle 20 godina grešaka, promeni bar rečnik. To ne znači da u njemu vidim potencijal da radi sa nama u vladi, da nas prati u reformama tempom koji LDP diktira. Ne vidim da za to ima kapacitet. Međutim, bio bih vrlo srećan, jer bi to za zemlju bilo korisno, da u naredne četiri godine, makar glasanjem u parlamentu podrže neku od reformskih mera koju ćemo povući u vladi. To nema veze sa koalicijom, ističe Jovanović.

Zukorlić obećao ujedinjene srbijanske emirate

Muftija Muamer Zukorlić, kandidat za predsednika Srbije, na predizbornom skupu u Sjenici rekao je za celokupni srpski narod da je suicidan i obećao da će od države napraviti ujedinjene srbijanske emirate, prenosi Alo. Lider SDPS-a Rasim Ljajić kaže da su tužilaštvo i policija odavno morali da reaguju na muftijino antidržavno delovanje, ali da je očigledno da on ima podršku u određenim državnim strukturama u Beogradu. Ljajić je dodao i da muftijine izjave pre zahtevaju stručnu a političku analizu. Zukorlić je na skupu poručio Srbima da ih svojim programom može odbraniti i od Bošnjaka, Albanaca, Mađara a ako treba i od NATO.

Istraživanje IRI: Stanković treći

Prema istraživanju Međunarodnog republikanskog instituta (IRI), Boris Tadić vodi ispred Tomislava Nikolića za jedan odsto. Pres prenosi rezultate koji, između ostalog, pokazuju da podrška Tadiću raste, dok sve manje glasača veruje Nikoliću. Sagovornici lista kažu da je za ovakav ishod u velikoj meri zaslužna kampanja DS-a, tačnije negativni spotovi protiv naprednjaka. Na trećem mestu je kandidat URS-a Zoran Stanković sa 12,7 odsto, dok je sledeći Ivica Dačić ispred SPS-PUPS-JS sa 10,3. Pokazalo se, dodaje list, i da bi Tadić u drugom krugu dobio 38,9 odsto a Nikolić 33 odsto glasova. Što se tiče parlamentarnih izbora, Izbor za bolji život dobio bi 26,6, Pokrenimo Srbiju 25,2, SPS-PUPS-JS 12,8, dok bi cenzus prošli još Preokret, URS, DSS i SRS.

Alo prenosi kvote i predviđanja kladionice Meridijan, prema kojima će Tadić ponovo biti predsednik države, Dragan đilas gradonačelnik Beograda, dok bi premijersko mesto pripalo Ivici Dačiću.

đulijanija ugovorila privatna kompanija

Nakon što je Agencija za borbu protiv korupcije tražila od SNS-a izveštaj o troškovima dolaska Rudolfa đulijanija iz Njujorka, lider stranke je uputio pismo ovom telu. Kako prenosi Blic, Nikolić je naveo da partija nije platila ni dinar, ni đulijaniju niti bilo kom članu njegovog tima. S druge strane, đulijani tvrdi da mu je plaćeno da bude u Beogradu, kao i da je njegov dolazak dogovoren preko privatne kompanije.

Načelni dogovor ministra i poljoprivrednika

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede i trgovine i nezadovoljni paori iz Vojvodine, piše Danas, postigli su preksinoć načelni dogovor o tome da isplata subvencija u agraru bude po hektaru, s tim što će konačan iznos biti određen prema prinosu po jedinici površine. Pregovori su nastavljeni i juče tokom celog dana. Ministar Dušan Petrović je posle uredbe o subvencionisanju rekao da je sistem pravedniji i funkcionalniji od prethodnog i koji je podrazumevao davanja po jedinici površine. Petrović je naveo i da bi ovaj model trebalo da poveća poljoprivrednu proizvodnju, izvoz i BDP. Poljoprivrednici, međutim, nisu delili njegovo mišljenje.

