Poziv Slovencima da spreče pristupanje Crne Gore NATO-u

Pismo je potpisalo 16 poslanika Demokratskog fronta i trojica nezavisnih koji smatraju da bi „eventualno učlanjenje Crne Gore u NATO, bez obezbeđene većine (za to) na fer i slobodnom referendumu, dovelo do eskalacije duboke političke i institucionalne krize“.

Slovenački parlament ratifikovaće sutra, u sredu, protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u, a Slovenija će biti prva zemlja tog saveza koja bi potvrdila taj sporazum.

Demokratski front je organizovao niz anti-NATO protesta u Podgorici i isključiv je u zahtevu za referendum o članstvu, što je stav i zvanične Moskve.

Vlast u Crnoj Gori smatra da referendum nije potreban, jer se pridruživanjem Alijansi „država ne odriče niti jednog dela suvereniteta, kao što je to slučaj sa EU“.

Ustav ne obavezuje vlast da raspiše tu vrstu referenduma.

Članstvo u NATO-u podržava 47 odsto građana Crne Gore.

Od 28 članica NATO, samo su dve – Slovenija i Mađarska – organizovale referendume o stupanju u taj savez. Slovenija je to učinila zajedno s referendumom o stupanju u EU, a Mađarska jer ju je na to obavezivao Ustav.

Crna Gora je početkom decembra 2015. godine pozvana da se pridruži NATO-u, 19. maja ove godine je potpisala pristupni protokol sa Alijansom, a 2017. godine bi mogla postati punopravna članica Severnoatlantskog saveza.