Poseta srpskoj dijaspori u Francuskoj

Državni sekretar dr. Predrag Tojić posetio je srpsku dijasporu u Francuskoj, u periodu od 24. do 27. oktobra 2008. povodom postavljanja srpske zastave u Memorijalnom kompleksu u Kompjenju i osvećenja Crkve u predgrađu Pariza, Bondiju, koju je srpska dijaspora kupila, tj. vernici u Parizu i njihovo sveštenstvo.

Prvog dana radne posete državni sekretar Tojić obišao je Kulturno – informativni centar ambasade Republike Srbije u Parizu gde se upoznao sa aktivnostima srpske dijaspore u Parizu i celoj Francuskoj rekavši da je primetna velika angažovanost i volja da se osmisli i realizuju duhovne i kulturne potrebe srpskog naroda u Francuskoj, pre svega u podizanju i obrazovanju najmlađih.

Predstavnici srpske dijaspore u Parizu uz pomoć Ambasade Republike Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva odbrane Republike Francuske, priredili su svečanost u čast povratka srpske zastave u Memorijalni kompleks, a povodom 90 godina od potpisivanja kapitulacije Nemačke u Kompjenju. U Memorijalnom kompleksu Kompjenj delegaciju je dočekao general francuske vojske Kamij Garmaš i zamenik gradonačelnika Kompjenja g-din Fuber. Državni sekretar dr Predrag Tojić se tom prilikom obratio prisutnima sledećim rečima:

„Pri pomračenju ljudskih umova i nemogućnošću da međusobne sporove rešavaju, države potežu za ratnim nasiljem. Svaki narod koji drži do univerzalnih ljudskih vrednosti – mira i slobode – ima pravo da ih brani. Poštovanjem upravo tih vrednosti naši preci u Prvom svetskom ratu odgovorili su nasilnicima odbranom tih vrednosti. Razumeli su se dobro koliko im vrednosti – mira i slobode – znače u ostvarenju budućih blagodeti. Francuski narod je poštovao srpsko viteštvo, a srpski narod je uvažavao francusku solidarnost i blagodarnost. Kako su se tada dobro razumeli nema ni sada nijednog razloga da se drugačije razumeju, tj. poštovanje i uvažavanje iz tih zlih vremena neka krasi i današnje i buduće odnose naših dveju država i naroda. Danas kada se zastavom vraćamo među vitezove Prvog svetskog rata u Kompjenju možemo biti zahvalni Francuskoj što ukazuje gostoprimstvo preko sto hiljada Srba integrisanih u francusko društvo kao lojalni građani, a ponosni upravo na naše građane što dostojanstveno reprezentuju u Francuskoj svoje viteške pretke.“

Nakon toga ambasador g-din dr Predrag Simić upalio je večni plamen u Memorijalnom kompleksu i postavio srpsku zastavu na mesto iz koga je izbivala čitavih 61 godinu pored Memorijalnog železničkog vagona. Posle svečanosti izvedena je folklorna revija KUD-a „Mladost“ i KUD-a „Izvor“ iz Pariza.

U pariskom predgrađu Bondi održana je Arhijerejska liturgija i svečano osvećenje Crkve posvećene Svetoj Petki, koju su predstavnici srpske dijaspore u Parizu kupili od Katoličke Crkve i renovirali za svoje duhovne i molitvene potrebe. U osvećenju načalstovali su Vladika Grigorije iz Eparhije Zahumsko – Hercegovačke i Vladika Luka, nadležni episkop SPC u Parizu, uz sasluženje nekoliko sveštenika. Na Liturgiji i osvećenju Crkve bilo je prisutno oko dve hiljade naših ljudi.

Opšti utisak je da je poseta srpskoj dijaspori, kao i sve dosadašnje, imala ljudskog i nacionalnog smisla. Naši ljudi u razgovoru izražavaju potrebu da se češće susreću sa zvaničnicima iz zemlje matice i naglašavaju da im je moralna podrška značajnija od bilo kakve materijalne. Uostalom, oni ne kriju da se tamo i nalaze radi obezbeđenja svoje materijalne egzistencije, ali im je drago da njihova ljubav prema otadžbini bude na ljudski način podržana od zvaničnika iz matice, što je kontinuirana delatna obaveza Ministarstva za dijasporu Vlade Republike Srbije, rekao je Tojić.