Protest za protestom u Kragujevcu

U Kragujevcu su prošle nedelje protestovali radnici zbog neisplaćenih zarada, seljaci zbog nove uredbe o subvencijama, taksisti, tražeći da se nadležne službe obračunaju sa sivom ekonomijom u sektoru javnog prevoza. Njima su u podršci prednjačili stranački prvaci i gradski funkcioneri, pokazujući saosećanje, zabrinutost i solidarnost, piše Politika. Razumevanja za ’opravdane zahteve’ izgleda, nisu imali samo nervozni kragujevački vozači, koji su zbog čestih blokada puteva i ulica škrgutali zubima i više stiskali pesnice nego volan, navodi list.

Dulić zahteva istragu u Vinči

Preduzeće Nuklearni objekti Srbije tek je juče poslalo Agenciji za zaštitu od jonizujućeg zračenja izveštaj o događajima od pre devet dana kada su zaposleni prekomerno ozračeni u rektoru. Hitnu istragu zatražio je i Oliver Dulić, ministar životne sredine, pišu Novosti. Direktor Agencije Mirjana Radenković kaže da će na teren morati da izađu inspektori i utvrde sve okolnosti. Ipak, v. d. direktora dr Jagoš Raičević priznaje da je radijacije bilo, ali tvrdi da doze kojima su bili izloženi radnici tokom vađenja radioaktivnih šipki iz bazena u okviru reaktora, nisu bile velike. Postojao je izvor za koji se nije znalo, on je vraćen nazad. Logično je da se tu jave veće doze zračenja a one koje su primljene tamo su na nivou doza koje se primaju u toku uobičajenog dnevnog reda u zgradi reaktora, navodi on.

Priština ima odane Srbe

Kako piše Pravda, u iščekivanju odluke o srpskim izborima, Priština i njene obaveštajne službe prikupljaju informacije o aktivnostima Srba preko odanih ljudi koji, zarad spasavanja funkcija u srpskim institucijama, kupuju alibi za tvrdnje da nema bezbednosnih uslova za održavanje izbora. Izvor list iz vrha vlasti u Prištini navodi da se lideri Srba u poslednjih desetak dana utrkuju u pružanju pouzdanih informacija. Prema zvaničnim informacijama, Srbi u Kosovskoj policijskoj službi čine 9,8 odsto u odnosu na ukupan broj uniformisanih čuvara reda i mira.

Abdulhamid došao po recept

Dok u Siriji posmatrači UN pokušavaju da utvrde kako se sprovodi krhko primirje snaga režima Bašara al Asada i pobunjenika, sirijska opozicija obrela se u Prištini. Razlog – od nekadašnjih pripadnika OVK, danas preobraćenih u političare, traže ’recept’ za svrgavanje režima, pišu Novosti. Sirijac Amar Abdulhamid (46) trenutno živi u egzilu u SAD i čeka azil, i stiže sa dvojicom opozicionara u Prištinu. Sin sirijske glumice i režisera, istraživač u nekoliko američkih instituta, sada u Fondaciji za odbranu demokratije kao član radne grupe za Siriju, došao je u Prištinu da kaže da mu je Kosovo inspirativno kao nova zemlja koja izlazi iz noćne more i razvija se u državu. Ovde smo da učimo. Kosovo je prošlo kroz iskustva za koja mislim da će nam biti veoma korisna, posebno u vezi sa organizovanjem različitih oružanih grupa koej su se ujedinile u OVK, rekao je on.

NBS bez informacije o bonusima bankara

Jedna od glavnih tema tokom svetske ekonomske krize i perioda kada su banke poslovale s gubicima, bili su i bankarski bonusi mereni stotinama miliona dolara. Kod nas, međutim, kako piše Politika, ova tema je obavijena velom ćutanja ili – zidom privatnosti. Spekuliše se da je u Agrobanci u kojoj je uvedena prinudna uprava i u kojoj država ima petinu vlasništva, sa gubitkom od oko 290 miliona evra, menadžment dobijao pozamašne bonuse. Narodna banka Srbije nedavno je zatražila od banaka da joj dostave informacije o zaradama i bonusima rukovodećeg kadra. Bankari potvrđuju da su zahtev dobili a u NBS to demantuju, navodi list.

