Ministarka Milica čubrilo finansirala i svog momka?

Kanadski časopis Mi magazin naveo da je „ministarka čubrilo skoro 40.000 dolara dodelila izabraniku njenog srca Nikoli Filipoviću za snimanje dokumentarnih filmova, iako se on u svojoj karijeri i do sada nije bavio tim poslovima“
Ministarstvo za dijasporu Vlade Srbije imalo je neobičan kriterijum i za dodelu novca pojedinim institucijama u inostranstvu.

Očigledan primer za to je organizacija Srpska narodna odbrana iz Ontarija (Kanada), koja je dobila pare dva puta pod dva različita imena. Jedno je sa pomenutim srpskim imenom, gde Ministarstvo za dijasporu daje 600.000 dinara za izdavanje časopisa, a drugo, sa engleskim imenom, Serbian national shield, koje dobija čak još dva miliona dinara za snimanje dve televizijske emisije!

Prema pisanju časopisa Mi magazin (aprilski broj) iz Toronta (Kanada) „ministarka čubrilo je dva miliona dinara, skoro 40.000 dolara, dodelila izabraniku njenog srca Nikoli Filipoviću za snimanje dokumentarnih filmova, iako se on u svojoj karijeri i do sada nije bavio tim poslovima“.

„Za isplatu je poslužila neprofitna organizacija Srpska narodna odbrana iz Toronta. Konkursom Ministarstva za dijasporu predviđeno je da grant (projekat) ne mogu dobiti pojedinci, već neprofitne i nevladine organizacije, a da bi zadovoljili uslove konkursa „miljenici“ ministarke su savetovani da to urade preko postojećih organizacija ili da pak osnuju sopstvene nevladine organizacije kako bi formalno bio zadovoljen uslov konkursa. U Torontu su za taj transfer poslužili Srpska narodna odbrana i Kulturno-umetničko društvo „Oplenac“. Konkursom je podeljeno skoro milion dolara, a jedan od najvećih dobitnika je „odabranik“ ministarke Nikola Filipović iz Toronta. Ni Filipović ni ministarka čubrilo ne poriču svoju vezu. Pored dve zvanične posete Kanadi prošle jeseni, ministarka čubrilo je kod Filipovića boravila i u privatnoj poseti krajem decembra prošle godine (2007), a zajedno su se pojavljivali i u javnosti i prilikom njenih oficijelnih poseta nisu krili svoj „specifični“ odnos“, navodi kanadski časopis.

Na pitanje Mi Magazina „da li je u intimnim odnosima sa g. Nikolom Filipovićem, programerom iz Toronta, i da li je prilikom boravaka u Torontu odsedala na lokaciji na kojoj živi Filipović“, ministarka čubrilo je odgovorila:

„Upućena sam u profesionalnu karijeru gospodina Nikole Filipovića, koji se bavi organizacijom i menadžmentom novih medija u Torontu, kao što poznajem veliki broj naših ljudi koji rade i žive u inostranstvu gotovo u svim zemljama sveta. Moj dosadašnji profesionalni život bio je u velikoj meri vezan za putovanja i ostvarivanje brojnih i raznovrsnih kontakata sa našim uspešnim, pogotovo mlađim ljudima koji su napustili Srbiju. U tom smislu mogu reći da g: Filipović i ja pripadamo istim krugovima poznanika i saradnika iz Beograda“, rekla je ministarka Milica čubrilo.
Na sledeće pitanje Mi Magazina – kako tumači činjenicu da je ministarstvo dodelilo Nikoli Filipoviću skoro 40 hiljada dolara po konkursu za snimanje emisije o ambasadorima, kad se nikada nije bavio snimanjem i produkcijom dokumentarnih filmova – ministarka odgovara:

„Sredstva po konkursu nisu dodeljena pojedincu, već nosiocima projekta „Ambasadori Srbije“, koji je konkursna komisija ocenila prema svim kriterijumima kao veoma kvalitetan. Rezultat projekta će biti dokumentarna emisija o našim ljudima koji su emigrirali u Kanadu. Kako je već rečeno, g. Filipović ima iskustva u organizaciji i projekt menandžmentu, te je za ovaj projekat okupio kvalitetnu ekipu referentnih stručnjaka sa svežim i inovativnim idejama“.

Komentarišući pisanje našeg lista, predsednik Odbora Skupštine Srbije za Srbe van Srbije Branimir đokić (Srpska radikalna stranka) kaže za Glas javnosti da postoji sumnja da zaista ima mnogo izmišljenih udruženja.

„članovi ovog odbora morali su da učestvuju u komisiji koja bi donela zajedničku odluku o tome koja bi udruženja i institucije trebalo da dobiju sredstva iz budžeta, a koje ne. Nije jasno koji su bili kriterijumi prilikom odlučivanja kome će se dodeliti novac i koliko. Takođe, postavlja se pitanje da li i ko kontroliše da li sva ta udruženja postoje i da li zaista rade? Od oko 600 projekata za prvih šest meseci ove godine koje ministarstvo treba da finansira postoji dosta sumnjivih, koji nemaju veze sa dijasporom. Da li je dovoljno to što neko navede projekat, pošalje tekst i na osnovu toga dobije značajna novčana sredstva?“, pita đokić

Prema njegovim rečima, skupštinski Odbor za Srbe van Srbije je još prošle jeseni obrazovao četiri pododbora – za ekonomska pitanja, kulturu i sport, prosvetna i naučna istraživanja i za statusna pitanja dijaspore – koja bi trebalo da kontrolišu rad Ministarstva za dijasporu i tokova novca koji odlazi na finansiranje svih ovih projekata.

„Očekivali smo da ministarstvo sarađuje jer je odluka doneta i zavedena u skupštinskim dokumentima. Ministarstvo je bilo dužno da kontaktira sa Odborom za Srbe van Srbe, ali nam se do danas nije obratilo, jer je ono, izgleda, država u državi“, kaže Branimir đokić.