SAVEZ ZAVIčAJNIH UDRUŽENjA CRNE GORE U BEOGRADU

SAVEZ ZAVIčAJNIH UDRUŽENjA CRNE GORE U BEOGRADU

Željna neograničenog vladanja, aktuelna crnogorska separatistička vlasg
godinama nastoji da podeli ono što nam je od zajedničke države ostalo, da bi makar i njen najmanji deo pretvori u sopstvenu srednjovekovnu despotiju.
Na ovom putu deobe crnogorske nacije od srpske rade sve što stvara smutnju, raskol i neslogu u našoj zajednici: gaze ustavnu povelju DZ SCG, dele Srpsku pravoslavnu crkvu, srpski jezik, Crnogorsku akademiju nauka i umetnosti, odbacuju i nipodaštavaju sve što pripada zajedničkoj državi i ometaju odbranu zemlje. Negiraju ne samo srpsko već i slovensko poreklo Crnogoraca. Srbiji pripisuju agresivne namere prema Crnoj Gori. Falsifikuju istorijske težnje i borbu naših naroda za stvaranje zajedničke države. Crnogorcima se nameće nekakva «dukljanska» istorijska prošlost.
Izdvajanje Crne Gore iz DZ SCG je u svakom pogledu ne samo nazadan proces već i protivan svim savremenim privrednim, političkim i državnim težnjama i interesima, pogotovu što je danas u Evropi u toku proces ujedinjavanja i zajedništva. Razdvajanje bi išlo u korist jedino stranim gospodarima, neprijateljima srpskog i crnogorskog naroda i uskim interesima grupe oko Mila đukanovića, a na veliku štetu naroda Crne Gore. Mala, ekomomski slaba Crna Gora ne bi mogla ekonomski da opstane, da se odbrani od nasrtaja neprijatelja, bila bi ostavljena na milost i nemilost jačih i moćnijih.
Narod Crne Gore se u poslednjih osamdesetih godina već više puta izjašnjavao o zajedničkoj državi: Odlukom Velike skupštine srpskog naroda u Crnoj Gori održane u Podgorici 1918. godine, oslobodilačkim ratom 1941-1945, kao i referendumom 1992. godine. Zar su nam još potrebne nove provere narodne volje ? Hoćemo da ono što smo uz mnogo prolivene krvi dobili od naših predaka predamo u nasljeđu svojim potomcima neokrnjeno i neokaljano.
U tom cilju pozivamo građane Crne Gore koji prihvataju ovo opredeljenje , ma koje političke ili verske pripadnosti bili i ma gde živeli, da se ravnopravno udružimo u sve vrste borbe za očuvanje zajedničke države , uključujući i sve oblike građanske neposlušnosti.
Svako insistiranje na referendumu u Crnoj Gori vodi daljim i dubljim podelama u samoj Crnoj Gori koji će prouzrokovati dezintegraciju Crne Gore i trajnu nestabilnost u regionu.
Skup predstavnika zavičajnih udruženja Crne Gore u Beogradu, rukovođeni plemenitom željom da se očuva zajednička država građana Srbije i Crne Gore donosi sledeću

D E K L A R A C I J U
o legitimnosti referenduma državljana Crne Gore

1. O državno-pravnom statusu DZ SCG kao međunarodno priznate države imaju pravo da se legalno i legitimno izjasne svi građani države sa prebivalištem na njenoj teritoriji, a pre svega državljani članica DZ putem sveopšteg narodnog referenduma u članici gde se referendum održava. Referendum je punopravan ako se za njega pozitivno izjasni 2/3 ukupnog broja njenih državljana, bez obzira gde imaju mesto prebivališta na dan održavanja referenduma.

2. Pravo na izjašnjavanje putem referenduma je prirodno i lično pravo svakog državljanina dotične države zagarantovano svim međunarodnom aktima i deklaracijom o pravima čoveka i građanina bez obzira gde on trenutno ima prebivalište. To njegovo pravo ne ukida promena prebivališta, a pogotovo ako je to prebivalište u istoj zajedničkoj državi. To pravo glasa svih državljana na izbore, ma gde boravili, priznaje i većina evropskih država, što su potvrdili i skorašnji referendumi u Francuskoj i Holandiji. To pravo priznaju i balkanske države: Bugarska i Hrvatska, pa su nedavno građani Crne Gore sa dvojnim hrvatskim državljanstvom glasali na hrvatske izbore, kao i građani DZ SCG na bugarske izbore.

3. Mi državljani Crne Gore sa prebivalištem u republici Srbiji, udruženi u naša zavičajna udruženja, tražimo i zahtevamo da se koriguje postojeći Zakon o referendumu u Crnoj Gori, usaglasi sa evropskim standardima i garantuje jednako pravo izjašnjavanja svim državljanima Crne Gore na referendumu, bez obzira na prebivalište u DZ SCG, a sa 2/3 pozitivnim izjašnjavanjem.

4. Mi državljani Crne Gore, nas 270 hiljada, koji imamo prebivalište u republici Srbiji, ukoliko nam se ne vrati pravo glasa, rezultate referenduma nećemo priznati niti će nas obavezivati.
Protiv takve odluke, donete bez našeg učešća, borićemo se svim sredstvima a zaštitu prava tražićemo kod svih evropskih institucija.

U Beogradu, 01.07.2005. god.

SAVEZ ZAVIčAJNIH UDRUŽENjA
PREDSEDAVAJUćI

Mr Radivoje Filipović,dipl.inž.

ficaf@beotel.net