Tužioci ignorišu Ustavni sud

Predstavnici Visokog saveta sudstva nisu se pojavili ni na jednom od šest zakazanih ročišta koje je Ustavni sud, od 14. marta do 25. aprila, održao po žalbama neizabranih sudija. Predstavnici Državnog veća tužilaca u istom periodu bili su na devet od 27 održanih ročišta. U USS-u kažu za Politiku da je sud održao rasprave u svim predmetima u kojima su se odazvali podnosioci žalbe, budući da predstavnici VSS-a i DVT-a nisu opravdali svoj izostanak. Dok u Državnom veću objašnjavaju da neprisustvo raspravama USS-a ne znači nepoštovanje neizbranih nosioca tužilačke funkcije, u VSS-u nisu želeli da komentarišu navode Ustavnog suda, objavljuje list.

Laboratorijski džem bolji od bakinog

Džem od jagoda, kupina ili malina poreklom iz Arilja i čačka, bez konzervansa, sa većim sadržajem minerala, vitamina i proteina nego što ga ima u svežem voću, mogao bi već krajem ove godine da se nađe na domaćem i svetskom tržištu, piše Politika. Stručnjaci Instituta za opštu i fizičku hemiju u Beogradu godinu dana rade na razvoju tehnologije za preradu jagodičastog voća i već sada imaju strateškog partnera koji je zainteresovan da uloži u proizvodnju. Ideja je bila da se u džemu sačuvaju sve biološki vredne komponente ploda, kažu u Institutu i dodaju da su uspeli da demantuju izreku da je sve što su pravile naše bake najbolje.

Privatizacija poljuljala i Sloveniju

Gradonačelnik Ljubljane rodom iz smederevskog sela Saraorci, Zoran Janković za Danas kaže da je Slovenija bila jedina država iz bivše Jugoslavije i jugoistočne Evrope, koja je zadržala vlasništvo u bankarstvu, osiguravajućim zavodima i u najvažnijim preduzećima. Kod nas nije bilo privatizacije po direktivi državnog vrha ili u dogovoru sa državnim vrhom. A onda se desilo to da je u periodu od 2004. do 2008. došlo do smene cele generacije direktora, i to ne zato što su ljudi bili nesposobni nego je to bila politička smena. U tom trenutku su mnogi od tih direktora, najpre iz straha za svoje direktorsko mesto, krenuli prema privatizaciji tih preduzeća. Za strahom je sledila pohlepa: malo im je bilo da u vlasništvu imaju 25 odsto preduzeća nego su hteli 100 posto.

Miladinova majka zabrinuta

Američko tužilaštvo će sprovesti postupak ekstradicije ili hapšenja Miladina Kovačevića ako on bude dostupan, rekao je tužilac okruga Brum u državi Njujork Džerald Molen. Miladinova majka Branka kaže za Pravdu da je zabrinuta i da nikada nije videla rešenje o ustupanju procesa Srbiji. On se nalazi na izdržavanju kazne zatvora u Somboru od 20. januara 2011. Osuđen je na dve godine i tri meseca posle sporazuma sa srpskim tužilaštom da prizna krivicu da je američkom studentu Brajanu Štajnhaueru tokom tuče u studentskom klubu u Bostonu 4. maja 2008. naneo teške telesne povrede opasne po život.

