Najbolji izumi ostaju u otadžbini

Tvrde osnivači da nije pandam Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, nikoga ne ugrožava, nije titularna asocijacija, već kreativna i dobronamerna organizacija posvećena umnim ljudima i njihovim tvorevinama. Zove se Srpska akademija izumiteljskih nauka čija je ideja nastanka začeta posle prošlogodišnjeg novosadskog „Tesla-festa“. Formirana iz preke potrebe očuvanja i pretvaranja brojnih domaćih izuma u komercijalnu robu koja bi se proizvodila u Srbiji, a potom kao gotov proizvod prodavala u inostranstvu.
Dakle, Akademija ima nameru da obrne proces i spreči odliv pameti i izuma. Da sve što je stvoreno našim umom ne krene prvo preko granice, gde se obično pretvori u profitabilni artikal koji kasnije srpska privreda uvozi za debele devize. Ima nameru da bude stecište najuspešnijih pronalazača i branilac i zaštitnik njihovih interesa, želi da zaustavi ignorisanje domaće pameti, ali i da stvori principe selektiranja patenata i mehanizama prijema članova. Neće biti profitabilna organizacija, ali će se zalagati da svi istinski izumi donose materijalnu dobit i izumitelju i društvu.

Neće zdrav krompir!

– Jedan drugi primer mogao bi našoj poljoprivredi doneti ne samo ogromne uštede, već bi je svetu predstavio u jednom drugom svetlu. Priča iz ove oblasti je premnogo, ali ova koju ću prezentirati je i tužna i zabrinjavajuća – pozorava dr Bojović. – Jedan poljoprivrednik je proizveo zdrav krompir, otporan na sve bolesti, čak ga i ni zlatica ne napada. Nudi ga godinama raznim poljoprivrednim institutima. Ne vredi, Srbija hoće samo onaj prskani krompir, prepun pesticida!

– Mnogo je apsurda koji kao takvi mnogo koštaju našu državu, usporavaju njen privredni razvoj. Sa jedne strane imamo izuzetno umne i kreativne ljude. Naučnike sa zvučnim titulama akademija drugih država, stručnjake sa međunarodnim priznanjima, ali i ljude koji nijedan svoj izum u svojoj zemlji nisu uspeli da komercijalizuju. Neki su od njih potcenjivački ignorisani, a neki bukvalno naterani da odu preko granice. E da bi takvu praksu ugušili, grupa akademika, profesora univerziteta, doktora nauka, inženjera, zanatlija, poljoprivrednika odlučila je da formira Srpsku akademiju izumiteljskih nauka, a koja nikog neće ugrožavati – objašnjava dr Savo Bojović, prvi predsednik te asocijacije.
Navodeći brojne primere iz prakse, a koji govore o olakom odricanju izuma domaće pameti koji su potom prihvaćeni na Zapadu, a potom uvoženi u Srbiju, dr Bojović se zaustavio na jednom detalju iz medicine.

Gluvi i slepi

– Moja supruga i ja tvorci smo devet medicinskih patenata, a na dva poslednja radili smo 28 godina. Ispitivanja u Vinči i Torlaku potvrdila su njihova dejstva. Tako „fertil“ povećava plodnost muškarca, poboljšava pamćenje… Ili, pak „intimset“, koji štiti organizam od bakterijskih infekcija, retrovirusa u koje spada i HIV, izazivač side, hepatitisa B… Nijedna farmaceutska kuća u zemlji nije pokazala interesovanje, ali neke privatne klinike uveliko ih koriste – otkriva predsednik novoformirane akademije.

– Jedan mladi lekar – ginekolog pronašao je aparat „vakuum ekstraktor“ koji je namenjen najkomplikovanijim porođajima. Ponudio ga je domaćoj industriji, ali niko prstom nije mrdnuo. Inostranstvo je saznalo za taj patent, Italijani su bili najbrži, otkupili su ga i komercijalizovali. Danas nijedno porodilište u civilizovanom svetu ne može da se zamisli bez ovog aparata. Naravno i naša porodilišta ga imaju, a došla su do njega uvozom?! I nije teško izračunati koliko je samo na ovom izumu država izgubila – objašnjava dr Bojović.

članovi ove novoformirane Akademije poseduju projekte od velikog značaja za našu privredu: istaknimo onaj za hidroelektranu na Savi koja bi se gradila nedaleko od Šapca i ne bi bila ni nalik na klasične. Ali, nema još reakcije države, kao što nema ni za jedan drugi patent iz oblasti rudarstva, nema reakcija ni za najnoviji otkriće iz oblasti telekomunikacija, koje stručnjaci upoređuju sa izumima Nikole Tesle. Po svoj prilici psihologija uvoza i dalje je u modi…