MINISTAR ZA DIJASPORU NA KONVENCIJI KONGRESA SRPSKOG UJEDINjENjA U čIKAGU

MINISTAR ZA DIJASPORU NA KONVENCIJI KONGRESA SRPSKOG UJEDINjENjA U čIKAGU

Izvor: MZD
BEOGRAD 2/11/2006

U čikagu je od 26. do 29. oktobra održana šesnaesta po redu konvencija Kongresa srpskog ujedinjenja (Serbian Unity Congress), i drugi Ekonomski forum na kome su se predstavile kompanije iz Srbije. Ministar za dijasporu, prof dr Vojislav Vukčević pozdravio je učesnike skupa u petak 27. oktobra, a u subotu 28. govorio je na panelu sa temom “Odnosi dijaspore i matice”.

Pored Ministra Vukčevića, kao specijalni gosti i govornici na skupu učestvovali su i ambasador Republike Srbije u Vašingtonu dr Ivan Vujačić, direktor USAID u Beogradu g. Kit Simons, članica američkog Kongresa srpskog porekla Melisa Bin, osnivač i predsednik IRD dr Artur Kiz, savetnik Predsednika Srbije g. Vuk Jeremić, generalni konzul Republike Srbije u čikagu Desko Nikitović, ambasador BiH pri Ujedinjenim Nacijama Miloš Prica, otpravnik poslova Ambasade Srbije u Kanadi gđa Danka Kojadinović, kao i predstavnici Privredne komore Srbije i čikaškog ekvivalenta, World Trade Council-a.

U delegaciji Ministarstva za dijasporu pored Ministra Vukčevića nalazili su se pomoćnik ministra Vukman Krivokuća i savetnik Neda Maletić.

U čast posete gostiju iz Srbije i održavanja konvencije KSU, u prostorijama Generalnog konzulata organizovan je prigodan koktel i susret delegacije Ministarstva sa učesnicima Konvencije i predstavnicima dijaspore. Pozdravljajući prisutne, Ministar Vukčević izrazio je uverenost u uspeh Konvencije i naglasio značaj rada svih organizacija dijaspore u svetu na zbližavanju s otadžbinom.

Ekonomska saradnja između Srbije i SAD bila je tema prvog dana skupa, kada je svoje proizvode i usluge predstavilo dvadesetak kompanija iz naše zemlje – Delta Holding, Omnistock, Valerijana, Konsing, Zastava oružje, Takovo osiguranje, Maestral, Tigar AD, Zlatara Majdanpek itd. Prezentacije svojih investicionih i turističkih potencijala imale su i opštine Loznica, Zrenjanin i Inđija, koje su u okviru MEGA projekta (Municipal Economic Growth Activity) pod pokroviteljstvom USAID-a doputovale u čikago. Predstavnici ovih opština, u saradnji sa IRD (International Relief and Development), održali su i niz sastanaka sa predstavnicima lokalne privrede i opština u cilju ispitivanja mogućnosti za zaključivanje sporazuma o bratimljenju gradova, slično sporazumu koji je prošle godine zaključen između Beograda i čikaga. Izuzetno uspelu modnu reviju i prezentaciju svojih proizvoda imala je i Etno mreža, asocijacija koja pomaže nezaposlenim ženama širom Srbije da svoje rukotvorine plasiraju na srpsko i inostrano tržište.

Panel o odnosima matice i dijaspore, zatim panel o Kosovu, i panel o mladima u dijaspori dominirali su drugim danom skupa. Govoreći na panelu o dijaspori, ministar Vukčević predstavio je rezultate rada Ministarstva u protekloj godini i naročito se zadržao na Deklaraciji Vlade Srbije, donetoj na inicijativu Ministarstva za dijasporu, kojom se odnos matice i dijaspore proglašava odnosom od najvećeg nacionalnog i državnog interesa. Ovom Deklaracijom, Vlada Srbije obavezala se da će se prema problemima dijaspore odnositi sa dužnom pažnjom, tako što će resorna Ministarstva predlagati zakonska rešenja kojima će problemi dijaspore biti brže rešavani. Novi Ustav Srbije, u članu 13, po prvi put sadrži odredbu da Republika Srbija razvija i unapređuje odnose Srba koji žive u inostranstvu sa matičnom držvom, čime je rasejanje konačno dobilo svoje mesto u pravnom poretku zemlje.

Na panelu o Kosovu, pored američkih analitičara, učestvovali su i analitičari vodećih organizacija u dijaspori koje se bave promocijom srpskih stavova o KiM – briselskog Instituta 4S, Američkog saveta za Kosovo i Kongresa srpskog ujedinjenja. Oni su ocenili da je, iako pitanje KiM ostaje kompleksno i dalje neizvesno, u poslednjih nekoliko meseci u svetskom javnom mnjenju poboljšano prihvatanje srpske argumentacije.

Panel o mladima u dijaspori prevashodno se ticao problema organizovanja srpskih studentskih udruženja u SAD, njihovih aktivnosti na pojedinim univerzitetima i mogućnosti povezivanja sa kolegama iz Evrope. Savetnik u Ministarstvu za dijasporu, Neda Maletić, iznela je ideje vezane za projekte koje Ministarstvo uskoro pokreće, a to su “Serbian Knowledge Network” i “Brain Gain”, i pozvala prisutne na diskusiju i razmenu ideja. “Srpska mreža znanja” podrazumevala bi mogućnost da se povezju postiplomski studenti i predavači na svetskim univerzitetima sa kolegama u Srbiji i organizju kraće seminare i predavanja iz oblasti koje su deficitarne na našim katedrama. “Povratak mozgova” imao bi za cilj pomoć pri pronalaženju posla u odgovarajućim kompanijama i institucijama u Srbiji za povratnike iz inostranstva koji bi tako znanja stečena u svetskim naučnim centrima preneli i primenili u Srbiji.

Kao i na prethodnim konvencijama, Uprava Kongresa podnela je izveštaj o radu za proteklih godinu dana, sa posebnim osvrtom na rad kancelarija u Vašingtonu i Beogradu, i napredak ostvaren u posebnim poljima aktivnosti – projekat Blago, ekonomski forum, saradnja s maticom. Za predsednika je i ove godine izabrana gđa Jasmina Bulanže, inače uspešan pravnik, a izabrano je i ukupno 10 članova Upravnog odbora.