Republika Srpska uoči referenduma

Srbima u BiH ovo nije prvo izjašnjavanje na ovaj način. Devedesetih su odlučivali o ostanku u SFRJ, izjašnjavali se o predloženim mirovnim planovima. Neposredna demokratija prvi put će se oprobati u obliku referenduma u postdejtonskoj zemlji.

Mesta za glasanje biće ona ista koja će se nedelju dana kasnije koristiti za izbore.

„Po logici stvari nema posmatrača jer je ovo referndumski proces u odnosu na izborni koji je drugačiji. Ovde je subjekt referendumskog procesa građanin, pojedinac, a izbornog je politički subjekt i tamo imate zainteresovane za posmatrače. Mi nismo odbili nikog od posmatrača ali nismo dobili nijednu prijavu“, kaže Siniša Karan iz Republičke komisije za sprovođenje referenduma.

Iako se zvanično ćuti o referendumu, priča se o predstojećim lokalnim izborima. U centru Banjaluke partije predstavljaju svoje kandidate.

Iako gotovo uvek podeljeni, pitanje 9. januara ujedinilo je vlast i opoziciju. Opozicija međutim smatra da vlast koristi referendum za prikupljanje poena za izbore, dok, sa druge strane, vladajući SNSD sve bilborde i plakate, umesto izborima posetio je referendumu. Glavni akteri ne strepe od dana posle.

„Apsolutno se ne plašim bilo kakvih sankcija. To su izjave koje se koriste u dnevnopolitičke svrhe i mislim da deo međunarodne zajednice pokušava da se opravda bošnjačkim političkim elitama jer su nas doveli u takvu situaciju“, smatra Branislav Borenović iz PDP-a.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik ističe da bi na Inckovom mestu bio rigidniji.

„Mi ćemo 26. obeležavati 25. i bićemo radosni. A Incko, on ima 24.000 evra platu u Sarajevu i ako nešto ne govori i ne pravi ozbiljnu situaciju, gubi tih 24.000. Ja bih verovatno bio rigidniji na njegovom mestu i pravio probleme“, napominje Dodik.

Mogućim sankcijama zapretio je Visoki predstavnik u BiH jer se sprovođenjem referenduma ne poštuje odluka Ustavnog suda.

„Mislim da će priča da se svede na jednu političko-pravnu dimenziju gde će se referendum i njegove posledice osporavati kroz taj kontekst da se odluka Ustavnog suda ne može poništiti referendumom i da će ta igra da pređe na tu stranu. Takođe mislim da će se ova histerija i strast smirivati, naročito nakon lokalnih izbora u BiH“, smatra Željko Budimir sa banjalučkog Fakulteta političkih nauka.

Za dan o kojem će građani reći svoj sud uzet je 9. januar kada je na Palama proglašena Srpska republika BiH, čiji je naziv nekoliko meseci kasnije promenjen u Republika Srpska.