NOVA PRAVILA O USELJAVANJU I BORAVKU U BRITANIJI

Britanska vlada je objavila predlog prema kojem neki imigranti neće moći da dobiju britansko državljanstvo zbog „lošeg ponašanja“, dok bi se posle pet godina legalnog boravka u Velikoj Britaniji dobijao status „uslovnih državljana“.

Useljenici iz zemalja izvan EU će dobijati ili gubiti bodove koji se broje za dobijanje državljanstva, pa tako i pasoša, zavisno od svog ponašanja i ekonomskog stanja u datom trenutku. Vlada kaže da će dobijanje državljanstva na taj način biti povezano sa poštovanjem pravila. Opoziciona Konzervativna stranka, pak, kaže da je predlog zapravo znak da je vlada izgubila kontrolu nad imigracijom. Do sada je dobijanje britanskog državljanstva manje više bilo automatsko pravo svakog useljenika koji je u zemlji legalno proveo najmanje pet godina, naučio engleski jezik, plaćao porez i poštovao zakon. Novi sistem, koji je zasnovan na bodovima, umnogome bi promenio dosadašnja pravila.

Imigranti bi sada posle pet godina legalnog boravka dobijali status „uslovnih državljana“, a u narednih godinu do pet godina bi nastojali da sakupe dovoljno bodova da taj status postane i stalan. Imigranti sa nekim od deficitarnih zanimanja bi dobijali više bodova koji se računaju prilikom razmatranja zahteva za sticanje britankog državljanstva. Bodove bi mogli da skupljaju i aktivnim učešćem u političkim strankama i sindikatima. Useljenici bi takođe dobijali pozitivne poene ako su spremni da rade bilo gde u zemlji ili se odluče za neki od vidova dobrovoljnog rada. Sa druge strane, ono što se smatra za „loše ponašanje“ bi nosilo kaznene, ili negativne bodove. Vlada je nagovestila da bi takvo ponašanje moglo da bude, na primer, učešće u demonstracijama protiv britanskog vojnog prisustva u Avganistanu. Predstavnik opozicionih liberala Kris Hjun upozorio je da bi vladini predlozi mogli da budu zloupotrebljeni.

„Gde patriotizam počinje, a kritika vlasti završava? Da li to znači da bi neko ko je bio kritičan prema ratu u Iraku, kao što sam to bio ja, bio smatran za lošeg patriotu? Mislim da je to nešto oko čega moramo da budemo jako obazrivi. Prema tome, ne dopada mi se ideja o postojanju nekakvog komiteta u kojem bi birokrate procenjivale da li je nečije ponašanje prikladno ili nije“, izjavio je Hjun.