POGODNOSTI U LEčENjU I REHABILITACIJI DIJASPORE U SRBIJI

POGODNOSTI U LEčENjU I REHABILITACIJI DIJASPORE U SRBIJI

U svečanoj sali Ministarstva za dijasporu održan je završni sastanak sa, delegacijom “Nacionalne fondacije za humanu starost”, predstavnicima banja i rehabilitacionih centara u Srbiji i gospođom Elvirom Savadom, predstavnicom nemačkog Senior programa za kvalitetan život “trećeg doba”. Ovim programom u Nemačkoj je okupljeno 7.500 penzionisanih eksperata-starih osoba, servisno organizovanih. Oni svoja iskustva prenose zainteresovanim zemljama.

Gospođa Savado je dve sedmice obilazila banje i rehabilitacione Centre Srbije radi sagledavanja postojećeg stanja i sugerisanja rešenja u skladu sa evropskim normama i praksom njihovog korišćenja od strane starih lica.

Gospođa Savado je ocenila da je dosta toga uništeno i zapušteno i da je potrebno ulaganje dosta sredstava u njihovo renoviranje. Prema njenim rečima, postoje i kapaciteti u lečilištima Srbije, koji mogu biti ponuđeni i strancima, pre svega srpskoj dijaspori.

Ministar za dijasporu, gospođa Milica čubrilo zahvalila se na prisustvu, gošći iz Nemačke kao i predstavnicima “Nacionalne fondacije za humanu starost”, Nemačke privredne komore u Beogradu, g-đi Ljiljani Stojanović iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije, predstavnicima gradova i banjskih lečilišta.

Ministarstvo za dijasporu, zajedno sa nadležnim ministarstvima Republike Srbije, namerava da pokrene inicijativu za obnavljanje i dopunu postojećih bilateralnih sporazuma sa Nemačkom, u cilju da penzioni osiguranici našeg porekla, mogu koristiti banjska lečilišta u Srbiji sredstvima nemačkih fondova osiguranja.

G-đa Stojanović iz Ministarstva spoljnih poslova, takođe je ukazala je da treba osvežiti i dopuniti bilateralne sporazume iz oblasti zdravstvenog osiguranja, koji su 1968. godine sklopljeni između Nemačke i SFR Jugoslavije. Sporazum koji se primenjuje od 1969. godine predviđa zdravstvenu zaštitu naših građana, korisnika nemačkog osiguranja u jednoj od država gde se zatekne, kao i da se započeto lečenje u jednoj od država potpisnica sporazuma može nastaviti u drugoj. Ako bi i banjsko lečenje ušlo u tu kategoriju, širim tumačenjem ovog sporazuma od strane nadležnih nemačkih institucija onda novi sporazum ne bi bio neophodan.

Pored sadašnjih aktivnosti, Ministarstvo za dijasporu je potpisivanjem sporazuma sa Vojno medicinskom akademijom u Beogradu, našim sunarodnicima koji žive i rade van Srbije, već omogućilo lečenje u Matici po cenama koje važe za stanovnike Srbije. Takođe se planira izgradnja savremenih gerontoloških centara, koje bi koristilo oko 300.000 potencijalnih penzionera i starijih osoba srpskog porekla širom sveta.

Ministar za dijasporu, g-đa čubrilo je na kraju skupa zaključila da bi bilo najefikasnije da se odrede banje koje ispunjavaju nemačke i evropske kriterijume rada, kao i da se budući sporazumi potpisuju pojedinačno sa svakom od banja ili na nivou Regiona.