Dega vraćen pre Sezana

Poslednja od četiri slike koje su srpski kriminalci 2008. ukrali iz muzeja u Cirihu vraćena je švajcarskim vlastima. Delo Edgara Degaa Grof Lepik i njegove ćerke, vredna 10 miliona evra, otkriveno je još pre nekoliko meseci, pišu Novosti, ali je to držano u tajnosti da se ne bi ugrozila potraga za Sezanovim Dečakom u crvenom prsluku. Glavnu ulogu u vraćanju slike igrali su prikriveni islednici, koji su ubedili lopove da su ozbiljni kupci. Inače, obe slike su oštećene prilikom pljačke i skrivanja, i sleduje im dugotrajna restauracija. Među ukradenim slikama u Cirihu bila je i Grana kestena Van Goga i Bulka kod Veteja Monea, ali su one pronađene ubrzo posle pljačke.

Hrvatski haker pljačkao bolesnu decu

Hrvatski haker opljačkao je novac sa humanitarnog računa za decu iz Srbije obolelu od Batenove bolesti, koja su trenutno na lečenju u Kini, piše Pres. Krađa je otkrivena kada je jedna žena iz Švajcarske obavestila tamošnju policiju da 300 franaka nije stiglo do onih kojima je novac namenila. U internacionalnom Viza centru su joj rekli ime osobe u Hrvatskoj na čiji su račun pare preusmerene. Policija je juče ustanovila da se radi o hakeru. Srećom, ovo je bio samo jedan od računa i novac sa njega je trebalo da posluži za troškove roditelja i dece tokom boravka u Kini, pa je procenjena šteta nekoliko hiljada evra, navodi list.

U Srbiji više od 2.000 vračara

Ne zna se koliko tačno u Srbiji posluje gatara, vračara, vidovnjaka i nadrilekara, koji su zakonom zabranjeni, ali nezvanične procene su da ih je najmanje 2.000. Kazne za nadrilekare su i do dve godine zatvora, dok se vračanje, proricanje sudbine, tumačenje snova ili slično obmanjivanje kažnjavaju sa 20.000 dinara do mesec dana iza rešetaka. Međutim, pišu Novosti, u 2010. na primer podignuto je svega šest optužnica za nadrilekarstvo i donete su tri osuđujuće presude. Zamenica predsednika Prekršajnog suda u Beogradu Branka Živković kaže da policija baš retko donosi prijave protiv vračara i lažnih proroka. U poslednjih godinu dana sud nije imao nijedan slučaj a u ukupnom broju predmeta u radu – 1.500, ovakvi predmeti zauzimaju manje od jedan odsto, navodi ona.

Zajednički koncerti Gabi, Meri i Tereze

Pevačice Gabi Novak, Meri Cetinić i Tereza Kesovija pod imenom Dive, prirediće publici u Srbiji koncerte 10. maja u Domu vojske u Nišu, 11. u Centru Sava u Beogradu i 13. maja u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu. Pres podseća da se Kesovija 2010. vratila na ove prostore veoma emotivnim koncertima a ona kaže da se raduje još jednoj prilici da sa našom publikom podeli emocije: Vraćam ono što mi oni tako verno godinama čuvaju u sećanju – ljubav. Volim i kad se među njih umešaju neki novi klinci. Tada mojoj radosti nema kraja.

Upozorenje FSS-u da izbaci političare

Izvršni odbor Zajednice superligaša upozorio je Fudbalski savez da bi mogao da ima problema sa FIFA i da bi dobio rigoroznu kaznu ako pojedini političari nastave da dolaze na predsedničke funkcije u srpskim klubovima, piše Alo. Svetska kuća fudbala je oštra po pitanju mešanja politike i sporta a kako navodi list, glavni problem za naš fudbal trenutno predstavlja činjenica da je gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović 5. aprila izabran za prvog čoveka Radničkog. List podseća i da su gradonačelnici Inđije i Jagodine, Goran Ješić i Dragan Marković Palma podnosili ostavke na funkcije predsednika svojih klubova jer se, prema procenama Agencije za borbu protiv korupcije, njihova aktivnost na te dve pozicije smatra sukobom interesa.